500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

2021-02-01 8:25

500 plus na pierwsze dziecko w 2020 - już od 1 lutego można składać wniosek elektroniczny o przyznanie świadczenia, które będzie przysługiwało rodzicom na każde, nawet pierwsze dziecko w rodzinie. Wniosek można złożyć za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Wnioski pisemne składać można od 1 kwietnia.

500 plus na pierwsze dziecko – jak i kiedy złożyć wniosek
Autor: Getty Images

Świadczenie 500 plus, które przyznawane jest również na pierwsze dziecko (nie tylko na drugie i kolejne) zostało utrzymane w 2021 roku. W tym roku zmienia się jednak okres rozliczeniowy w świadczeniu "Rodzina 500+", (z lipca na luty). Z tego powodu zmieni się termin składania nowych wniosków - od 2021 roku upływać będzie w lutym, a okres przyznawania świadczeń od 2021 roku obowiązywać będzie nie od października do września, ale od czerwca do maja.

Ważną informacją jest ta, że wnioski elektroniczne można składać już od 1 lutego korzystając z platformy Empatia, PUE ZUS lub z bankowości elektronicznej. Tradycyjne wnioski pisemne będą przyjmowane od 1 kwietnia.

Spis treści:

  1. Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus?
  2. Jakie dane będą potrzebne do wypełnienia wniosku?
  3. Od kiedy będzie wypłacane 500 plus?
  4. 500 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Świadczenie 500 plus tak jak do tej pory będzie wypłacane na wniosek rodziców. Wnioski można składać na dwa sposoby:

  1. Osobiście w ośrodkach pomocy społecznej lub w wyznaczonych jednostkach gminnych.
  2. W wersji elektronicznej poprzez:
  •  bankowość elektroniczną,
  •  portal Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/),
  •  ePUAP (epuap.gov.pl).

Wnioski w formie elektronicznej będą przyjmowane od 1 lutego 2021, natomiast składane osobiście w wersji papierowej od 1 kwietnia.

Jakie dane będą potrzebne do wypełnienia wniosku?

Ze względu na rezygnację z kryterium dochodowego, do wniosku nie trzeba będzie dołączać zaświadczenia stwierdzającego wysokość dochodów rodziny. Wnioskowanie będzie znacznie uproszczone ze względu na to, że po zmianach świadczenie należy się na każde dziecko do 18 roku życia. W związku z tym wśród dokumentów niezbędnych znajdą się na pewno:

  • dane rodzica ubiegającego się o 500 plus,
  • w przypadku składania wniosku elektronicznie będzie trzeba podać adres e-mail, na który zostanie przesłana informacja zwrotna na temat przyznania 500 plus,
  • numer konta, na który będzie wypłacane świadczenie,
  • dane dziecka.

Od kiedy będzie wypłacane 500 plus?

Jeśli rodzice złożą wniosek do 30 kwietnia 2021 r., otrzymają decyzję  oraz pierwsze pieniądze najpóźniej 30 czerwca 2021 r. W przypadku złożenia dokumentów w maju, otrzymają świadczenia do 31 lipca tego roku, w czerwcu - do 31 sierpnia itd.

Jednak złożenie wniosku dopiero w lipcu tego roku, oznacza, brak wypłaty świadczenia za czerwiec. Gdy wniosek złożymy w sierpniu, przepadną pieniądze nie tylko za za czerwiec, ale i za lipiec. 

500 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Rodzice samotnie wychowujący dzieci już nie będą musieli przedstawiać zaświadczenia o wysokości przyznanych alimentów, ani też udowadniać, że sami wychowują dziecko. Natomiast w przypadku rodziców po rozwodzie, którzy razem zachowali prawo do opieki nad dzieckiem, świadczenie będzie przysługiwało temu, które pierwsze złoży wniosek o 500 plus. Jeśli jednak okaże się, że świadczenie pobiera rodzic, który nie sprawuje opieki nad dzieckiem przeciwko niemu zostanie wszczęte postępowanie. Natomiast jeśli rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem, również świadczenie zostanie między nich podzielone.

Czytaj: Świadczenia dla samotnej matki: jakie wsparcie może otrzymać kobieta samotnie wychowująca dziecko?

O autorze
Izabela Bielecka-Gnaś
Izabela Bielecka-Gnaś
Redaktor naczelna, od lat związana z tematyką parentingu, jako szefowa tytułów prasowych i serwisów internetowych skierowanych do rodziców. Specjalizuje się w przebiegu ciąży i rozwoju psychicznym dzieci. Prywatnie mama Mai, miłośniczka sztuki współczesnej i amerykańskiej literatury postmodernistycznej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza