15-miesięczne dziecko

2018-08-31 13:30

Kalendarz rozwoju dziecka: 15 miesiąc życia dziecka. W 15-tym miesiącu życia dziecko zaczynają interesować schody oraz inne wysokie i niedostępne miejsca. Pilnuj pociechę, aby nie zrobiła sobie krzywdy, wspinając się na kolejne stopnie. U dziecka rozwija się również zainteresowanie rysowaniem - robi to wszędzie, gdzie się da. Pamiętaj, żeby wyznaczyć dziecku miejsca do malowania i zainwestować w bezpieczne, nietoksyczne kredki.

15 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 15 miesiąc życia dziecka.

15-miesięczne dziecko: co potrafi?

  • Dziecko w 15 miesiącu życia prawdopodobnie już całkiem nieźle opanowało poruszanie się w poziomie, teraz zaczyna je fascynować wspinaczka po schodach. Twoje zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa i zachęcanie do naprzemiennego stawiania stópek na stopniach.

Sprawdź także, jak wybrac pierwsze buty dla dziecka >>

Czy 15-miesięczne dziecko umie składać wyrazy w zdania? Zobacz WIDEO

 

Co potrafi 2-letnie dziecko?
Dobrze wiedzieć

Nie musicie się przejmować tym, że większość rysunków jest w ciemnych barwach, to nie pesymizm czy przygnębienie, a uwielbienie dla intensywnych kolorów. Ponieważ dziecko bardzo lubi rysować, pilnuj, by kredki były dla niego w pełni bezpieczne: nietoksyczne i najlepiej miękkie świecowe, a nie ołówkowe.

  • Małe rączki są jeszcze sprawniejsze niż dotychczas. Nie wiadomo, czy dziecko szybciej buduje zamki z klocków czy je burzy. To czas kiedy obie rączki są w zasadzie tak samo sprawne, bo żadna ze stron ciała nie ma przewagi, proces lateralizacji jest w toku.
  • Uwaga, w każdej z nich może znaleźć się kredka, której ślady zobaczycie np. na ścianach, bo sztuka plastyczna tak fascynuje 15-miesięczne dziecko dziecko, że rysuje gdzie się da. Z waszej strony konieczna jest konsekwencja w ograniczeniach dotyczących miejsc do malowania.

Przeczytaj o pierwszej pomocy u niemowlaka i jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia >>

Rozwój noworodka (tygodnie)