Nowego bonu turystycznego jednak nie będzie? Rząd planuje inne wsparcie

2023-06-06 13:26

Choć wielu rodziców na to czekało, nowego bonu turystycznego na wakacje 2023 w takiej formie, jaka do tej pory obowiązywała, nie będzie. Najnowsze informacje na ten temat przekazał właśnie wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Przyznał, że rząd pracuje nad innymi formami wsparcia dla branży turystycznej na najbliższe lata.

Nowego bonu turystycznego jednak nie będzie? Rząd planuje inne wsparcie dla branży turystycznej
Autor: Getty images Nowego bonu turystycznego jednak nie będzie? Rząd planuje inne wsparcie dla branży turystycznej

Bon turystyczny to świadczenie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem polskich rodzin. W pierwszej edycji, która obowiązywała do 31 marca 2023 roku skorzystało z niego ok. 90 proc. spośród 6 mln uprawnionych. Ze świadczenia mógł skorzystać każdy, kto posiadał co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Na każde dziecko przysługiwało 500 zł, a na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 złotych. Bonem można było opłacić m.in.: noclegi na rodzinnych wakacjach, obóz lub kolonię dziecka, wejściówki do parku rozrywki, bilety wstępu do muzeów czy usługi przewodnika. Wypoczynek rodzinny dzięki temu mógł być dużo tańszy.

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Czy będzie nowy bon turystyczny na wakacje 2023?

W tym roku przez dużą inflację i mocno odczuwalny wzrost cen wiele rodzin nie będzie stać na wypoczynek nawet w kraju. Stąd pojawił się pomysł, by bon turystyczny pojawił się w nowej edycji. W ostatnim czasie w mediach pojawiły się różne doniesienia na temat tego, jak nowa forma bonu turystycznego miałaby wyglądać. W swoim czasie na ten temat wypowiadał się sam Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

- Pracujemy nad tym, by zaproponować jakąś formę nowej wizji bonu turystycznego, niezwiązanej bezpośrednio z walką o stymulację turystyczną po pandemii i finansowaną z innych budżetów, niż covidowe, tak by było to dostępne później niż tylko do marca – powiedział w lutym w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Jednak najnowsza wypowiedź wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Gut-Mostowego wydaje się zaprzepaszczać nadzieje rodziców na dodatkowe wsparcie finansowe na wakacyjny wypoczynek dzieci.

Z wypowiedzi wiceministra wynika, że na nowy bon turystyczny w takiej formie, jaka obowiązywała poprzednio, rodzice nie mogą liczyć.

– Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister.