Kolejna choroba zakaźna rośnie w siłę. Szczególnie niebezpieczna dla dzieci

2023-08-14 11:27

Z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne wynika, że w stosunku do poprzedniego roku odsetek chorych na tę groźną chorobę znacząco wzrósł. Jak rozpoznać jej objawy i skutecznie zabezpieczyć się przed zachorowaniem?

Kolejna choroba zakaźna rośnie w siłę. Szczególnie niebezpieczna dla dzieci
Autor: Getty images Kolejna choroba zakaźna rośnie w siłę. Szczególnie niebezpieczna dla dzieci

„Od 1 stycznia do 30 czerwca potwierdzono w Polsce 514 przypadków świnki” – podaje PAP, powołując się na najnowsze dane o zachorowaniach na choroby zakaźne. Jednocześnie podaje, że w analogicznym okresie 2022 roku było ich 460.

Jakie są objawy szkarlatyny?

Świnka – jak rozpoznać chorobę?

Świnka (nagminne zapalenie przyusznic) to choroba zakaźna, którą wywołuje Mumps – wirus nagminnego zapalenia przyusznic. Infekcja przenosi się drogą kropelkową – przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez kontakt z przedmiotami, na których pozostały ślady zakażonej śliny. Cięższy lub lżejszy przebieg choroby zależy od organizmu chorego.

Jak podaje w naszym serwisie pediatra Grzegorz Prasałek, choroba wykluwa się od 2 do 4 tygodni. Chory zaraża czasem już na 6 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów świnki i przez cały czas trwania choroby, czyli kolejne 10 dni.

Chory staje się marudny, traci apetyt, może skarżyć się na bóle głowy, mieć gorączkę, odczuwać bolesność jednej lub obydwu ślinianek przyusznych. To właśnie ból i obrzęk jednej lub obu ślinianek jest charakterystycznym objawem świnki. Choremu chce się pić, ma uczucie suchości w jamie ustnej, ale przełykanie też sprawia mu ból.

„Każdy przypadek świnki wymaga konsultacji. Trzeba jak najszybciej pójść do lekarza, jeśli dziecko wymiotuje, skarży się na silne bóle głowy czy brzucha, zaczyna gorzej słyszeć, traci przytomność albo ma drgawki, bądź gdy u chłopca doszło do obrzęku i powiększenia jąder. Mogą to być zwiastuny groźnych powikłań świnki” – podkreśla Grzegorz Prasałek.

Jak zabezpieczyć się przed świnką?

Nie ma skuteczniejszej metody na świnkę niż szczepienia. Szczepienie przeciwko śwince jest w Polsce obowiązkowe z uwagi na groźne powikłania, jakie mogą się wiązać z tą chorobą (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie jąder, zapalenie trzustki, poronienie, u chłopców choroba ta może prowadzić nawet do bezpłodności).

Dzieci szczepi się szczepionką skojarzoną MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce między 13. a 15. miesiącem życia. Zaś w 6. roku życia dziecko bierze dawkę przypominającą szczepionki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza