Nietypowe imię dla chłopca. Kojarzy się z "Władcą Pierścieni" i zwiastuje wspaniałą przyszłość

2022-10-21 10:24

Każdy, kto czytał lub oglądał trylogię Tolkiena, zna i kocha bohatera o tym imieniu. Jeśli jednak myślisz, że to imię wymyślone na potrzeby powieści, to jesteś w błędzie. Imię to ma długą tradycję i było nadawane chłopcom już w średniowieczu.  

Nietypowe imię dla chłopca
Autor: Getty Images Nietypowe imię dla chłopca

Gandolf, inaczej Gandulf lub Gandalf to stare imię męskie pochodzenia germańskiego. W średniowieczu było dość popularne: nadawano je chłopcom, którym wróżono wspaniałą przyszłość.

Imię to nosili synowie książąt i arystokratów przeznaczonych do służby duchownej. Od tego imienia pochodzi też nazwisko rodziny, która w XIII wieku wybudowała zamek w pobliżu Rzymu – dzisiejsze Castel Gandolfo, które jest letnią rezydencją papieży.

Katolickim patronem dzieci o tym imieniu jest bł. Gandolf Sacchi z Binasco - katolicki, franciszkanin i eremita, żyjący na Sycylii. Dzień jego śmierci, czyli narodzin dla nieba, jest w kalendarzu dniem imieniem Gandolfa.

Skąd pochodzi imię Gandolf?

Gandolf to stare imię pochodzenia germańskiego. W dokładnym znaczeniu oznacza „wilkołaka” lub „wilka z magiczną różdżką/laską”. Staroniemieckie „olf” oznacza wilka, a „gandr” - ze staroislandzkiego oznacza "magiczną różdżkę/laskę".

Imię to było popularne średniowieczu na terenach niemieckich, skandynawskich i we Włoszech, obecnie małych Gandolfów można spotkać na całym świecie, głównie w Hiszpanii i Nowej Zelandii, gdzie kręcono zdjęcia do ekranizacji historii o najpopularniejszy Gandalfie - czarodzieju. 

Spopularyzował je bwoiem J.R.R Tolkin, tworząc postać czarodzieja Gandalfa, którego źródłosłów, zdaniem specjalistów od mitologii tolkienowskiej, jest nieco inny.

Czytaj również: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Te imiona dla dzieci wyrażają miłość i pokój. "Na przekór niespokojnym czasom"

Najsłynniejszy Gandalf świata

Najbardziej znany Gandalf - to oczywiście wspomniany już czarodziej z "Władcy pierścieni". Przyjaciel Hobbitów, Krasnoludów i Elfów, wsławił się czarami i mądrością, która pomagała mu ratować siebie i przyjaciół w najtrudniejszych momentach życia. 

Według tolkienistów Gandálfr to imię zaczerpnięte przez Tolkiena ze staronordyckiego poematu Völuspá, gdzie oznaczało "elfa różdżki".

Cechy chłopców o imieniu Gandolf

Chłopcy o tym imieniu to odkrywcy. Ciekawi i impulsywni, cenią wolność. Często zmieniają otoczenie i łatwo dostosowują się do nowych sytuacji. To również osoby popularne wśród znajomych i lubiane, budzące ich szacunek i podziw.

Zdrobnienia imienia Gandolf

Gandalfo, Gandalfi, Gandalfek, Gandalfiusz, Gandalek, Olf, Olfek, Olfi, Olfik.

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza