Od września kolejna zmiana w szkołach. Pamiętamy ją z dzieciństwa

2024-04-22 13:07

– Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci – ogłosiła na antenie Radia ZET minister zdrowia Izabela Leszczyna. Wyjaśniła jednak, że powrót do rozwiązania znanego sprzed lat, nie będzie wiązał się z przywróceniem do szkół gabinetów stomatologicznych.

Od września kolejna zmiana w szkołach. Pamiętamy go z dzieciństwa
Autor: Getty images Od września kolejna zmiana w szkołach. Pamiętamy go z dzieciństwa

Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna była gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Gość Radia ZET". Dziennikarz pytał ją o realizację przedwyborczej deklaracji Koalicji Obywatelskiej dotyczącej przywrócenia w szkołach opieki stomatologicznej, tak jak to było przed laty w polskich szkołach.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Przeglądy dentystyczne mają wrócić do szkół już od września

Jak przypomniał prowadzący program w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów" KO obiecała wprowadzenie bonu na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym. Zapowiedziała też przywrócenie opieki stomatologa w szkołach podstawowych, uznając, że jest to jedna z najpilniejszych spraw.

– Zwiększyliśmy wycenę świadczeń, szczególnie stomatologii dziecięcej i jestem przekonana, że to będzie jakiś krok – stwierdziła minister zdrowia.

Gdy padło zaś kolejne pytanie dotyczące powrotu gabinetów dentystycznych do szkół, szefowa resortu zdrowia odpowiedziała: – Nie sądzę, by nasz konkret brzmiał, że w każdej szkole (będzie — red.) gabinet dentystyczny. Opieka stomatologiczna dla dzieci tak, ale zrealizujemy ją nie w sposób taki, że gabinet w każdej szkole, bo to jest nierealne.

Zapowiedziała jednak, że we wrześniu 2024 ruszą w szkołach przeglądy zębów uczniów. - Będziemy informować rodziców, gdzie można się udać do dentysty i jakie mają problemy – przekazała.

Ewentualne leczenie będzie się dobywało już w wyznaczonych punktach z dostępem do bonów profilaktyczno-leczniczych. Dzięki bonom będzie można leczyć zęby dzieciom w dowolnym gabinecie.

– Lekarze dentyści w Polsce są w gruncie rzeczy prywatnymi przedsiębiorcami, dlatego musimy zwiększyć wycenę świadczeń, aby zachęcić ich do uczestnictwa w programie – stwierdziła Izabela Leszczyna.