Mama pokazała, jak wyciąga kleszcza z głowy córki. Filmik przyprawia o ciarki

2023-06-07 10:17

Jedna z mam pokazała na Tik Toku, jak wyciąga kleszcza z głowy córki. Film może przerażać, ponieważ kleszcz wbił się bardzo mocno w głowę dziewczynki. Kobieta musiała użyć całej siły, by go wyjąć.

Ugryzienie kleszcza
Autor: Getty Images/Tik Tok Rootedandraised Kleszcz na skórze głowy dziewczynki

Użytkowniczka TikToka o nicku "rootedandraised" opublikowała film, na którym pokazała, jak pozbywa się kleszcza z głowy córeczki. Kobieta najpierw wyczuła guzek na głowie dziewczynki, a gdy przyjrzała się mu bliżej, okazało się, że to kleszcz. Szybko wzięła do rąk pęsetę, by pozbyć się insekta.

Dziwny dźwięk i suchy trzask

Kleszcz jednak bardzo mocno wszedł w skórę. Wyciągnięcie go okazało się nie takie proste, a kobieta musiała użyć dużej siły, by sprawnie i skutecznie pozbyć się kleszcza z głowy córeczki. 

Rootedandraised jednym sprawnym ruchem przekręciła pęsetę i wyciągnęła kleszcza ze skóry. Kobieta od razu zauważyła, że insekt musiał ugryźć niedawno, ponieważ nie zdążył wbić się pod skórę całą głową, a jedynie aparatem gębowym. Wyciągnięciu kleszcza towarzyszył charakterystyczny suchy trzask.

Skąd wziął się kleszcz na głowie dziewczynki?

Mama podejrzewa, że dziewczynka złapała kleszcza na zewnątrz albo w czasie zabawy z psem. Czworonożny przyjaciel lubi kłaść się w jej łóżku i być może wtedy kleszcz przedostał się na głowę dziewczynki. "Przestrzeżcie wszystkie mamy, które sprawują opiekę nad swoimi dziećmi" - zaapelowała mama na filmie.

Co robić, gdy dziecko ugryzie kleszcz?

Jeśli zauważymy na skórze dziecka kleszcza, nie powinniśmy go na siłę wyciągać. Trzeba podejść do tego spokojnie — wziąć pęsetę albo specjalny haczyk do usuwania kleszczy i jednym wprawnym ruchem usunąć insekta. Należy pamiętać, by nie szarpać go na siłę i nie zostawić odwłoku w ciele.

Miejsce po ugryzieniu kleszcza trzeba dokładnie obserwować. Jeśli pojawi się wokół niego czerwony rumień, trzeba zgłosić się do lekarza, bo może to oznaczać boreliozę.

Czytaj: Po jakim czasie kleszcz może zakazić dziecko chorobą?