"Jak nie przestaniesz, to ta pani cię zabierze". 5 zdań, którymi niszczysz ufność dziecka

2023-09-20 15:30

Chcemy, by nasze dziecko było odważne, rezolutne i łatwo nawiązywało kontakty z ludźmi. Często jednak sami przyczyniamy się do tego, że jego poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane – zauważa w swoim ostatnim poście pedagożka Paula Ostrowska-Baran. By pomóc wrócić na właściwą komunikacyjną ścieżkę, punktuje najbardziej krzywdzące zdania, które padają pod adresem dzieci.

Jak nie przestaniesz, to ta pani cię zabierze. 5 zdań, którymi niszczysz ufność dziecka
Autor: Getty images "Jak nie przestaniesz, to ta pani cię zabierze". 5 zdań, którymi niszczysz ufność dziecka

Choć współcześni rodzice są naprawdę świadomi tego, jak ważna jest właściwa komunikacja z dzieckiem i pozytywny przekaz w rozmowie, nadal ulegamy pewnym niewłaściwym wzorcom, zasłyszanym z otoczenia lub w swoim dzieciństwie. Gdy jesteśmy opanowani i spokojni, pamiętamy, by szanować dziecka uczucia i zdanie, gdy jednak dochodzi do sytuacji kryzysowej, sięgamy często po najgorszą broń – zastraszanie i zawstydzanie.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

5 zdań, którymi niszczysz ufność dziecka

Blogerka Paula Ostrowska-Baran znana na Instagramie z profilu @bez_matki_nie_ma_chatki w jednym z ostatnich swoich wpisów zwróciła uwagę, że to my budujemy poczucie bezpieczeństwa, z którym nasze dziecko później pójdzie w świat.

„Poczucie bezpieczeństwa warunkuje rozwój dziecka! Pragniemy, aby nasze dzieci czuły się bezpiecznie, aby potrafiły nawiązywać relacje, aby poszły do przedszkola/ szkoły i potrafiły zaufać dorosłym, aby bawiły się z innymi dziećmi! A co jednocześnie robimy? Pokazujemy im, że nikomu, nawet nam nie można ufać”- podkreśla.

W jaki sposób to robimy? Zastraszającymi lub zawstydzającymi uwagami pod adresem dziecka. I choć, jak zauważa blogerka, nie ma rodziców idealnych, warto przyjrzeć się krytycznie swoim pewnym nawykom komunikacyjnym i naprawić swoje błędy.

Na jej czarnej liście odzywek, które zaburzają poczucie bezpieczeństwa dziecka znalazły się:

  1. „Nie płacz, bo dzieci się z Ciebie śmieją”. (Lepiej powiedzieć do niego wtedy: Mogę cię przytulić, byś poczuł/a się lepiej?).
  2. „Przestań, wszyscy patrzą jak się zachowujesz”. (Lepiej: Jak mogę ci pomóc?).
  3. „Dobra! To ja Cię tu zostawiam! Pa!”. (Lepiej: Co chciałbyś/abyś teraz zrobić? Na czym ci zależy?).
  4. „Nikt nie będzie chciał się z Tobą bawić!”. (Lepiej: Jesteś zła/zły na kogoś? Chcesz o tym porozmawiać?).
  5. „Jak nie przestaniesz krzyczeć, to ta Pani Cię zabierze!”. (Lepiej: Widzę, że jesteś zła. Choć zrobimy razem coś fajnego).

Warto w chwilach, gdy nie jesteśmy pewni, czy właściwie zwracamy się do swojego dziecka, w myślach zamienić się z nim miejscami. Gdy pomyślimy o tym, co sami w takiej sytuacji chcielibyśmy usłyszeć, do głowy szybko przyjdą właściwe słowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza