Uczniowie mają powody do radości. Zakończenie roku szkolnego wcześniej, niż sądzono

2024-04-25 8:36

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 zbliża się wielkimi krokami. Chociaż dopiero planujemy majówkę, to już warto pomyśleć o "czerwcówce". Tegoroczne wakacje zaczną się bowiem wcześniej, niż spodziewali się rodzice. Jakie jeszcze dni wolne czekają nas w tym roku szkolnym? Harmonogram wygląda obiecująco.

Uczniowie mają powody do radości. Zakończenie roku szkolnego wcześnij, niż sądzono
Autor: Getty Images Uczniowie mają powody do radości. Zakończenie roku szkolnego wcześnij, niż sądzono

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 - kiedy wypada?

O feriach zimowych i przerwie wielkanocnej, które już są za nami, większość już zapomniała. Teraz liczą się tylko nadchodzące dni wolne. W tym roku szkolnym uczniowie będą mieli jeszcze kilka okazji do odpoczynku w trakcie tygodnia. No i oczywiście, nie można zapominać o najbardziej wyczekiwanym przez młodzież okresie, jakim są wakacje. Tegoroczna przerwa niesie za sobą jedną niespodziankę dla uczniów. Zacznie się nieco wcześniej niż zazwyczaj. 

Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Oczywiście, jako pierwsi zakończenie roku szkolnego będą mieli uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół branżowych II stopnia. Będzie miało ono miejsce w piątek, 26 kwietnia 2024 roku. Po tym jednak będą oni musieli podejść jeszcze do egzaminów. Uczniowie szkół podstawowych i młodszych klas ponadpodstawowych wakacji zasmakują już w piątek 21 czerwca, czyli o dwa dni wcześniej niż zazwyczaj. Do szkół wrócą natomiast dopiero 2 września, a to dlatego, że tegoroczny 1 września wypada w niedzielę. W sumie więc uczniowie mogą w tym roku cieszyć się trzema "dodatkowymi" dniami wakacji. Może się to wydawać niedużą różnicą, jednak dla wielu osób będzie to mile widzianym dłuższym odpoczynkiem.

Dni wolne od szkoły w maju i czerwcu

Do wakacji jednak jeszcze trochę zostało, warto więc sprawdzić, jakie jeszcze inne dni będą w tegorocznym roku szkolnym wolne od nauki. Na najbliższą przerwę uczniowie poczekają do 1 maja. Długi weekend majowy rozpocznie się w tym roku w środę. Majówka trwać będzie od 1 do 5 maja (niedziela). Trzeba jednak zaznaczyć, że to dyrektorzy szkół będą decydować, czy czwartek 2 maja jest dniem wolnym.

Następnym wolnym będzie długi weekend na Boże Ciało. W tym roku nie będziemy musieli czekać, aż do czerwca, ponieważ to święto wypada nieco wcześniej. Już w czwartek 30 maja uczniowie będą mogli odsapnąć od nauki. Jeśli jednak chodzi o wolne dnia 31 maja, to jak w przypadku 2 maja, zależy ono od dyrekcji szkoły.

Trzeba jeszcze pamiętać, że młodsi uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i szkół podstawowych będą mieli jeszcze wolne dni w okresie egzaminów. Na czas egzaminu ósmoklasisty młodsi uczniowie klas szkół podstawowych będą mieli wolne w dniach 14 - 16 maja (wtorek - czwartek). Uczniowie młodszych klas szkół średnich będą mogli natomiast odpocząć w czasie matur podstawowych wypadających w tym roku w dniach 7 - 9 maja (wtorek - czwartek).

Szkoła - typowe teksty nauczycieli

Pytanie 1 z 14
Dzwonek/przerwa jest dla ...