Dodatkowe pieniądze na wakacje z dzieckiem. Ile i kto może dostać?

2023-07-03 9:55

Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.

Tata z synem na plaży
Autor: Getty images Dodatkowe pieniądze na wakacje z dzieckiem. Ile i kto moze dostać?

Wczasy pod gruszą to świadczenie, dzięki któremu możemy dostać kilkaset złotych na wakacje z dzieckiem. To pieniądze, które wypłaca pracodawca w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Jak złożyć wniosek o wczasy pod gruszą i ile za wczasy pod gruszą dostanie przeciętny pracownik? 

"Wczasy pod gruszą" - zasady 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powinna mieć każda firma, zatrudniająca przynajmniej 50 etatowych pracowników. Oznacza to, że nie każdy pracodawca może wypłacić "wczasy pod gruszą". Ale w większych zakładach pracy powinno być to możliwe. 

Warto jednak pamiętać, że zasady wypłacania świadczenia określa regulamin - dotyczy to również wysokości świadczenia. To, ile pieniędzy za wczasy pod gruszą otrzymamy, nie jest z góry ustalone i zależy od wielu czynników (sytuacji życiowej i materialnej pracownika, ale nie stażu pracy).

Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie, więc ci, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, mogą dostać więcej niż inni. Przepis art. 3 ust. 4 Ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustala górną granicę wczasów pod gruszą, która odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS.

Jak wyliczył to portal money.pl, w przypadku zatrudnienia na pełny etat to 1 662,97 zł, na 3/4 etatu ‐ 1 247,23 zł, na 1/2 etatu ‐ 831,49 zł, a na 1/4 etatu ‐ 415,74 zł.

Czytaj również: Dodatki na dziecko w 2023 roku. Na te pieniądze możesz liczyć po urodzeniu

Wakacje z dzieckiem w Polsce. Gdzie pojechać na rodzinne wakacje?

Kto może dostać pieniądze na wczasy pod gruszą?

Bez wglądu na regulamin, dofinansowanie do wypoczynku przeznaczone jest dla pracowników zatrudnionych na etacie i w sytuacji, kiedy pracownik bierze urlop w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych (oprócz dni urlopu wlicza się również soboty, niedziele i święta). Nie można starać się o świadczenie w przypadku tygodniowych wakacji. 

Wczasy pod gruszą przysługują również członkom rodzin pracowników oraz byłym pracownikom firmy, np. emerytom i ich bliskim. 

Aby dostać pieniądze, trzeba złożyć wniosek, ale nie jest konieczne udowadnianie, wyjazdy - faktura za hotel czy wycieczkę. Można dostać wczasy pod gruszą i w czasie 2-tygodniowego urlopu nie ruszać się z domu.

Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą?

Wniosek o wczasy pod gruszą powinno się składać przed urlopem. Pracodawca musi wypłacić świadczenie najpóźniej w ostatnim dniu przez rozpoczęciem dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

W formularzy powinny znaleźć się dane pracownika oraz dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego, co pozwoli na ustalenie wysokości świadczenia.

Termin na złożenie wniosku o czerwcowe świadczenie 800 plus szybko się zbliża. Jeśli więc rodzice nie chcą, by im przepadło, muszą się spieszyć. Duża część jeszcze nie złożyła wniosku na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 800 plus".
Chociaż 800 plus przyznawane jest na każde dziecko, niezależnie od dochodów w rodzinie, świadczenia nie dostaniemy z automatu. Jeśli jeszcze nie masz na koncie wypłaty za czerwiec, upewnij się, czy nie umknął ci ważny termin. Minął 30 kwietnia.
1500 zł dla rodziców już pewne. Program "Aktywny rodzic" został przyjęty przez rząd, parlament, ustawę podpisał prezydent. Obsługą nowych świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy będzie można złożyć wniosek o 1500 zł "babciowego"? Poznaj szczegóły.
Szykują się spore zmiany w programie 800 plus i Dobry Start. Nie wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenia, otrzymają je. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co konkretnie powinni wiedzieć rodzice?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny Rodzic". Świadczenia dla rodziców mają obowiązywać od października. - Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę - podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
By korzystać ze świadczeń dla rodziców, a zwłaszcza z 800 plus, musisz pospieszyć się ze złożeniem tych wniosków. Jeśli się spóźnisz, pieniądze dostaniesz z opóźnieniem. W przypadku dzieci urodzonych do końca maja tego roku, potrzebne są wyjątkowo dwa wnioski.
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.