Koniec płacenia za miejsce obok dziecka w samolocie? "To nielegalne"

2024-02-09 11:47

Rodziny, które muszą dodatkowo płacić za miejsca w samolocie, by siedzieć obok dzieci, być może wkrótce odetchną z ulgą. Coraz głośniej mówi się, że pobieranie przez linie lotnicze dodatkowych opłat za to, by móc siedzieć ze swoimi dziećmi, jest nielegalne.

Podróż z dzieckiem samolotem
Autor: Getty Images Podróżowanie z dzieckiem samolotem nie jest łatwe

Podróżowanie samolotem z dziećmi nie jest ani tanie, ani proste. Rodzice robią, co w ich mocy, by ułatwić dzieciom czas spędzony w samolocie. Muszą zadbać nie tylko o przekąski i napoje, ale i zajęcia, by maluchy szybko nie znudziły się podróżą i nie zaczęły głośno domagać się wyjścia z samolotu. To ogromna logistyka ze strony mamy i taty, zwłaszcza że nie jest oczywiste to, że rodzina będzie siedziała obok siebie w samolocie. Linie lotnicze każą sobie słono płacić za tę przyjemność, na co nie wszystkich stać. Być może wkrótce się to zmieni.

Wakacje z dzieckiem - podróż samochodem

Chcesz siedzieć obok siebie — zapłać

Linie lotnicze pobierają od rodzin opłaty za to, by rodzice mogli siedzieć obok dzieci. Jeśli ich nie uiszczą, może zdarzyć się tak, że miejsca mamy czy taty przypadną w zupełnie w innej części samolotu niż dzieci. To rodzi problemy, zwłaszcza gdy mówimy o małych dzieciach, które trudno jest upilnować.

Niektóre linie automatycznie przypisują miejsce dziecka koło jednego z rodziców. W przypadku rodziny wielodzietnej może się jednak zdarzyć tak, że jeden z rodziców lub starsze pociechy będą siedzieli gdzie indziej niż pozostała część rodziny. Wywołuje to dyskomfort i znacznie podnosi poziom stresu u rodziców podczas lotu.

Ile kosztują miejsca w samolocie obok siebie?

W tanich liniach lotniczych takich jak Wizzair i Ryanair trzeba zapłacić, by siedzieć obok siebie w samolocie. Miejsca przypisywane są pasażerom automatycznie, dlatego ci, którym zależy na spędzeniu wspólnej podróży, muszą uiścić dodatkową opłatę. Ile ona wynosi? W liniach Wizzair i Ryanair są to opłaty na poziomie kilkunastu euro od osoby w jedną stronę. Często są to kwoty równoważne wartości biletu.

W liniach lotniczych LOT za miejsca nie trzeba płacić. Rezerwuje się je za darmo podczas dokonywania odprawy online. Warto jednak podkreślić, że bilety LOT są zwykle dużo droższe niż tanich linii lotniczych.

Amerykański prezydent apeluje do linii lotniczych

Amerykański prezydent Joe Biden odniósł się do tych praktyk linii lotniczych i zaapelował, by zmieniły swoje przepisy. "Powinieneś móc latać z dzieckiem i siedzieć obok niego bez uiszczania dodatkowej opłaty" - napisał na platformie X. 

Miałoby to dotyczyć amerykańskich linii lotniczych, ale jeśli zmiany zostałyby zaakceptowane, to być może wkrótce tym śladem poszłyby i linie lotnicze w innych krajach. Zniesienie dodatkowych opłat dla rodzin byłoby dużym ułatwieniem.

Czytaj: Przeszkadzał jej płacz dzieci na pokładzie. Samolot musiał lądować awaryjnie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza