Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice niepełnosprawnych dzieci?

2019-04-23 10:53

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na różne, nie tylko finansowe, świadczenia, dzięki którym opieka nad malcem będzie łatwiejsza. Na co mogą liczyć rodzice niepełnosprawnego dziecka?

niepełnosprawne
Autor: Gettyimages

Spis treści

  1. Opieka medyczna i rehabilitacja
  2. Ośrodki wczesnej interwencji
  3. Opieka wytchnieniowa
  4. Wsparcie innych rodziców

Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością wymaga stałej opieki i nakładów finansowych, które niejednokrotnie przekraczają możliwości przeciętnie sytuowanej rodziny. Dlatego też mogą liczyć na pomoc finansową od państwa. Oprócz niej przysługują im również inne - niefinansowe - świadczenia. Oto one:

      1. Opieka medyczna i rehabilitacja
      2. Ośrodki wczesnej interwencji
      3. Opieka wytchnieniowa
      4. Wsparcie innych rodziców

Opieka medyczna i rehabilitacja

Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością ma pierwszeństwo w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej i rehabilitacji leczniczej.

Dziecko z podejrzeniem niepełnosprawności powinno trafić do poradni neonatologicznej, w której kwalifikuje się dzieci do tzw. opieki koordynowanej i przygotowuje indywidualny plan opieki medycznej.

W skład zespołu specjalistów badającego dziecko wchodzą: neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, kardiolog, ortopeda, endokrynolog – w zależności od potrzeby.

Lekarzem prowadzącym jest specjalista neonatolog lub pediatra – to on monitoruje terapię, ocenia jej efekty oraz wydaje zalecenia co do dalszego postępowania.

Czytaj: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Zwolnienie lekarskie (L-4) na dziecko: kto, kiedy i na ile czasu może je otrzymać

Ośrodki wczesnej interwencji

Lekarz może też skierować malucha do ośrodka wczesnej interwencji. To specjalna placówka dla dzieci do 7 lat, zagrożonych nieprawidłowym rozwojem (adresy najbliższej można znaleźć w internecie).

Powinno do niej trafić dziecko opóźnione w rozwoju psychoruchowym lub upośledzone umysłowo, także ze sprzężonymi kalectwami, zaburzeniami i chorobami, m.in. z niepełnosprawnością ruchową, autyzmem, epilepsją.

W ośrodkach wczesnej interwencji kładzie się nacisk nie tylko na diagnozę medyczną, ale kompleksowe działania wspierające. Zespół złożony z lekarza i – w zależności od potrzeby – psychiatry, fizjoterapeuty, psychologa, logopedy, terapeuty zajęciowego – stawia dziecku diagnozę, układa program i prowadzi terapię.

Czytaj: Becikowe 2019 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego

Program obejmuje rozwój ruchowy, poznawczy, emocjonalny i społeczny. Terapia prowadzona jest indywidualnie lub w małych grupach.

Także rodzice powinni otrzymać tam wsparcie psychiczne, informacje oraz edukację podnoszącą ich kompetencje – rodzicielskie i rehabilitacyjne – niezbędne w nowej życiowej sytuacji, zwłaszcza do pracy z dzieckiem w domu. W ośrodku można też liczyć na porady prawne i wsparcie w kontaktach z placówkami służby zdrowia.

Opieka wytchnieniowa

Rodzicom dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo z orzeczeniem o niepełnosprawności i wymagającego stałej opieki przysługuje do 120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej.

Polega to na tym, że mogą oni wziąć „urlop” albo kilka godzin wolnego na załatwienie swoich spraw, a w tym czasie dziecko będzie przebywać pod opieką innej, przeszkolonej osoby czy w przystosowanym do tego miejscu.

Zadanie to, zgodnie z ustawą „Za życiem”, nałożone jest na miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, a konkretną opiekę mają świadczyć np. dzienne ośrodki wsparcia, wyspecjalizowane organizacje pozarządowe lub indywidualne opiekunki świadczące usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne.

Warunkiem skorzystania z takiej opieki są dochody nieprzekraczające 1200 zł netto na osobę w rodzinie.

Czytaj: Urlop macierzyński 2019 - komu przysługuje, dokumenty, wniosek

Wsparcie innych rodziców

Bardzo ważne jest nawiązanie kontaktu z innymi rodzicami dzieci z niepełnosprawnością tego samego typu – można się od nich bardzo wiele dowiedzieć i otrzymać tak potrzebne teraz wsparcie. Dlatego warto szukać takich stowarzyszeń – najlepiej w bliskiej okolicy, a jeśli to niemożliwe – to przez internet, ogólnopolskich.

Takie stowarzyszenia są prawdziwą skarbnicą wiedzy na tematy związane z sytuacją dzieci niepełnosprawnych, organizują też spotkania, warsztaty, wyjazdy, turnusy rehabilitacyjne, a także pomoc materialną.

Czytaj: 500 plus na pierwsze dziecko - kiedy przysługuje, jak uzyskać, kryterium dochodowe

Warto też zgłaszać się do fundacji pokrywających koszty rehabilitacji, zabiegów, zakupu specjalistycznych sprzętów itd. Oto adresy kilku wybranych organizacji.

  • www.niepelnosprawni.pl – największy portal o tematyce niepełnosprawności
  • www.bardziejkochani.pl – Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
  • www.mukowiscydoza.pl – Serwis MATIO Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
  • www.oswoic-los.org – strona Fundacji „Oswoić Los” z Lublina
  • www.gajusz.org.pl – strona Fundacji „Gajusz” w Łodzi
  • www.tacy-sami.org – Stowarzyszenie rodziców dzieci niepełnosprawnych „TACY SAMI” w Głubczycach
  • fundacja.tvn.pl – strona Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, finansującej m.in. leczenie chorych i niepełnosprawnych dzieci.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza