Rodzicu, masz niecałe 100 dni na skorzystanie z tego świadczenia. To ostateczny termin

2023-01-09 15:52

Ferie 2023 to najlepszy moment na wykorzystanie bonu turystycznego przez osoby, które jeszcze tego nie robiły. Ważność tego świadczenia została przedłużona do 31 marca 2023. To już zatem ostatni dzwonek, by skorzystać z tego rządowego bonusu.

Matka z dzieckiem na łóżku przed laptopem
Autor: GettyImages Bon turystyczny można wykorzystać jeszcze do końca marca 2023 r

Bon turystyczny to świadczenie wspierające polskie rodziny oraz polską branżę turystyczną. Funkcjonuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jak pierwotnie zakładano, miało ono wygasnąć 31 marca 2022 roku, jednak później dwukrotnie przedłużano jego ważność – najpierw do 30 września 2023 roku, a teraz do 31 marca 2023 roku.

W ramach bonu turystycznego każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia przysługiwało świadczenie 500 zł (w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1000 zł), które rodzice mogli wykorzystać na różnego rodzaju usługi turystyczne i rekreacyjne.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Ferie 2023 to najlepszy moment na wykorzystanie bonu turystycznego

Zbliżające się ferie są najlepszą okazją do wykorzystania bonu turystycznego przez wszystkich spóźnialskich. Rodzice będą mogli opłacić nim m.in.: pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, wyjazd dziecka na zorganizowane zimowisko, kurs jazdy na nartach oraz wyjściówki na termy. Pełną listę podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, znaleźć można na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ferie rozpoczynają się już za tydzień – w drugiej połowie stycznia. Jako pierwsi wolne będą mieli uczniowie z województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Ostatnia tura ferii skończy się natomiast 26 lutego, wtedy na upragniony wypoczynek od szkoły pójdą dzieci z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Przeczytaj: Terminy ferii zimowych 2023

Jak aktywować bon turystyczny i z niego skorzystać?

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można zalogować się do niej na 3 sposoby: za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej. Jeśli nie masz konta na PUE ZUS, musisz je najpierw założyć. Instrukcję znajdziesz na stronie ZUS.

Po zalogowaniu na swoim koncie PUE należy postępować wg poniższych korków.

  1. Wybierz zakładkę „Ogólny”.
  2. W menu bocznym kliknij „Polski Bon turystyczny”.
  3. Wybierz „Mój Bon”.
  4. Wpisz swoje dane: adres e-mail oraz numer telefonu.

Po tych krokach bon zostaje aktywowany, a rodzic otrzymuje unikalny 16-cyfrowy numer. Należy go podać w momencie, gdy będziemy chcieli płacić bonem. Potwierdzenie transakcji rodzic otrzyma indywidualnym kodem w postaci wiadomości SMS.

Przeczytaj: Jak aktywować bon turystyczny? Łatwa wideoinstrukcja krok po kroku

Co jeśli nie planujemy wyjazdu na ferie, a chcemy skorzystać z bonu?

Wiadomo, że nie wszyscy spóźnialscy, którym jeszcze przysługuje bon turystyczny, wyjadą z dzieckiem na zimowy wypoczynek. Jak stacjonarnie w swoim miejscu zamieszkania skorzystać z bonu? Warto przeszukać bazę podmiotów, które świadczą usługi w ramach bonu turystycznego i sprawdzić dostępne opcje w swoim miejscu zamieszkania lub regionie.

Na starcie programu bonem turystycznym można było bowiem płacić tylko za noclegi dziecka. Z czasem jedna to się zmieniło i baza usług, z których można skorzystać płacąc bonem, została poszerzona. Bon wykorzystasz teraz także na opłacenie: wycieczki jednodniowej, półkolonii lub obozu na terenie Polski, usług przewodnika, zwiedzania muzeów, galerii, wejściówek do parków rozrywki, rejsów statkiem, basenów i innych aktywności turystycznych i sportowych. Warto zanim jeszcze zaczęły się ferie sprawdzić wszystkie dostępne dla nas opcje i uatrakcyjnić dziecku ferie.

Przeczytaj także: Bon turystyczny: 20 miejsc gdzie można go wykorzystać w jeden dzień bez noclegu