Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?

2022-04-07 13:33

Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.

Świadczenia na dzieci w 2022 roku.
Autor: Getty images 2022 rok nie jest łatwy dla rodzin: inflacja, szlejące podwyżki mocno dają się we znaki.

2022 rok nie jest łatwy dla rodzin z dziećmi – galopująca inflacja, coraz wyższe raty kredytów hipotecznych, drożyzna w sklepach, wzrost cen za gaz i energię elektryczną, wszystko to mocno odbija się na budżecie domowym. Choć czołowe świadczenie 500 plus nie ulegnie rewaloryzacji, to doszły do niego inne programy pomocowe, które wesprą portfele polskich rodzin. Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć w 2022 roku.

Spis treści

  1. Nowe świadczenia rodzinne, które wystartowały w 2022 roku
  2. Zmiany w programie 500 plus
  3. Pozostałe świadczenia dla rodzin z dziećmi
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Nowe świadczenia rodzinne, które wystartowały w 2022 roku

Od 1 stycznia wszedł w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nowe świadczenie w ramach Polskiego Ładu. W myśl jego założeń rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia – wypłacane przez 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie to jest niezależne od dochodów rodziny, nie jest też opodatkowane. Przysługuje jednak tylko na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Ma być traktowane jako wsparcie w zapewnieniu opieki tym dzieciom, które są zbyt małe, by posłać je do przedszkola.

Więcej na ten temat przeczytasz: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

Od 1 kwietnia z kolei rząd wprowadził natomiast tzw. świadczenie żłobkowe 400 plus. Przysługuje ono wszystkim dzieciom, których nie objął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli wszystkim jedynakom. Tu również nie będzie obowiązywało żadne kryterium dochodowe. Świadczenie w wysokości 400 zł nie będzie wypłacane rodzicom, ale będzie bezpośrednio przekazywane do placówki sprawującej opiekę nad dzieckiem lub do dziennego opiekuna.

Przeczytaj więcej na ten temat: Od 1 kwietnia nowe 400 zł na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać to świadczenie?

Zmiany w programie 500 plus

W 2022 roku w dalszym ciągu będzie można skorzystać z flagowego świadczenia 500 plus. Warto jednak zauważyć, że program ten przeszedł w ostatnim czasie zmiany.

“Od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres. który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dowiedz się: Jak złożyć wniosek o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy od czerwca 2022?

Pozostałe świadczenia dla rodzin z dziećmi

Oprócz wymienionych wyżej świadczeń, rodziny nadal będą mogły liczyć także na inne wypłaty.

Pierwszą z nich jest 300 plus na wyprawkę szkolną. To pomoc w ramach programu rządowego “Dobry start”, która przysługuje każdemu uczniowi.

Przeczytaj więcej na ten temat: 300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Do końca września rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać jeszcze z bonu turystycznego w kwocie 500 zł na dziecko, pod warunkiem jednak, że nie wykorzystały go wcześniej.

Przeczytaj więcej: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

Rodzinom, które spełniają warunki dochodowe przysługują także zasiłki rodzinne na dziecko w wysokości do 95 do 135 zł miesięcznie w zależności od wieku dziecka.

Przysługują im także dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: urodzenia dziecka (tzw. becikowe), opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.

Wszystko na ten temat przeczytasz tu: Zasiłek rodzinny na dziecko w 2022 roku – dokumenty, dochód, ile wynosi rodzinne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.
Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.
Wyższe emerytury dla rodziców wychowujących więcej dzieci to jeden z pomysłów, którym ma przyglądać się rząd. O ile wyższa miałaby być taka emerytura i czy prace legislacyjne już trwają?
Opieka nad żoną po porodzie oznacza, że świeżo upieczony tata nie musi wykorzystywać urlopu wypoczynkowego lub urlopu ojcowskiego. Przysługuje mu bowiem możliwość wzięcia płatnej opieki i pozostania z kobietą w domu, a do tego otrzymywanie zasiłku podczas tych dni.
Jeśli w okresie urlopu rodzicielskiego zajdziesz w kolejną ciążę, możesz go przerwać, aby iść na zwolnienie lekarskie z powodu problemów zdrowotnych. Jak załatwić rezygnację z urlopu rodzicielskiego na rzecz zwolnienia?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza