500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

2019-07-01 8:07 Klaudia Markiewicz
500 plus na pierwsze dziecko – jak i kiedy złożyć wniosek
Autor: Getty Images

500 plus na pierwsze dziecko - już od 1 lipca można składać wniosek o przyznanie świadczenia, które będzie przysługiwało rodzicom na każde, nawet pierwsze dziecko w rodzinie.

Do tej pory rodzice otrzymywali świadczenie 500 plus bez ograniczeń tylko na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze dziecko przysługiwało jedynie, gdy próg dochodowy na osobę w rodzinie nie przekraczał określonej kwoty. Nowelizacja ustawy zmieniła dotychczasowe zasady. Już od pierwszego lipca, na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia rodzice otrzymają świadczenie 500 plus, bez względu na dochody.

Spis treści:

 1. Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus?
 2. Jakie dane będą potrzebne do wypełnienia wniosku?
 3. Od kiedy będzie wypłacane 500 plus?
 4. 500 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Świadczenie 500 plus tak jak do tej pory będzie wypłacane na wniosek rodziców. Wnioski można składać na dwa sposoby:

 1. Osobiście w ośrodkach pomocy społecznej lub w wyznaczonych jednostkach gminnych.
 2. W wersji elektronicznej poprzez:
 •  bankowość elektroniczną,
 •  portal Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/),
 •  ePUAP (epuap.gov.pl).

Wnioski w formie elektronicznej będą przyjmowane od 1 lipca, natomiast składane osobiście w wersji papierowej od 1 sierpnia.

Jakie dane będą potrzebne do wypełnienia wniosku?

Ze względu na rezygnację z kryterium dochodowego, do wniosku nie trzeba będzie dołączać zaświadczenia stwierdzającego wysokość dochodów rodziny. Wnioskowanie będzie znacznie uproszczone ze względu na to, że po zmianach świadczenie należy się na każde dziecko do 18 roku życia. W związku z tym wśród dokumentów niezbędnych znajdą się na pewno:

 • dane rodzica ubiegającego się o 500 plus,
 • w przypadku składania wniosku elektronicznie będzie trzeba podać adres e-mail, na który zostanie przesłana informacja zwrotna na temat przyznania 500 plus,
 • numer konta, na który będzie wypłacane świadczenie,
 • dane dziecka.

Od kiedy będzie wypłacane 500 plus?

W przypadku złożenia wniosku do końca sierpnia, pieniądze wpłyną na konto wnioskodawcy do końca października.

Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony do urzędu po 31 sierpnia, na wypłatę trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy. W przypadku noworodków rodzice będą mieli 3 miesiące od daty urodzenia dziecka na złożenie wniosku bez utraty świadczenia za pierwsze miesiące życia malucha.

Dobrze wiedzieć!

Jeśli rodzice złożą wniosek w okresie od 1 lipca do 30 września to otrzymają należne pieniądze z wyrównaniem od 1 lipca.
Jeśli jednak wniosek zostanie złożony po 30 września, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym wniosek wpłynął do urzędu.

500 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Rodzice samotnie wychowujący dzieci już nie będą musieli przedstawiać zaświadczenia o wysokości przyznanych alimentów, ani też udowadniać, że sami wychowują dziecko. Natomiast w przypadku rodziców po rozwodzie, którzy razem zachowali prawo do opieki nad dzieckiem, świadczenie będzie przysługiwało temu, które pierwsze złoży wniosek o 500 plus. Jeśli jednak okaże się, że świadczenie pobiera rodzic, który nie sprawuje opieki nad dzieckiem przeciwko niemu zostanie wszczęte postępowanie. Natomiast jeśli rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem, również świadczenie zostanie między nich podzielone.

Czytaj: Świadczenia dla samotnej matki: jakie wsparcie może otrzymać kobieta samotnie wychowująca dziecko?

O autorze
Klaudia Markiewicz
Klaudia Markiewicz-Szpindowska
Redaktor prowadząca serwisu Mjakmama.pl. Specjalizuje się w tematyce: nastolatek, edukacja, dom oraz prawo i finanse. Szczególnie zainteresowana problemami dzieci w wirtualnym świecie. Prywatnie miłośniczka podróży oraz jazdy konnej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE