Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?

2022-04-07 13:33

Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.

Świadczenia na dzieci w 2022 roku.
Autor: Getty images 2022 rok nie jest łatwy dla rodzin: inflacja, szlejące podwyżki mocno dają się we znaki.

2022 rok nie jest łatwy dla rodzin z dziećmi – galopująca inflacja, coraz wyższe raty kredytów hipotecznych, drożyzna w sklepach, wzrost cen za gaz i energię elektryczną, wszystko to mocno odbija się na budżecie domowym. Choć czołowe świadczenie 500 plus nie ulegnie rewaloryzacji, to doszły do niego inne programy pomocowe, które wesprą portfele polskich rodzin. Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć w 2022 roku.

Spis treści

  1. Nowe świadczenia rodzinne, które wystartowały w 2022 roku
  2. Zmiany w programie 500 plus
  3. Pozostałe świadczenia dla rodzin z dziećmi
M jak mama - formalności po porodzie

Nowe świadczenia rodzinne, które wystartowały w 2022 roku

Od 1 stycznia wszedł w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nowe świadczenie w ramach Polskiego Ładu. W myśl jego założeń rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia – wypłacane przez 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie to jest niezależne od dochodów rodziny, nie jest też opodatkowane. Przysługuje jednak tylko na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Ma być traktowane jako wsparcie w zapewnieniu opieki tym dzieciom, które są zbyt małe, by posłać je do przedszkola.

Więcej na ten temat przeczytasz: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

Od 1 kwietnia z kolei rząd wprowadził natomiast tzw. świadczenie żłobkowe 400 plus. Przysługuje ono wszystkim dzieciom, których nie objął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli wszystkim jedynakom. Tu również nie będzie obowiązywało żadne kryterium dochodowe. Świadczenie w wysokości 400 zł nie będzie wypłacane rodzicom, ale będzie bezpośrednio przekazywane do placówki sprawującej opiekę nad dzieckiem lub do dziennego opiekuna.

Przeczytaj więcej na ten temat: Od 1 kwietnia nowe 400 zł na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać to świadczenie?

Zmiany w programie 500 plus

W 2022 roku w dalszym ciągu będzie można skorzystać z flagowego świadczenia 500 plus. Warto jednak zauważyć, że program ten przeszedł w ostatnim czasie zmiany.

“Od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres. który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dowiedz się: Jak złożyć wniosek o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy od czerwca 2022?

Pozostałe świadczenia dla rodzin z dziećmi

Oprócz wymienionych wyżej świadczeń, rodziny nadal będą mogły liczyć także na inne wypłaty.

Pierwszą z nich jest 300 plus na wyprawkę szkolną. To pomoc w ramach programu rządowego “Dobry start”, która przysługuje każdemu uczniowi.

Przeczytaj więcej na ten temat: 300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Do końca września rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać jeszcze z bonu turystycznego w kwocie 500 zł na dziecko, pod warunkiem jednak, że nie wykorzystały go wcześniej.

Przeczytaj więcej: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

Rodzinom, które spełniają warunki dochodowe przysługują także zasiłki rodzinne na dziecko w wysokości do 95 do 135 zł miesięcznie w zależności od wieku dziecka.

Przysługują im także dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: urodzenia dziecka (tzw. becikowe), opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.

Wszystko na ten temat przeczytasz tu: Zasiłek rodzinny na dziecko w 2022 roku – dokumenty, dochód, ile wynosi rodzinne

Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.
Termin na złożenie wniosku o czerwcowe świadczenie 800 plus szybko się zbliża. Jeśli więc rodzice nie chcą, by im przepadło, muszą się spieszyć. Duża część jeszcze nie złożyła wniosku na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 800 plus".
Chociaż 800 plus przyznawane jest na każde dziecko, niezależnie od dochodów w rodzinie, świadczenia nie dostaniemy z automatu. Jeśli jeszcze nie masz na koncie wypłaty za czerwiec, upewnij się, czy nie umknął ci ważny termin. Minął 30 kwietnia.
1500 zł dla rodziców już pewne. Program "Aktywny rodzic" został przyjęty przez rząd, parlament, ustawę podpisał prezydent. Obsługą nowych świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy będzie można złożyć wniosek o 1500 zł "babciowego"? Poznaj szczegóły.
Szykują się spore zmiany w programie 800 plus i Dobry Start. Nie wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenia, otrzymają je. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co konkretnie powinni wiedzieć rodzice?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny Rodzic". Świadczenia dla rodziców mają obowiązywać od października. - Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę - podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
By korzystać ze świadczeń dla rodziców, a zwłaszcza z 800 plus, musisz pospieszyć się ze złożeniem tych wniosków. Jeśli się spóźnisz, pieniądze dostaniesz z opóźnieniem. W przypadku dzieci urodzonych do końca maja tego roku, potrzebne są wyjątkowo dwa wnioski.
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.