Opłatek z hipermarketu? Ksiądz: "Nie ma pewności, czy jest zgodny z recepturą"

2023-12-07 12:49

Kupowanie opłatka w hipermarkecie nie jest do końca zgodne z tradycją Kościoła. Jak stwierdził ksiądz Bartosz Rajnowski, każdy opłatek powinien nie tylko być pobłogosławiony, ale przygotowany w specjalny sposób. Czy można zatem kupować opłatek na wigilijny stół w supermarkecie?

Opłatek na wigilijnym stole
Autor: Getty Images Czy można kupić opłatek w supermarkecie?

Opłatek wigilijny to jeden z największych symboli świąt Bożego Narodzenia. Podzielenie się opłatkiem przed wigilijną kolacją to oznaka pokoju, pojednania i zgody, symbol przyjaźni i ciepłych uczuć. To ważny gest, który wykonują w czasie świąt również osoby niewierzące lub te, które nie uczęszczają regularnie do kościoła.

Tradycje bożonarodzeniowe. Czy znasz je wszystkie?

Gdzie kupić opłatek?

Katolicy powinni kupować opłatek w kościele. Po każdej mszy świętej w okresie adwentu wierni mogą kupić opłatek za drobną ofiarą na cele danego kościoła. Zwykle opłatki sprzedają ministranci, czasem dzieci, które uczęszczają do parafialnego chóru. 

Niektórzy jednak kupują opłatki w dużych marketach, na jarmarkach świątecznych lub w innych miejscach, które nie mają nic wspólnego z tradycją chrześcijańską i z wiarą katolicką. Czy tak można?

Ksiądz o kupowaniu opłatków w marketach

Ksiądz Bartosz Rajnowski z Archidiecezji Przemyskiej powiedział, co sądzi o kupowaniu opłatka w hipermarkecie. "Opłatek to element tradycji Kościoła katolickiego. Powinien być pobłogosławiony i wypiekany zgodnie z uznaną recepturą — z czystej mąki i wody, bez żadnych dodatków. Nie mamy pewności, że opłatek kupowany w hipermarkecie jest zgodny z taką recepturą. Egzemplarze, które spotkamy w parafiach czy np. księgarniach katolickich już owszem" - wyjaśnił w rozmowie z o2.pl

Co więcej, opłatki powinny mieć zezwolenie Konferencji Episkopatu Polski. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu opłatka. Wierni powinni kupować tylko te opłatki, które zostały zatwierdzone przez KEP.

Czy można pobłogosławić opłatek z hipermarketu?

Co zatem zrobić, jeśli kupiliśmy opłatek poza kościołem? W takiej sytuacji należy udać się z opłatkiem do księdza i poprosić o błogosławieństwo. Ksiądz powinien go udzielić, a taki opłatek możemy śmiało położyć na wigilijnym stole.

Czytaj: Jakie są najważniejsze elementy wieczerzy wigilijnej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza