Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice niepełnosprawnych dzieci?

2019-04-23 10:53

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na różne, nie tylko finansowe, świadczenia, dzięki którym opieka nad malcem będzie łatwiejsza. Na co mogą liczyć rodzice niepełnosprawnego dziecka?

niepełnosprawne
Autor: Gettyimages

Spis treści

  1. Opieka medyczna i rehabilitacja
  2. Ośrodki wczesnej interwencji
  3. Opieka wytchnieniowa
  4. Wsparcie innych rodziców

Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością wymaga stałej opieki i nakładów finansowych, które niejednokrotnie przekraczają możliwości przeciętnie sytuowanej rodziny. Dlatego też mogą liczyć na pomoc finansową od państwa. Oprócz niej przysługują im również inne - niefinansowe - świadczenia. Oto one:

      1. Opieka medyczna i rehabilitacja
      2. Ośrodki wczesnej interwencji
      3. Opieka wytchnieniowa
      4. Wsparcie innych rodziców

Opieka medyczna i rehabilitacja

Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością ma pierwszeństwo w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej i rehabilitacji leczniczej.

Dziecko z podejrzeniem niepełnosprawności powinno trafić do poradni neonatologicznej, w której kwalifikuje się dzieci do tzw. opieki koordynowanej i przygotowuje indywidualny plan opieki medycznej.

W skład zespołu specjalistów badającego dziecko wchodzą: neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, kardiolog, ortopeda, endokrynolog – w zależności od potrzeby.

Lekarzem prowadzącym jest specjalista neonatolog lub pediatra – to on monitoruje terapię, ocenia jej efekty oraz wydaje zalecenia co do dalszego postępowania.

Czytaj: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Zwolnienie lekarskie (L-4) na dziecko: kto, kiedy i na ile czasu może je otrzymać

Ośrodki wczesnej interwencji

Lekarz może też skierować malucha do ośrodka wczesnej interwencji. To specjalna placówka dla dzieci do 7 lat, zagrożonych nieprawidłowym rozwojem (adresy najbliższej można znaleźć w internecie).

Powinno do niej trafić dziecko opóźnione w rozwoju psychoruchowym lub upośledzone umysłowo, także ze sprzężonymi kalectwami, zaburzeniami i chorobami, m.in. z niepełnosprawnością ruchową, autyzmem, epilepsją.

W ośrodkach wczesnej interwencji kładzie się nacisk nie tylko na diagnozę medyczną, ale kompleksowe działania wspierające. Zespół złożony z lekarza i – w zależności od potrzeby – psychiatry, fizjoterapeuty, psychologa, logopedy, terapeuty zajęciowego – stawia dziecku diagnozę, układa program i prowadzi terapię.

Czytaj: Becikowe 2019 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego

Program obejmuje rozwój ruchowy, poznawczy, emocjonalny i społeczny. Terapia prowadzona jest indywidualnie lub w małych grupach.

Także rodzice powinni otrzymać tam wsparcie psychiczne, informacje oraz edukację podnoszącą ich kompetencje – rodzicielskie i rehabilitacyjne – niezbędne w nowej życiowej sytuacji, zwłaszcza do pracy z dzieckiem w domu. W ośrodku można też liczyć na porady prawne i wsparcie w kontaktach z placówkami służby zdrowia.

Opieka wytchnieniowa

Rodzicom dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo z orzeczeniem o niepełnosprawności i wymagającego stałej opieki przysługuje do 120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej.

Polega to na tym, że mogą oni wziąć „urlop” albo kilka godzin wolnego na załatwienie swoich spraw, a w tym czasie dziecko będzie przebywać pod opieką innej, przeszkolonej osoby czy w przystosowanym do tego miejscu.

Zadanie to, zgodnie z ustawą „Za życiem”, nałożone jest na miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, a konkretną opiekę mają świadczyć np. dzienne ośrodki wsparcia, wyspecjalizowane organizacje pozarządowe lub indywidualne opiekunki świadczące usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne.

Warunkiem skorzystania z takiej opieki są dochody nieprzekraczające 1200 zł netto na osobę w rodzinie.

Czytaj: Urlop macierzyński 2019 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

Wsparcie innych rodziców

Bardzo ważne jest nawiązanie kontaktu z innymi rodzicami dzieci z niepełnosprawnością tego samego typu – można się od nich bardzo wiele dowiedzieć i otrzymać tak potrzebne teraz wsparcie. Dlatego warto szukać takich stowarzyszeń – najlepiej w bliskiej okolicy, a jeśli to niemożliwe – to przez internet, ogólnopolskich.

Takie stowarzyszenia są prawdziwą skarbnicą wiedzy na tematy związane z sytuacją dzieci niepełnosprawnych, organizują też spotkania, warsztaty, wyjazdy, turnusy rehabilitacyjne, a także pomoc materialną.

Czytaj: 500 plus na pierwsze dziecko - kiedy przysługuje, jak uzyskać, kryterium dochodowe

Warto też zgłaszać się do fundacji pokrywających koszty rehabilitacji, zabiegów, zakupu specjalistycznych sprzętów itd. Oto adresy kilku wybranych organizacji.

  • www.niepelnosprawni.pl – największy portal o tematyce niepełnosprawności
  • www.bardziejkochani.pl – Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
  • www.mukowiscydoza.pl – Serwis MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
  • www.oswoic-los.org – strona Fundacji „Oswoić Los” z Lublina
  • www.gajusz.org.pl – strona Fundacji „Gajusz” w Łodzi
  • www.tacy-sami.org – Stowarzyszenie rodziców dzieci niepełnosprawnych „TACY SAMI” w Głubczycach
  • fundacja.tvn.pl – strona Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, finansującej m.in. leczenie chorych i niepełnosprawnych dzieci.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.