Dodatkowe pieniądze na wakacje z dzieckiem. Ile i kto może dostać?

2023-07-03 9:55

Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.

Tata z synem na plaży
Autor: Getty images Dodatkowe pieniądze na wakacje z dzieckiem. Ile i kto moze dostać?

Wczasy pod gruszą to świadczenie, dzięki któremu możemy dostać kilkaset złotych na wakacje z dzieckiem. To pieniądze, które wypłaca pracodawca w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Jak złożyć wniosek o wczasy pod gruszą i ile za wczasy pod gruszą dostanie przeciętny pracownik? 

"Wczasy pod gruszą" - zasady 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powinna mieć każda firma, zatrudniająca przynajmniej 50 etatowych pracowników. Oznacza to, że nie każdy pracodawca może wypłacić "wczasy pod gruszą". Ale w większych zakładach pracy powinno być to możliwe. 

Warto jednak pamiętać, że zasady wypłacania świadczenia określa regulamin - dotyczy to również wysokości świadczenia. To, ile pieniędzy za wczasy pod gruszą otrzymamy, nie jest z góry ustalone i zależy od wielu czynników (sytuacji życiowej i materialnej pracownika, ale nie stażu pracy).

Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie, więc ci, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, mogą dostać więcej niż inni. Przepis art. 3 ust. 4 Ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustala górną granicę wczasów pod gruszą, która odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS.

Jak wyliczył to portal money.pl, w przypadku zatrudnienia na pełny etat to 1 662,97 zł, na 3/4 etatu ‐ 1 247,23 zł, na 1/2 etatu ‐ 831,49 zł, a na 1/4 etatu ‐ 415,74 zł.

Czytaj również: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Wakacje z dzieckiem w Polsce. Gdzie pojechać na rodzinne wakacje?

Kto może dostać pieniądze na wczasy pod gruszą?

Bez wglądu na regulamin, dofinansowanie do wypoczynku przeznaczone jest dla pracowników zatrudnionych na etacie i w sytuacji, kiedy pracownik bierze urlop w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych (oprócz dni urlopu wlicza się również soboty, niedziele i święta). Nie można starać się o świadczenie w przypadku tygodniowych wakacji. 

Wczasy pod gruszą przysługują również członkom rodzin pracowników oraz byłym pracownikom firmy, np. emerytom i ich bliskim. 

Aby dostać pieniądze, trzeba złożyć wniosek, ale nie jest konieczne udowadnianie, wyjazdy - faktura za hotel czy wycieczkę. Można dostać wczasy pod gruszą i w czasie 2-tygodniowego urlopu nie ruszać się z domu.

Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą?

Wniosek o wczasy pod gruszą powinno się składać przed urlopem. Pracodawca musi wypłacić świadczenie najpóźniej w ostatnim dniu przez rozpoczęciem dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

W formularzy powinny znaleźć się dane pracownika oraz dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego, co pozwoli na ustalenie wysokości świadczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza