Objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży

2020-04-23 14:17

Objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży są podobne jak u dorosłych. Zdarza się jednak, że u młodszych pacjentów występują nietypowe symptomy tej infekcji, jak np. sinienie stóp. Sprawdź, jakie są objawy koronawirsua u dzieci i młodzieży.

Objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży
Autor: Getty images

Wszyscy specjaliści podkreślają, że dzieci przechodzą COVID łagodniej niż dorośli. Poza nielicznymi przypadkami, objawy koronawirusa u dzieci i młodzieży są łagodniejsze i nie prowadzą do śmierci pacjentów. Zazwyczaj objawy koronawirusa u dzieci są podobne do tych, na które skarzą się dorośli, jednak są wyjątki.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, zgłaszane objawy koronawirusa u dzieci obejmują symptomy podobne do przeziębienia. Są to:

Obserwacje prowadzone w szpitalu dziecięcym w Wuhan przeprowadzane na 171 małych pacjentach w wieku 6-7 lat wykazały, że 41,5% hospitalizowanych dzieci miało gorączkę, 48,5% miało kaszel, 46,2% miało zaczerwienienie gardła, a 15,8% z nich nie wykazywało żadnych objawów koronawirusa.

Specjaliści podkreślają jednak, że większość kilkulatków reaguje na każdą chorobę, a więc także na COVID, innymi symptomami: sennością, apatią, zmniejszoną koncentracją, brakiem apetytu czy niechęcią do zabawy i aktywności, które dotąd sprawiały i przyjemność.  

Czytaj: Znów można szczepić dzieci. Maluchy nie otrzymają dodatkowych dawek szczepionek

Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

Sine "palce COVID" 

W połowie kwietnia dziennikarze USAToday poinformowali o wynikach badań włoskich i amerykańskich specjalistów, którzy zaobserwowali nowy objaw koronawirusa, charakterystyczny dla dzieci i młodzieży. Nazwali go „palcami COVID”.

Objaw ten to purpurowe zmiany oraz zaczerwienienie lub sinienie stóp oraz placów u nóg, a także ich bolesność (pieczenie, według słów małych pacjentów) przy dotyku.

Dr Ebbing Lautenbach, dyrektor ds. Chorób zakaźnych Universytety Pennsylvania dodał, że objaw ten występuje samodzielnie u dzieci, które są zarażone koronawirusem, zanim pojawia się kolejne, typowe objawy COVID. Podobnie jest z zaburzeniami smaku i węchu, obserwowanymi u niektórych dorosłych chorych które również występują na początku infekcji.

Lekarz twierdzą, że „palce COVID” są wywołane stanem zapalnym i zaburzeniami krzepnięcia krwi w naczyniach krwionośnych. Podkreślają, że może to być niekiedy pierwszy ważny i jedyny sygnał świadczący o tym, że dziecko zostało zakażone koronawirusem, dlatego nie wolno go bagatelizować.

Co robić gdy zauważysz objawy koronawirusa u dziecka?

Lekarze radzą, żeby w sytuacji, gdy zauważysz u dziecka jakiekolwiek objawy choroby zgodne z objawami COVID-19 (w szczególności gorączkę, kaszel lub duszności), zadzwonić do pediatry. Do czasu podjęcia decyzji o ewentualnym przewiezieniu dziecka do szpitala zakaźnego, należy trzymać je w domu z dala od innych osób. 

Szczepiłaś dziecko na gruźlicę? Zmniejszyłaś ryzyko negatywnych konsekwencji koronawirusa

Duża liczba dzieci w Polsce choruje na koronawirusa! Jak chronić je przed wirusem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza