Nasze dzieci tyją na potęgę! Sprawdź, czym to grozi

2021-12-23 8:21

Badania pokazują, że wskaźnik BMI u dzieci, który pokazuje stosunek wagi do wzrostu człowieka, podwoił się w czasie pandemii, a liczba dzieci z nadwagą wzrosła o kilka procent. Choć dane, o których mowa dotyczą USA, to jednak okazuje się, że w Polsce nie jest lepiej.

Nasze dzieci tyją na potęgę! Sprawdź, czym to grozi
Autor: Getty images Nasze dzieci tyją na potęgę! Sprawdź, czym to grozi

Nadwaga u dzieci została ostatnio wzięta pod lupę z powodu pandemii, ale oczywiście brak ruchu związany z ograniczeniami nie jest jedynym powodem nadwagi u kilku- i nastolatków. To również efekt coraz gorszego sposobu odżywiania się i złego stylu życia.

Nadwaga i otyłość to poważny problem, ponieważ badania wskazują jasno, że duża masa ciała u dziecka nie jest tylko kwestią estetyczną, ale i źródłem wielu chorób. Co więcej – nie chodzi o choroby, które rozwiną się u malucha za 10 czy 20 lat. Okazuje się, że dzieci z nadwagą coraz częściej mają problemy kardiologiczne w dzieciństwie.

Nadwaga szkodzi sercu dzieci

Jak podaje amerykański magazyn Medical Xpress, na Uniwersytecie w Georgii przeprowadzono badania nad 600 kilkulatkami i nastolatkami, u których wykryto nadwagę. Dzieci te miały wysoki poziom tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, który zakłóca pracę ważnych narządów. Badani pacjenci mieli również objawy sztywności tętnic, co powodowało trudności w pracy serca i pompowania krwi do całego organizmu.

Jednocześnie naukowcy przyjrzeli się skutkom siedzenia w domu w czasie pandemii. Największy przyrost wagi odnotowano wśród młodzieży szkół podstawowych, które w ciągu ostatnich 2 lat musiały zrezygnować z lekcji w-f i pozaszkolnych zajęć sportowych. Lekarze są przekonani, że te efekty pandemii pozostaną z nimi na długie lata.

Polska tyje najszybciej w Europie

Chociaż badanie przeprowadzono w USA, to jednak w Polsce nie jest lepiej. Jak pokazują statystyki, co siódme dziecko w Polsce ma nadwagę, a polskie nastolatki tyją najszybciej w Europie. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę. Podobne problemy z wagą ma 23 proc. dzieci do 3. roku życia, ponad 40% uczniów w wieku wczesnoszkolnym i niemal 26 proc. młodzieży do 15 roku życia.

Zjawisku przyjrzała się WHO, która podała, że w ostatnich 20 latach w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a polskie nastolatki należą do najbardziej otyłych na świecie.

Nadwaga czterolatka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza