Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. O tym przypomnij swoim dzieciom

2024-04-29 11:34

Matura 2024 coraz bliżej. Maturzyści już teraz przygotowują wszystko, czego mogą potrzebować na tym najważniejszym egzaminie w życiu. W związku z tym podpowiadamy, co można ze sobą zabrać na maturę. Jaki długopis wziąć ze sobą i czego nie zapomnieć?

Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. O tym przypomnij swoim dzieciom
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. O tym przypomnij swoim dzieciom

Co trzeba mieć ze sobą na maturze? Najważniejsze rzeczy

Harmonogram matur 2024 już został przygotowany przez Centralą Komisję Egzaminacyjną, więc maturzyści już mogą sprawdzić, gdzie, kiedy i o której będą pisać poszczególne egzaminy. W 2024 roku matura będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych w określonych aneksach CKE. Zostały one zawężone w stosunku do wymagań podstawy programowej. Tak więc pisemne matury odbywać się będą w dniach 7-24 maja. Egzaminy ustne natomiast mają mieć miejsce w dniach 11-16 maja (z wyłączeniem 12 maja) oraz 20-25 maja. 

Kiedy już wiadomo, kiedy odbędą się matury, trzeba jeszcze pamiętać, co trzeba zabrać ze sobą na ten egzamin. Najważniejszy jest oczywiście długopis. Trzeba jednak pamiętać, że musi koniecznie mieć on czarny wkład. Warto jednak zabrać ze sobą kilka dodatkowych sztuk długopisów, w razie jakby jeden postanowił odmówić nam posłuszeństwa. CKE przypomina również, że niedozwolone jest korzystanie ze ścieralnych długopisów, a wszelkiego rodzaju rysunki również wykonuje się długopisem. Przypominamy również, że uczniowie przystępujący do matury są zobowiązanie posiadać ze sobą dowód osobisty. Bez dokumentu tożsamości nie zostaną oni bowiem wpuszczenie na salę egzaminacyjną.

Pomorskie. Matura 2023 w Gdyni, uczniowie tuż przed egzaminem

Czego nie można wnieść na maturę? O tym warto pamiętać

Reszta rzeczy, które możemy zabrać ze sobą na egzamin maturalny zależy od egzaminu, który zdajemy. Na przykład na maturę z matematyki należy zabrać cyrkiel, linijkę i kalkulator prosty (choć w niektórych przypadkach zapewnia go szkoła). Wszelkiego rodzaju słowniki językowe czy karty wzorów powinny być dostarczone przez placówkę edukacyjną. W przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami bądź przewlekle chorymi pozwala się na korzystanie z zaleconego sprzętu medycznego, leków czy telefony komórkowego z aplikacją do mierzenia glukozy. Uczniowie mogą również wnieść ze sobą butelkę wody. Niestety nie będzie jednak możliwości wniesienia na salę żadnych figurek, maskotek czy amuletów szczęścia. Jedzenie i napoje inne niż woda również nie mogą zostać wniesione na salę.

Kiedy wyniki matur? CKE podaje termin

CKE informuje, że świadectwa, aneksy do świadectw i informacje o wynikach egzaminy maturalnego mają zostać przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca 2024 roku. Tego samego dnia mają również zostać ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. WYniki matur zostaną opublikowane online w systemie ZIU we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30.

Quiz maturalny. Sprawdź, czy zdasz maturę z języka polskiego

Pytanie 1 z 20
Alegoria to: