Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

2021-09-09 14:34

Gorączka jest jednym z najczęściej występujących u dzieci objawów i zazwyczaj zawsze wywołuje niepokój rodziców. Kiedy więc gorączka u dziecka jest niebezpieczna – w jakich sytuacjach opiekunowie powinni jak najszybciej udać się z maluchem do lekarza?

Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?
Autor: Getty images

Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna? Zacznijmy od tego, że gorączka u dzieci – szczególnie u najmłodszych pociech – spotykana jest niezwykle często. Bardzo różne bywają jej przyczyny – jedną z częstszych są infekcje bakteryjne i wirusowe.

Zdarza się jednak i tak, że do podwyższenia temperatury ciała u malucha dochodzi w związku ze znaczną aktywnością fizyczną, intensywnym płaczem czy odwodnieniem.

Spis treści:

  1. Gorączka - czy jest groźna czy nie?
  2. Wysokość temperatury
  3. Gorączka a wiek dziecka
  4. Gorączka a zachowanie dziecka
  5. Gorączka a zmiany skórne
  6. Gorączka niereagująca na leczenie
  7. Gorączka a inne niepokojące objawy
Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka

Gorączka - czy jest groźna czy nie?

Gorączka u dziecka zazwyczaj niepokoi jego rodziców – zastanawiają się oni, czy mogą próbować różne sposoby na obniżenie temperatury ciała pociechy sami, czy też może powinni udać się z nią do specjalisty.

Jedno można tutaj powiedzieć na pewno – większość epizodów gorączki nie jest groźna, gdyż jest naturalną reakcją organizmu na tocząca się w organizmie infekcję i po krótkim zwykle czasie ustępuje.

Istnieją jednak pewne sygnały sugerujące to, że gorączka może być niebezpieczna i wtedy z dzieckiem zdecydowanie należy już udać się do lekarza.

Wysokość temperatury

Analizując to, kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jej wysokość. Dla większości rodziców zrozumiałe jest to, że niewielki – sięgający do 37-37,5 stopnia Celsjusza – wzrost temperatury ciała nie musi ich niepokoić. Gdzie jednak leży granica, przy której można zacząć się obawiać?

Otóż ogólnie przyjmuje się, że leki przeciwgorączkowe powinno się podawać dzieciom wtedy, gdy mają one temperaturę ciała równą lub przekraczającą 38 stopni Celsjusza.

Wtedy zaś, gdy gorączka sięga 39,5 lub więcej nawet stopnia Celsjusza, uznawana jest ona już za bardzo wysoką gorączkę, wymagającą szybkiego zbicia temperatury u chorego dziecka – taką gorączkę zdecydowanie można już uznać za niebezpieczną.

Czytaj: PRZEZIĘBIENIE u dziecka: GORĄCZKA i inne objawy choroby, których nie wolno lekceważyć

Termometr dla dziecka: jaki wybrać? [Wywiad z farmaceutą]

Gorączka a wiek dziecka

Bardzo ważne w szacowaniu związanego z gorączką ryzyka jest to, jaki jest wiek gorączkującego dziecka – o ile 37 stopni Celsjusza u 7-latka raczej nie musi stanowić powodu do obaw, o tyle taka sama temperatura u noworodka lub niemowlęcia jak najbardziej może być groźna.

U najmłodszych pociech układ odpornościowy dopiero się rozwija, przez co nie jest on w pełni wydolny – u takich dzieci nawet błaha infekcja może mieć poważny przebieg, dlatego też gorączkujące noworodki i niemowlęta tak naprawdę zawsze powinny zostać zbadane przez lekarza.

Gorączka a zachowanie dziecka

Większość dzieci wtedy, gdy dopadnie je gorączka, zaczyna grymasić, stają się one płaczliwe lub bardzo drażliwe i jest to w zasadzie w pełni zrozumiałe. O tym jednak, że gorączka u dziecka może być niebezpieczna, świadczyć mogą wyjątkowo wyraźne zmiany jego zachowania.

Niepokój wzbudzać powinno zarówno znaczne osłabienie małego pacjenta, jak i wystąpienie u niego bardzo nasilonej płaczliwości czy wyjątkowego rozdrażnienia lub agresji.

Gorączka a zmiany skórne

W sytuacji, gdy dziecko zaczyna gorączkować, rodzice powinni bardzo uważnie przyjrzeć się jego skórze. W szczególności należy zwrócić uwagę na ewentualne pojawienie się u niego przypominających drobne siniaczki zmian skórnych, które nie bledną pod wpływem ucisku.

Takowe zmiany mogą być bowiem przejawem nawet zagrażającej życiu infekcji i wtedy, gdy pojawią się one wraz z gorączką, należy pilnie udać się z dzieckiem do lekarza.

Ogólnie jednak warto tutaj podkreślić, że tak naprawdę w razie wystąpienia jakichkolwiek nietypowych zmian skórnych wraz z podwyższeniem temperatury ciała, pociecha powinna zostać zbadana przez specjalistę. Zwykle jest to bowiem objaw choroby zakaźnej.

Czytaj: Trzydniówka, czyli rumień nagły: choroba niemowląt, której objawem jest wysoka gorączka

Ospa u niemowlaka: zarażenie, objawy, leczenie ospy i pielęgnacja niemowlęcia z ospą

Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść z nim do lekarza?

Warto zapamiętać

Czasami zdarza się sytuacja, gdy rodzic – poza gorączką – nie obserwuje u swojej pociechy żadnych nieprawidłowości, a mimo to ma on wrażenie, że zdrowiu jego dziecka naprawdę coś zagraża.

W takich sytuacjach najlepiej zaufać intuicji i udać się z maluchem do pediatry – zdecydowanie lepiej odwiedzić lekarza i usłyszeć, że nie ma powodów do obaw, niż przeoczyć groźny dla życia dziecka problem.

Gorączka niereagująca na leczenie

O tym, że gorączka u dziecka jest niebezpieczna, przekonuje również sytuacja, w której rodzic podaje maluchowi odpowiednie leki, a pomimo tego temperatura ciała jego pociechy w ogóle się nie zmienia i nadal pozostaje podwyższona.

Owszem, można wtedy podejmować próby podawaniu mu dodatkowych dawek leków, zawsze jednak istnieje dawka maksymalna dowolnego farmaceutyku – w takiej sytuacji absolutnie nie można jej przekraczać, a należy po prostu udać się do lekarza.

Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy mijają kolejne godziny, a stan dziecka w ogóle się nie poprawia. W przypadku, gdy dziecko jest właściwie nawadniane i otrzymuje ono leki przeciwgorączkowe, a mimo to gorączka utrzymuje się u niego przez 2, 3 lub więcej dni, również należy zdecydowanie skonsultować się ze specjalistą.

Gorączka a inne niepokojące objawy

Wśród dotychczas niewymienionych tutaj jeszcze problemów, które również mogą wskazywać na to, kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna, wspomnieć należy jeszcze o:

  • trudnościach z oddychaniem – niepokojące jest zarówno znaczne przyspieszenie oddychania, jak i jego spowolnienie,
  • wystąpieniu sztywności karku,
  • pojawieniu się wraz z gorączką zaburzeń świadomości lub napadów drgawkowych,
  • doświadczaniu przez dziecko silnych dolegliwości bólowych.

Czytaj: Meningokoki - objawy, leczenie, szczepionka na meningokoki

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci: bakteryjne, wirusowe, grzybicze

O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza