Nadal czekasz na 500 plus z ZUS-u? Masz jeszcze dwa dni, by naprawić swój błąd

2022-06-29 13:37

Jeśli w tym miesiącu jeszcze nie doczekałaś się wypłaty 500 plus z ZUS, już się jej w czerwcu nie doczekasz. ZUS bowiem zrealizował już wszystkie wypłaty, które przypadały na ten miesiąc. Kolejne przelewy będą dopiero w lipcu. Jednak, aby dostać wyrównanie za czerwiec, musisz się spieszyć, masz dwa dni na złożenie wniosku.

Nadal czekasz na 500 plus z ZUS-u? Masz jeszcze dwa dni, by naprawić swój błąd
Autor: Getty images Nadal czekasz na 500 plus z ZUS-u? Masz jeszcze dwa dni, by naprawić swój błąd

Czekasz na przelew świadczenia 500 plus za miesiąc czerwiec z ZUS? W tym miesiącu już to nie nastąpi. Przelewy z ZUS przebiegają według stałego harmonogramu, tj. zawsze: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dnia miesiąca. Upłynął już zatem termin ostatnich przelewów w tym miesiącu. Kolejne wypłaty świadczeń z ZUS będą realizowane na początku lipca. Co zrobić w takiej sytuacji?

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Spis treści

  1. Dlaczego nie dostałam świadczenia 500 plus za czerwiec?
  2. Jak sprawdzić termin wypłaty 500 plus z ZUS w kolejnym miesiącu?
  3. Złożyłaś wniosek, ale nie dostałaś świadczenia?

Dlaczego nie dostałam świadczenia 500 plus za czerwiec?

Czerwiec jest pierwszym miesiącem, w którym za przelewy 500 plus odpowiedzialny jest ZUS, a nie jak było do tej pory – samorządy. Aby utrzymać ciągłość wypłatach tego świadczenia, należało do końca kwietnia bieżącego roku złożyć nowy wniosek.

Jeśli zapomniałaś tego zrobić, jeszcze nic straconego. Jeśli do końca czerwca (zostały tylko 2 dni!) złożysz wniosek, pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2022, ale w lipcowym terminie.

Jeśli spóźnisz się z wnioskiem i złożysz go po 30 czerwca, to świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Wniosek można złożyć tylko elektronicznie - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Jak sprawdzić termin wypłaty 500 plus z ZUS w kolejnym miesiącu?

Po złożeniu wniosku o świadczenie 500 plus, termin jego wypłaty przypadnie ci losowo. Aby go sprawdzić, musisz zalogować się w serwisie PUE ZUS.

Instrukcję krok po korku to zrobić, znajdziesz TU

Termin wypłaty, który się wyświetli będzie stały, tzn. świadczenie każdego miesiąca będzie przelewane w tym samym dniu miesiąca przez cały okres, na które zostało przyznane. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazane dzień wcześniej.

Złożyłaś wniosek, ale nie dostałaś świadczenia?

Być może źle go wypełniłeś? Jak podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez portal fakt.pl rodzice dość często robią błędy przy składaniu wniosków, które powodują wstrzymanie wypłaty świadczenia. Jednym z najczęstszych błędów były: wskazanie złego okresu (zamiast od 1 czerwca, rodzice wskazywali do 1 czerwca) oraz źle wpisany PESEL dziecka (zamiast niego seria dowodu osobistego czy PESEL rodzica). Jeśli popełniłeś błąd, swój wniosek musisz jak najszybciej skorygować.

Przeczytaj także: Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?