Nie prosili o zasiłek, ale o prawo do pracy. Rodzice niepełnosprawnych dzieci wygrali

2023-07-27 14:35

Ta batalia nie była łatwa. Powstało kilka petycji i oddolnych akcji aż wreszcie się udało. Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymali prawo do pracy, bez ryzyka utraty zasiłku. O zwycięstwie z nieludzkimi przepisami napisał Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”.

niepełnosprawne dziecko na wózku z mamą podającą mu piłkę
Autor: Getty images nie prosili o zasiłek, ale o prawo do pracy. Rodzice niepełnosprawnych dzieci wygrali

"Nie wyobrażam sobie, żebym miał się przestać opiekować Karolem. Ale moja praca pozwala na dorabianie, żeby pracować w domu. Wszystko jest do pogodzenia. Pomoc państwa chciałbym traktować tylko jako zabezpieczenie na nagłe sytuacje, ale na co dzień chciałbym mieć możliwość zarabiania. Byłaby to dla nas duża ulga" – to słowa ojca niepełnosprawnego chłopca, cytowane na stronie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”. To streszczenie tego, o co walczyli od lat rodzice niepełnosprawnych dzieci. Wygrali. Zmieniona ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Nie chcemy żebrać, chcemy móc pracować

Do tej pory opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami mieli całkowity zakaz pracy. Podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia - pracy zleconej czy pracy na 1/8 etatu automatycznie odbierała im prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Problem w tym, że zasiłek ten wynosi od stycznia tego roku 2 458 zł na miesiąc, wcześniej był o kilkaset złotych niższy. 

To suma, za którą nie da się utrzymać dziecka, zwłaszcza że mówimy o dziecku niepełnosprawnym, wymagającym rehabilitacji, leczenia i setek innych terapii. 

"Możesz iść na studia. Nawet na dzienne. Możesz robić kursy. Nawet stacjonarne. Możesz pracować charytatywnie. Nawet w kilku miejscach. Ale nie możesz dorobić 100 zł za przetłumaczenie online, siedząc przy łóżku dziecka, tekstu z polskiego na angielski" - pisała kilka miesięcy temu Agnieszka Jóźwicka, mamą niepełnosprawnego kilkulatka z porażeniem mózgowym na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Czytaj również: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice niepełnosprawnych dzieci?

Zebrali 100 tys. podpisów

Od 2021 roku trwała zbiórka podpisów pod "Petycją 3 punktów", która miała przekonać władze do zmian w przepisach dotyczących opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Jej autorem była Anna Ojer, społeczniczka, radna dzielnicy Wawer i Warszawianka Roku 2018. Równolegle powstał projekt Stop zakazowi pracy, który zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Proponowane zmiany to:

  1. Opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 zł miesięcznie, którzy obecnie mają zakaz pracy - będą mogli pracować
  2. Opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, którzy pracują i przez to nie otrzymują świadczenia pielęgnacyjnego – będą mogli ubiegać się o wypłatę 2458 zł miesięcznie
  3. Rodzic lub opiekun otrzyma wyższe świadczenie, jeśli pod jego opieką znajduje się więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko.

Komitet podkreślał, że ustawa zakazująca pracy rodzicom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne została wprowadzone w 2003 r, gdy bezrobocie sięgało 20%. "Po 20 latach rozwiązanie to jest całkowicie archaiczne" - czytamy na stronie stopzakazowipracy.pl.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci wygrali

Na szczęście to już przeszłość. Kilka dni temu Komitet poinformował, że sejm zniósł zakaz pracy dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. "Rodzice chorych dzieci - jeśli będą chcieli, to będą mogli i pobierać zasiłek pielęgnacyjny, i podjąć pracę. To rozwiązanie, znacząco poprawia sytuację rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. Jesteśmy dumni, że mogliśmy mieć w tym udział", czytamy w komunikacie prasowym. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza