Nie wszyscy dostaną 800 plus od stycznia. Zamieszanie w ZUS

2023-07-17 13:46

Wprowadzanie nowych przepisów zawsze wymaga czasu. Nie inaczej będzie z 800 plus, które jest nowa wersją dobrze znanego rodzicom świadczenia 500 plus. Ustawodawca zapowiedział, że w pierwszym miesiącu nie wszyscy dostaną to wsparcie, warto się wiec przygotować na chwilową dziurę w domowym budżecie.

Kobieta z dzieckiem przy kasie w sklepie
Autor: Getty images Nie wszyscy dostaną 800 plus od stycznia. Zamieszanie w ZUS

Wszystko przez "regulacje techniczne", o których mówi zarówno ZUS, jak i rząd. Wprowadzenie zmian w świadczeniu 500 plus, polegających na zwiększeniu wypłacanej rodzicom kwoty z 500 na 800 zł plus, powoduje zamieszanie i wymaga czasu. Może to spowodować opóźnienia w wypłatach, co oznacza, że niektórzy rodzice mogą nie otrzymać w styczniu ani 500, ani 800 zł na dziecko.    

Czy wszyscy dostaną 800 plus w styczniu?

W ustawie, którą przyjęto tydzień temu przez Sejm czytamy, że nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2024 roku. Ale jest w niej również zapis, dzięki któremu rząd zastrzega sobie prawo do wypłacenia pierwszego świadczenia z opóźnieniem. Ewentualne opóźnienia uzasadniane są koniecznym wprowadzeniem regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

W ustawie napisano, że pierwsza wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości - 800 zł miesięcznie - ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Może się więc zdarzyć się, że niektóre rodziny nie dostaną świadczenia w styczniu. Za to w lutym otrzymają wyrównanie, czyli dostaną nie 800 zł na jedno dziecko, lecz 1600.

Czytaj również: 800 plus to nie koniec. Rząd zapowiada: rodzice dostaną więcej

Dodatkowe pieniądze na wakacje z dzieckiem. Ile i kto może dostać?

Minister: Ciągłość zostanie zachowana

Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, cytowana przez Polską Agencję Prasową zapowiedziała jednak, że ciągłość wypłaty świadczeń z programu "Rodzina 500 plus" zostanie zachowana.

"Od stycznia 2024 roku - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - planujemy wypłatę świadczeń wychowawczych w podwyższonej stawce 800 zł na każde dziecko. Planowane zmiany nie wpłyną na utrzymanie ciągłości dotychczasowych wypłat świadczeń z programu Rodzina 500 plus" - cytuje minister PAP. - Ciągłość wypłaty świadczeń wychowawczych z programu Rodzina 500 plus zostanie zachowana. Projektem nowelizacji ustawy wprowadzamy instrumenty pozwalające Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych należyte przygotowanie się do obsługi świadczeń o podwyższonej stawce. To pozwoli na płynne przejście z dotychczas przyjętego systemu świadczeniowego na nowy bez ryzyka zakłóceń w wypłatach".

Nie potrzebne nowe wnioski

ZUS informuje, że nowelizacja 500 plus nie oznacza konieczności składania nowego wniosku. Pieniądze będą wypłacane automatycznie w wyższej kwocie wszystkim tym rodzicom, którzy złożyli wniosek o 500 plus na okres rozliczeniowy 1 czerwca 2023 - 31 maja 2024. Rodzice nowo narodzonego dziecka mają 3 miesiące na złożenie wniosku.

źródło: PAP

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg