Kiedy złożyć wniosek o 300 plus? Od daty zależy, w jakim terminie pieniądze wpłyną na konto

2022-07-05 10:20
Już można składać wnioski o 300 plus
Autor: Getty images Już można składać wnioski o 300 plus

300 plus to świadczenie wypłacane w ramach rządowego programu „Dobry start”. Przysługuje raz w roku na każde dziecko, które chodzi do szkoły. Wnioski do ZUS o przyznanie tych pieniędzy można składać już od 1 lipca. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie świadczenia, nie zwlekaj z tym. To od daty wpłynięcia wniosku do urzędu będzie zależał termin wypłaty 300 zł na wyprawkę dla dziecka.

Rządowy program „Dobry start” powstał z myślą o wszystkich rodzinach, które rok rocznie borykają się z problemami finansowymi przy kompletowaniu szkolnej wyprawki dla dzieci. Aby otrzymać 300 zł na zakupy szkolne, należy złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Świadczenie nie jest ograniczone żadnym kryterium dochodowym. Co więcej wypłata nie jest opodatkowana i nie wlicza się w dochód rodziny.

Przeczytaj: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

300 plus – termin składania wniosków

Wnioski o świadczenie 300 plus na rok szkolny 2022/2023 można już składać od kilku dni. ZUS rozpoczął ich nabór 1 lipca 2022. Potrwa aż do 30 listopada 2022 roku. Czasu więc jest naprawdę bardzo dużo. Jeśli jednak zależy ci na jak najszybszym przyznaniu świadczenia, lepiej z tym nie czekać. Jeśli złożysz wniosek do końca wakacji, świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września 2022 roku. Gdy zrobisz to w miesiącach powakacyjnych, 300 plus wpłynie na twoje konto w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry start?”

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie, a samo świadczenie jest wypłacane bezgotówkowo na wskazany we wniosku numer konta bankowego. Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić na trzy sposoby:

  1. przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl,
  2. Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  3. bankowość elektroniczną.

Dokładnie tak samo jak to wygląda w przypadku świadczenia 500 plus.

Komu przysługuje świadczenie 300 plus?

Do świadczenia w ramach programu „Dobry start” mają prawo rodzice dzieci oraz osoby, które:

  • nie ukończyły 20. roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24. roku życia),
  • uczęszczają do podstawówki lub liceum,
  • od zeszłego roku świadczenie przysługuje również uczniom, którzy uczęszczają do szkół policealnych lub szkół dla dorosłych,
  • przebywają w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym lub ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

Nie przysługuje zaś na dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola lub "zerówki" oraz nie obejmuje studentów.

Przeczytaj: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza