Jak odmawiać dzieciom, by uniknąć awantury? 3 niezawodne wskazówki psychologa dziecięcego

2022-07-15 13:55

Większość dzieci na odmowę reaguje silną frustracją i złością, a rodzic zaczyna się denerwować na to, że w taki, a nie inny sposób jego pociecha przyjmuje zakaz. Psycholog Paulina Pawłowska wyjaśnia, jak najlepiej wybrnąć z takiej sytuacji. Podaje trzy sposoby na złagodzenie złych emocji po odmowie.

Jak odmawiać dzieciom, by uniknąć awantury?
Autor: Getty images Jak odmawiać dzieciom, by uniknąć awantury?

Choć najłatwiej byłoby dzieciom po prostu nic nie zabraniać i zgadzać się na wszystko, co chcą, to wiemy, że nie da się w ten sposób dobrze wychować małego człowieka. Odmawianie musi wejść na stałe w nasze domowe schematy. Do naszego codziennego życia musimy także wprowadzić mechanizmy, które ułatwią dziecku pogodzenie się z odmową i zapanowanie nad frustracją.

Przeczytaj: Napady złości: jak radzić sobie z nimi u dziecka?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Odmowa i towarzyszące jej trudne emocje

Rodzicielska odmowa nie jest łatwa ani dla dziecka ani dla rodzica. W głowie rodzica, zanim padną ostateczne słowa, rodzą się wątpliwości i obawy o to, w jaki sposób dziecko zareaguje. Często zanim rodzic czegoś odmówi swojej pociesze, już szuka dla niej jakiegoś pocieszenia, obiecując coś w zamian. Podświadomie boi się silnych emocji, które odmowa może wywołać u dziecka. Gdy zaś już dziecko zareaguje w gwałtowny sposób, rodzic często ma pretensje do niego, że tak się zachowuje.

W tym całym uczuciowym zamieszaniu warto uporządkować sobie kilka faktów związanych z odmowami.

  1. Nie stawiaj sobie nierealnych oczekiwań, że dziecko przyjmie odmowę z uśmiechem. Złość jest niezbędnym etapem, który musi się pojawić, by dziecko mogło pogodzić się z całą sytuacją.
  2. Zaakceptuj jego trudne uczucia.
  3. Postaraj się, aby złość dziecka nie udzieliła się i tobie.
  4. Udziel malcowi odpowiedniego wsparcia, nie licz na to, że sam się uspokoi.

Przeczytaj także: "Nie chcę czapki, nie te spodnie!". Jak radzić sobie z awanturami o ubranie?

3 sposoby na wsparcie dziecka po odmowie

Wspieranie dziecka, gdy odczuwa frustrację czy złość nie jest łatwe, zwłaszcza gdy się gdzieś spieszymy, jesteśmy zmęczeni lub poddenerwowani. Punktem wyjścia jednak w tej sytuacji jest nasze opanowanie i spokój. By móc pomóc swojemu dziecku w trudnych emocjach, sami musimy zapanować nad swoim zdenerwowaniem.

„To rodzic, który odmawia bierze na siebie odpowiedzialność za swoją decyzję. Co to znaczy? Wzięcie odpowiedzialności to bycie w gotowości, by wspierać dziecko, które odczuwa frustracje i jest w dyskomforcie przez to, że jest inaczej niż oczekiwało. Dorosły ma na tyle dużo doświadczenia, że wie z czym może wiązać się jego odmowa. Jest w stanie przewidzieć konsekwencje” – zauważa Paulina Pawłowska, psycholożka dziecięca w swoim niedawnym wpisie na Instagramie.

Psycholożka dzieli się jednocześnie 3 wskazówki, które pomogą rodzicom przejść takie sytuacje łatwiej.

„Jak załagodzić sytuację?

1. Nazwij co widzisz: „Widzę, że chciałbyś zostać na placu zabaw jeszcze dłużej, bo tak dobrze się bawiłeś. Nie jest fajnie przerywać dobrą zabawę.”

2. Użyj siły zabawy, humoru, wyobraźni: „Może w drodze do domu spróbujemy znaleźć duże kamienie, aby je później pomalować?”

3. Bądź spokojny. Nie daj się zarazić złością dziecka. Jego złość nie oznacza, że jest zrozpaczony. Po prostu nie potrafi zachować się inaczej, bo to jest trudne” – wyjaśnia.

Zaznacza jednak przy tym, że proponowane przez nią rozwiązania nie są „magicznymi zaklęciami”, nie zawsze zadziałają, ale jak podkreśla – im większe chęci rodzica, by wesprzeć dziecko, tym większa szansa na odniesienie sukcesu.

Poniżej przeczytacie cały wpis Pauliny Pawłowskiej.

Polecamy także: Jak opuścić plac zabaw bez awantury? Kilka trików, by poszło gładko