Objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży

2020-04-23 14:17

Objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży są podobne jak u dorosłych. Zdarza się jednak, że u młodszych pacjentów występują nietypowe symptomy tej infekcji, jak np. sinienie stóp. Sprawdź, jakie są objawy koronawirsua u dzieci i młodzieży.

Objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży
Autor: Getty images

Wszyscy specjaliści podkreślają, że dzieci przechodzą COVID łagodniej niż dorośli. Poza nielicznymi przypadkami, objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży są łagodniejsze i nie prowadzą do śmierci pacjentów. Zazwyczaj objawy koronawirusa u dzieci są podobne do tych, na które skarzą się dorośli, jednak są wyjątki.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, zgłaszane objawy koronawirusa u dzieci obejmują symptomy podobne do przeziębienia. Są to:

Obserwacje prowadzone w szpitalu dziecięcym w Wuhan przeprowadzane na 171 małych pacjentach w wieku 6-7 lat wykazały, że 41,5% hospitalizowanych dzieci miało gorączkę, 48,5% miało kaszel, 46,2% miało zaczerwienienie gardła, a 15,8% z nich nie wykazywało żadnych objawów koronawirusa.

Specjaliści podkreślają jednak, że większość kilkulatków reaguje na każdą chorobę, a więc także na COVID, innymi symptomami: sennością, apatią, zmniejszoną koncentracją, brakiem apetytu czy niechęcią do zabawy i aktywności, które dotąd sprawiały i przyjemność.  

Czytaj: Znów można szczepić dzieci. Maluchy nie otrzymają dodatkowych dawek szczepionek

Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

Sine "palce COVID" 

W połowie kwietnia dziennikarze USAToday poinformowali o wynikach badań włoskich i amerykańskich specjalistów, którzy zaobserwowali nowy objaw koronawirusa, charakterystyczny dla dzieci i młodzieży. Nazwali go „palcami COVID”.

Objaw ten to purpurowe zmiany oraz zaczerwienienie lub sinienie stóp oraz placów u nóg, a także ich bolesność (pieczenie, według słów małych pacjentów) przy dotyku.

Dr Ebbing Lautenbach, dyrektor ds. Chorób zakaźnych Universytety Pennsylvania dodał, że objaw ten występuje samodzielnie u dzieci, które są zarażone koronawirusem, zanim pojawia się kolejne, typowe objawy COVID. Podobnie jest z zaburzeniami smaku i węchu, obserwowanymi u niektórych dorosłych chorych które również występują na początku infekcji.

Lekarz twierdzą, że „palce COVID” są wywołane stanem zapalnym i zaburzeniami krzepnięcia krwi w naczyniach krwionośnych. Podkreślają, że może to być niekiedy pierwszy ważny i jedyny sygnał świadczący o tym, że dziecko zostało zakażone koronawirusem, dlatego nie wolno go bagatelizować.

Co robić gdy zauważysz objawy koronawirusa u dziecka?

Lekarze radzą, żeby w sytuacji, gdy zauważysz u dziecka jakiekolwiek objawy choroby zgodne z objawami COVID-19 (w szczególności gorączkę, kaszel lub duszności), zadzwonić do pediatry. Do czasu podjęcia decyzji o ewentualnym przewiezieniu dziecka do szpitala zakaźnego, należy trzymać je w domu z dala od innych osób. 

Szczepiłaś dziecko na gruźlicę? Zmniejszyłaś ryzyko negatywnych konsekwencji koronawirusa

Duża liczba dzieci w Polsce choruje na koronawirusa! Jak chronić je przed wirusem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza