Jak nauczyć dziecko podcierania się? Pedagożka radzi: zacznij od tych trzech zabaw

2022-08-02 10:05

Jak pożegnać niekończące się „Mamo/tato zrobiłem/am kupę!” i nauczyć dziecko samodzielności w toalecie, jeszcze zanim pójdzie do przedszkola? Pomocne mogą okazać się zabawy, które poprawią umiejętności manualne dziecka, a także opracowanie specjalnego „planu działania”.

Jak nauczyć dziecko podcierania się? To ważna umiejętność przed adaptacją w przedszkolu
Autor: Getty images Jak nauczyć dziecko podcierania się? To ważna umiejętność przed adaptacją w przedszkolu

Podcieranie pupy nie jest prostą czynnością dla małego dziecka. Maluch po pierwsze musi wygiąć obręcz barkową do tyłu. Po drugie czynność ta wymaga od niego dużego skupienia (z czym małe dzieci mają jeszcze problem). Po trzecie dziecko odruchowo zamiast rozluźniać pośladki przy tej czynności, spina je, przez co nie jest w stanie wyczyścić pupy dokładnie. Zanim dziecko opanuje tę umiejętność, czynność tę należy z dzieckiem wielokrotnie przećwiczyć. Jak radzi pedagożka specjalna Monika Bednarek naukę podcierania najlepiej zacząć od zabaw, które poprawią umiejętności manualne dziecka.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? 4 skuteczne sposoby na naukę wydmuchiwania noska

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Nauka podcierania pupy przez zabawę

Na swoim profilu instagramowym pedagożka dzieli się kilkoma pomysłami na zabawy, które mają ułatwić dziecku naukę podcierania. - Zaczynając te zabawy NIGDY nie wiąż ich z toaletą, nie wspominaj po co one są, dla dziecka mają charakter neutralny. Powtarzaj je jak najczęściej – radzi jednak na samym wstępie.

Jakie zabawy według niej sprawdzą się najlepiej?

  • Krążenie rękami do przodu i do tyłu (po 10 razy na każdą rękę w obu kierunkach). Przy krążeniu do tyłu warto poprosić dziecko, by klepnęło się w pośladek.
  • Zabawa w ogon – należy wsadzić dziecku za spodnie wystający ogon z bibuły i poprosić je o zerwanie ogona raz jedną, raz drugą ręką. By nie było mu jednak za łatwo, za każdym razem mocujemy coraz to krótszy kawałek bibuły.
  • Odklejanie naklejek – przyklejamy dziecku na pupie naklejki lub kawałki taśmy malarskiej zaczynając od kości ogonowej, a kończąc właśnie przy odbycie. Dziecko zaś ma ściągnąć je prawą lub lewą ręką. Następnie naklejki ma zgnieść jedną ręką i wrzucić do celu.

Przeczytaj także: Trening czystości u dziecka: na czym polega i jak skutecznie pozbyć się pieluchy?

Najlepsza pozycja do podcierania

Nie ma jednej najlepszej pozycji do pocierania – wszystko zależy od preferencji dziecka. Początkowo można je uczyć podcierania w pozycji siedzącej na sedesie – nie będzie musiało jednocześnie wypinać pupy i łapać równowagi. Jeśli jednak będzie wolało na stojąco, pokaż maluchowi, że należy lekko wypiąć pupę do tyłu lub oprzeć jedną nogę o coś wyżej.

Koniecznie przy tym naucz dziecko prawidłowego kierunku podcierania czyli z dołu do góry oraz poinstruuj go, jak składać papier. Co człowiek, to inny patent na składanie – wybierz ten, który sama stosujesz, będzie ci łatwiej go zademonstrować.

Kupa w przedszkolu – jak podejść do tematu?

W większości przedszkoli najmłodszym dzieciom w wycieraniu pupy pomaga kadra opiekunów, więc nie ma się tak naprawdę o co martwić. Gdy jednak okaże się, że takiej pomocy nie ma i maluch wraca do domu z brudną bielizną – opracuj z dzieckiem specjalny „plan działania”.

„1. Kiedy okaże się, że ma brudną bieliznę, powiedz że może ją zmienić na czystą, która jest w szatni.

2. Powiedz, że jeśli czuje dyskomfort, może w każdej chwili iść jeszcze raz do toalety i powtórzyć czynność wycierania.

3. Może także użyć wilgotnego papieru lub mokrych chusteczek, które wtedy NIE TRAFIĄ do toalety”- radzi Monika Bednarek.

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, warto wielokrotnie przećwiczyć z nim w domu czynność podcierania, a także nauczyć, jak ma się zwracać o pomoc do opiekuna przedszkolnego, gdy coś pójdzie nie tak jak powinno.

Przeczytaj: Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza