Nasze dzieci tyją na potęgę! Sprawdź, czym to grozi

2021-12-23 8:21

Badania pokazują, że wskaźnik BMI u dzieci, który pokazuje stosunek wagi do wzrostu człowieka, podwoił się w czasie pandemii, a liczba dzieci z nadwagą wzrosła o kilka procent. Choć dane, o których mowa dotyczą USA, to jednak okazuje się, że w Polsce nie jest lepiej.

Nasze dzieci tyją na potęgę! Sprawdź, czym to grozi
Autor: Getty images Nasze dzieci tyją na potęgę! Sprawdź, czym to grozi

Nadwaga u dzieci została ostatnio wzięta pod lupę z powodu pandemii, ale oczywiście brak ruchu związany z ograniczeniami nie jest jedynym powodem nadwagi u kilku- i nastolatków. To również efekt coraz gorszego sposobu odżywiania się i złego stylu życia.

Nadwaga i otyłość to poważny problem, ponieważ badania wskazują jasno, że duża masa ciała u dziecka nie jest tylko kwestią estetyczną, ale i źródłem wielu chorób. Co więcej – nie chodzi o choroby, które rozwiną się u malucha za 10 czy 20 lat. Okazuje się, że dzieci z nadwagą coraz częściej mają problemy kardiologiczne w dzieciństwie.

Nadwaga szkodzi sercu dzieci

Jak podaje amerykański magazyn Medical Xpress, na Uniwersytecie w Georgii przeprowadzono badania nad 600 kilkulatkami i nastolatkami, u których wykryto nadwagę. Dzieci te miały wysoki poziom tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, który zakłóca pracę ważnych narządów. Badani pacjenci mieli również objawy sztywności tętnic, co powodowało trudności w pracy serca i pompowania krwi do całego organizmu.

Jednocześnie naukowcy przyjrzeli się skutkom siedzenia w domu w czasie pandemii. Największy przyrost wagi odnotowano wśród młodzieży szkół podstawowych, które w ciągu ostatnich 2 lat musiały zrezygnować z lekcji w-f i pozaszkolnych zajęć sportowych. Lekarze są przekonani, że te efekty pandemii pozostaną z nimi na długie lata.

Polska tyje najszybciej w Europie

Chociaż badanie przeprowadzono w USA, to jednak w Polsce nie jest lepiej. Jak pokazują statystyki, co siódme dziecko w Polsce ma nadwagę, a polskie nastolatki tyją najszybciej w Europie. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę. Podobne problemy z wagą ma 23 proc. dzieci do 3. roku życia, ponad 40% uczniów w wieku wczesnoszkolnym i niemal 26 proc. młodzieży do 15 roku życia.

Zjawisku przyjrzała się WHO, która podała, że w ostatnich 20 latach w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a polskie nastolatki należą do najbardziej otyłych na świecie.

Nadwaga czterolatka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza