Lekarze alarmują o niebezpiecznym trendzie. Coraz więcej rodziców podaje dzieciom to do snu

2023-09-25 11:18

Ponad połowa amerykańskich rodziców podaje dzieciom melatoninę do snu — wynika z sondaży Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu. Eksperci ostrzegają, że takie działania mogą być niebezpieczne dla najmłodszych.

Rodzice podają dzieciom to do snu
Autor: Getty Images Rodzice podają dzieciom melatoninę, by ułatwić im zasypianie

Niepokojące doniesienia płyną do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z danych zebranych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu, prawie połowa amerykańskich rodziców podaje swoim dzieciom w wieku poniżej 14 lat melatoninę do snu. Rodzice robią to, ponieważ dzieci mają problemy z zasypianiem, cierpią na zaburzenia snu lub mają krótki, przerywany sen.

Sen dziecka

"Chociaż melatonina może być przydatna w leczeniu niektórych zaburzeń snu i czuwania, takich jak zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej, istnieje znacznie mniej dowodów, że może ona pomóc zdrowym dzieciom i dorosłym szybciej zasnąć" - powiedziała dr M. Adeel Rishi, wiceprzewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa Publicznego AASM.

Melatonina bez recepty

Melatonina jest powszechnie dostępna w Stanach Zjednoczonych i można ją kupić bez recepty. Rodzice jednak zdecydowanie zbyt często korzystają z tej możliwości i kupują ją dla swoich dzieci za każdym razem, gdy te mają problemy z zasypianiem. Melatoninę można kupić nawet w formie żelków czy cukierków, która jest dla dzieci bardzo przystępna, przez co wzrasta ryzyko przedawkowania tej substancji. Melatonina w zbyt dużych ilościach może wywoływać senność i zmęczenie, a także nudności.

Organizm naturalnie produkuje melatoninę

Warto pamiętać, że organizm człowieka naturalnie wytwarza melatoninę. Najwięcej hormonu produkują organizmy dzieci w wieku 3-5 lat, później zaczyna się to stabilizować. Nie bez powodu nazywa się ją hormonem ciemności — organizm produkuje ją w nocy, a najwyższe jej stężenie występuje pomiędzy 2 a 4 nad ranem. Później stopniowo spada, a wieczorem ponownie poziom melatoniny zaczyna wzrastać.

Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Aby ułatwić dziecku zasypianie, nie warto sięgać po leki, ale po naturalne metody. Podstawą jest zachowanie prawidłowego rytmu dnia. Dzieci powinny mieć stałą porę, w której kładą się spać, co ułatwia im funkcjonowanie. Warto też wieczorem wypracować własne rytuały ułatwiające zasypianie i wyciszać maluchy, wybierając książki czy kołysanki zamiast bajek i oglądania filmów. Dobrym pomysłem są także kąpiele z dodatkiem lawendy, które pomagają się odprężyć. 

Czytaj: Co robić, gdy niemowlę nie chce spać? Oto rytuały, które mu pomogą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza