Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice niepełnosprawnych dzieci?

2019-04-23 10:53

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na różne, nie tylko finansowe, świadczenia, dzięki którym opieka nad malcem będzie łatwiejsza. Na co mogą liczyć rodzice niepełnosprawnego dziecka?

niepełnosprawne
Autor: Gettyimages

Spis treści

 1. Opieka medyczna i rehabilitacja
 2. Ośrodki wczesnej interwencji
 3. Opieka wytchnieniowa
 4. Wsparcie innych rodziców

Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością wymaga stałej opieki i nakładów finansowych, które niejednokrotnie przekraczają możliwości przeciętnie sytuowanej rodziny. Dlatego też mogą liczyć na pomoc finansową od państwa. Oprócz niej przysługują im również inne - niefinansowe - świadczenia. Oto one:

   1. Opieka medyczna i rehabilitacja
   2. Ośrodki wczesnej interwencji
   3. Opieka wytchnieniowa
   4. Wsparcie innych rodziców

Opieka medyczna i rehabilitacja

Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością ma pierwszeństwo w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej i rehabilitacji leczniczej.

Dziecko z podejrzeniem niepełnosprawności powinno trafić do poradni neonatologicznej, w której kwalifikuje się dzieci do tzw. opieki koordynowanej i przygotowuje indywidualny plan opieki medycznej.

W skład zespołu specjalistów badającego dziecko wchodzą: neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, kardiolog, ortopeda, endokrynolog – w zależności od potrzeby.

Lekarzem prowadzącym jest specjalista neonatolog lub pediatra – to on monitoruje terapię, ocenia jej efekty oraz wydaje zalecenia co do dalszego postępowania.

Czytaj: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Zwolnienie lekarskie (L-4) na dziecko: kto, kiedy i na ile czasu może je otrzymać

Ośrodki wczesnej interwencji

Lekarz może też skierować malucha do ośrodka wczesnej interwencji. To specjalna placówka dla dzieci do 7 lat, zagrożonych nieprawidłowym rozwojem (adresy najbliższej można znaleźć w internecie).

Powinno do niej trafić dziecko opóźnione w rozwoju psychoruchowym lub upośledzone umysłowo, także ze sprzężonymi kalectwami, zaburzeniami i chorobami, m.in. z niepełnosprawnością ruchową, autyzmem, epilepsją.

W ośrodkach wczesnej interwencji kładzie się nacisk nie tylko na diagnozę medyczną, ale kompleksowe działania wspierające. Zespół złożony z lekarza i – w zależności od potrzeby – psychiatry, fizjoterapeuty, psychologa, logopedy, terapeuty zajęciowego – stawia dziecku diagnozę, układa program i prowadzi terapię.

Czytaj: Becikowe 2019 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego

Program obejmuje rozwój ruchowy, poznawczy, emocjonalny i społeczny. Terapia prowadzona jest indywidualnie lub w małych grupach.

Także rodzice powinni otrzymać tam wsparcie psychiczne, informacje oraz edukację podnoszącą ich kompetencje – rodzicielskie i rehabilitacyjne – niezbędne w nowej życiowej sytuacji, zwłaszcza do pracy z dzieckiem w domu. W ośrodku można też liczyć na porady prawne i wsparcie w kontaktach z placówkami służby zdrowia.

Opieka wytchnieniowa

Rodzicom dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo z orzeczeniem o niepełnosprawności i wymagającego stałej opieki przysługuje do 120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej.

Polega to na tym, że mogą oni wziąć „urlop” albo kilka godzin wolnego na załatwienie swoich spraw, a w tym czasie dziecko będzie przebywać pod opieką innej, przeszkolonej osoby czy w przystosowanym do tego miejscu.

Zadanie to, zgodnie z ustawą „Za życiem”, nałożone jest na miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, a konkretną opiekę mają świadczyć np. dzienne ośrodki wsparcia, wyspecjalizowane organizacje pozarządowe lub indywidualne opiekunki świadczące usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne.

Warunkiem skorzystania z takiej opieki są dochody nieprzekraczające 1200 zł netto na osobę w rodzinie.

Czytaj: Urlop macierzyński 2019 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

Wsparcie innych rodziców

Bardzo ważne jest nawiązanie kontaktu z innymi rodzicami dzieci z niepełnosprawnością tego samego typu – można się od nich bardzo wiele dowiedzieć i otrzymać tak potrzebne teraz wsparcie. Dlatego warto szukać takich stowarzyszeń – najlepiej w bliskiej okolicy, a jeśli to niemożliwe – to przez internet, ogólnopolskich.

Takie stowarzyszenia są prawdziwą skarbnicą wiedzy na tematy związane z sytuacją dzieci niepełnosprawnych, organizują też spotkania, warsztaty, wyjazdy, turnusy rehabilitacyjne, a także pomoc materialną.

Czytaj: 500 plus na pierwsze dziecko - kiedy przysługuje, jak uzyskać, kryterium dochodowe

Warto też zgłaszać się do fundacji pokrywających koszty rehabilitacji, zabiegów, zakupu specjalistycznych sprzętów itd. Oto adresy kilku wybranych organizacji.

 • www.niepelnosprawni.pl – największy portal o tematyce niepełnosprawności
 • www.bardziejkochani.pl – Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
 • www.mukowiscydoza.pl – Serwis MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
 • www.oswoic-los.org – strona Fundacji „Oswoić Los” z Lublina
 • www.gajusz.org.pl – strona Fundacji „Gajusz” w Łodzi
 • www.tacy-sami.org – Stowarzyszenie rodziców dzieci niepełnosprawnych „TACY SAMI” w Głubczycach
 • fundacja.tvn.pl – strona Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, finansującej m.in. leczenie chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza