Niewiarygodne, gdzie wbił się kleszcz. O tym miejscu często zapominają rodzice

2023-05-31 10:41

Inwazja kleszczy trwa w najlepsze. Na kontakt z tym pajęczakiem najbardziej narażone są dzieci. Pamiętaj, aby sprawdzać swoje dziecko po powrocie z zabawy na zewnątrz. Lekarka zwraca uwagę na jedno szczególne miejsce, o którym rodzice zwykle zapominają.

Niewiarygodne, gdzie wbił się kleszcz.  O tym miejscu często zapominają rodzice
Autor: Getty Images / Instagram @cprkids Niewiarygodne, gdzie wbił się kleszcz. O tym miejscu często zapominają rodzice

Okres wzmożonej aktywności kleszczy daje się we znaki zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Nie trudno o ukąszenie, którego skutki mogą być opłakane. Niektóre kleszcze mogą bowiem przenosić boreliozę, której powikłania są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. To rodzi konieczność zachowania wszelkich dostępnych środków ostrożności przed ich ukąszeniem.

Ochrona przed kleszczem - sprawdzaj te miejsca

Po każdym spacerze i pobycie na zewnątrz należy dokładnie obejrzeć dziecko. Kleszcze lubią ciepłe miejsca, zatem warto sprawdzać okolice pachwin, zgięć pod kolanami, dołów pachowych, ale także obszarów wokół uszu. W przypadku niemowląt należy wziąć pod uwagę rozdzielenie fałdek skóry. Kleszcze są niewielkie i łatwo je przeoczyć. Do ich poszukiwania konieczne jest dobre światło.  

Czytaj również: Im szybciej go usuniesz, tym lepiej. Zobacz, po jakim czasie kleszcz może zakazić dziecko chorobą

Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać

Pamiętaj też o tym szczególnym miejscu

Lekarki Sarah i Casey, które prowadzą instagramowy profil o nazwie CPR Kids, gdzie mówią o udzielaniu pomocy medycznej dzieciom, zwracają uwagę rodziców na jeszcze jedno miejsce u dzieci. Radzą bowiem, aby nie pomijać płatka ucha. Zdarza się, że kleszcz wbija się w miejsce dziurki na kolczyk.

“Wiem, że wielu rodziców sprawdza swoje dzieci, ale jest jedno miejsce, w które nigdy wcześniej sama nie zaglądałam. Jeśli Twoje dziecko ma kolczyki, sprawdź za płatkiem ucha! Natalie miała kleszcza za zatyczką kolczyka. Myślała, że to był pryszcz, prawda okazała się jednak inna” - napisała lekarka. 

Jak pozbyć się kleszcza?

W przypadku ukłucia przez kleszcza liczy się czas. Im szybciej się go pozbędziesz, tym większa szansa na to, że czynniki chorobotwórcze ze śliny kleszcza nie przedostaną się do organizmu.  Kleszcza należy ostrożnie usunąć pęsetą, ruchem okrężnym, ale pamiętając, aby go nie ściskać. 

Nawet, jeśli samodzielnie usuniesz kleszcza, koniecznie udaj się na wizytę lekarską. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza