Jak aktywować bon turystyczny? Łatwa wideoinstrukcja krok po kroku

2022-06-30 15:07

Bon turystyczny w wysokości 500 zł początkowo miał być ważny do końca marca 2022 roku, ale został przedłużony, by każdy, kto jest do niego uprawniony, mógł z niego skorzystać. Można nim płacić jeszcze do końca września 2022 roku, zatem jeszcze przez całe wakacje. Jak go aktywować?

bon turystyczny ważny do końca września
Autor: Getty images bon turystyczny ważny do końca września

Bon turystyczny w wartości 500 złotych przysługuje na każde dziecko. Można nim wielokrotnie płacić za usługi hotelarskie, turystyczne i sportowe na terenie naszego kraju, w miejscach gdzie jest honorowany. Pełną bazę miejsc, w których można zapłacić bonem można sprawdzić na stronie Polskiej Agencji Turystycznej.

Aby skorzystać z bonu nie trzeba składać żadnego wniosku, jak np. w przypadku świadczenia 500 plus, gdzie trzeba robić to co jakiś czas. Bon obligatoryjnie został przyznany każdemu do 18 roku życia i wystarczy go tylko aktywować.

Przeczytaj: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze

Jak aktywować bon turystyczny?

Należy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS (na górze ekranu wybierz przycisk „zalogój do PUE”). Możesz to zrobić na 3 sposoby:

  • za pomocą profilu zaufanego,
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub
  • bankowości internetowej.

Jeśli nie masz konta na PUE ZUS, musisz je najpierw założyć. Instrukcję znajdziesz na stronie ZUS.

Po zalogowaniu się do platformy ZUS:

  1. Kliknij na zakładkę „Ogólny” w prawej górnej części ekranu, po czym z menu po lewej stronie kliknij w zakładkę “Polski Bon Turystyczny” i opcję “Mój bon”. Na ekranie pojawią się informacje na temat twojego bonu, twoje dane oraz dane twoich dzieci.
  2. Aby aktywować swój bon turystyczny, wybierz przycisk „Aktywuj bon”, po czym wpisz w okno swój numer telefonu oraz adres e-mail. Zapoznaj się z klauzulą informacyjną o RODO i kliknij przycisk „Aktywuj bon”. Na ekranie pojawi się informacja o pomyślnej aktywacji bonu i kod obsługi płatności składający się z 16 unikalnych cyfr.

Zobacz szczegółową wideoinstrukcję przygotowaną przez ZUS:

Jak płacić bonem turystycznym?

Płacenie bonem turystycznym jest bardzo proste. Otrzymany kod obsługi płatności należy podać przy okazji płacenia za usługi noclegowe lub imprezy turystyczne. Można nim płacić wielokrotnie, a aktualne saldo dostępnych środków sprawdzać na PUE ZUS. W przypadku, gdy kwota wydatków jest wyższa niż wartość twojego bony, możesz ją dopłacić w inny sposób.

Przeczytaj także: 500+ przez całą ciążę i więcej pieniędzy na kolejne dzieci? Rząd rozważa takie rozwiązanie