15-miesięczne dziecko

2018-08-31 13:30

Kalendarz rozwoju dziecka: 15 miesiąc życia dziecka. W 15-tym miesiącu życia dziecko zaczynają interesować schody oraz inne wysokie i niedostępne miejsca. Pilnuj pociechę, aby nie zrobiła sobie krzywdy, wspinając się na kolejne stopnie. U dziecka rozwija się również zainteresowanie rysowaniem - robi to wszędzie, gdzie się da. Pamiętaj, żeby wyznaczyć dziecku miejsca do malowania i zainwestować w bezpieczne, nietoksyczne kredki.

15 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 15 miesiąc życia dziecka.

15-miesięczne dziecko: co potrafi?

  • Dziecko w 15 miesiącu życia prawdopodobnie już całkiem nieźle opanowało poruszanie się w poziomie, teraz zaczyna je fascynować wspinaczka po schodach. Twoje zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa i zachęcanie do naprzemiennego stawiania stópek na stopniach.

Sprawdź także, jak wybrac pierwsze buty dla dziecka >>

Czy 15-miesięczne dziecko umie składać wyrazy w zdania? Zobacz WIDEO

 

Co potrafi 2-letnie dziecko?
Dobrze wiedzieć

Nie musicie się przejmować tym, że większość rysunków jest w ciemnych barwach, to nie pesymizm czy przygnębienie, a uwielbienie dla intensywnych kolorów. Ponieważ dziecko bardzo lubi rysować, pilnuj, by kredki były dla niego w pełni bezpieczne: nietoksyczne i najlepiej miękkie świecowe, a nie ołówkowe.

  • Małe rączki są jeszcze sprawniejsze niż dotychczas. Nie wiadomo, czy dziecko szybciej buduje zamki z klocków czy je burzy. To czas kiedy obie rączki są w zasadzie tak samo sprawne, bo żadna ze stron ciała nie ma przewagi, proces lateralizacji jest w toku.
  • Uwaga, w każdej z nich może znaleźć się kredka, której ślady zobaczycie np. na ścianach, bo sztuka plastyczna tak fascynuje 15-miesięczne dziecko dziecko, że rysuje gdzie się da. Z waszej strony konieczna jest konsekwencja w ograniczeniach dotyczących miejsc do malowania.

Przeczytaj o pierwszej pomocy u niemowlaka i jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza