Ministerstwo szuka chętnych na rodziców zastępczych. Dwa warunki są kluczowe

2023-09-28 10:22

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. "Chcemy zapewnić im warunki jak najbliższe warunkom domowym, zapewnić miłość i poczucie bezpieczeństwa" - podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Ministerstwo szuka chętnych na rodziców zastępczych
Autor: Getty Images Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szuka chętnych na rodziców zastępczych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poszukuje osób, które chciałyby zostać rodziną zastępczą dla potrzebujących dzieci. W tym celu powstała specjalna kampania prospołeczna, która ma zachęcać ludzi do zgłaszania się na rodziców zastępczych.

Adopcja a rodzina zastępcza

Minister rodziny zachęca

"Kampania, która została przygotowana i jest inicjatywą Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, współpraca z organizacjami pozarządowymi, są niezwykle istotne. Nasze wspólne wysiłki przyniosą efekty" - powiedziała minister Marlena Maląg.

Minister podkreśliła też, że rząd pamięta o rodzinach zastępczych i że w tym roku poddano nowelizacji ustawę o wsparciu rodzin i systemie pieczy zastępczej. Obecnie świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej wynosi 785 zł. W przypadku dziecka, które znajduje się w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka wynosi 1189 zł miesięcznie. To nie koniec zmian — planowany jest także projekt ustawy, która będzie wspierać rodziny zastępcze, ale najpierw potrzebna jest kampania społeczna, która będzie popularyzować pieczę zastępczą.

"Radość i szczęście, które dajemy naszym dzieciom, jest najważniejsze. Podejmujemy wszystkie działania, które mają pozytywnie zmienić sytuacje dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji. Chcemy zapewnić im warunki jak najbliższe warunkom domowym, zapewnić miłość i poczucie bezpieczeństwa" - dodała minister Maląg.

Jak zostać rodzicem zastępczym?

Aby zostać rodzicem zastępczym, należy spełnić kilka warunków. Do podstawowych należą posiadanie stałego dochodu oraz własnego mieszkania lub domu, w którym panują dobre warunki materialne.

Oprócz tego należy ukończyć specjalny kurs. Szkolenie trwa około 3 miesięcy i obejmuje m.in. doskonalenie umiejętności opiekuńczych czy wiedzę o możliwych uzależnieniach, używkach i ich wpływie na dziecko. Każdy kandydat na rodzica zastępczego powinien również przejść rozmowy z psychologiem, który oceni jego motywację do stworzenia domu zastępczego.

Czytaj: Jaka jest różnica między rodziną zastępczą a adopcyjną?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza