Odra, świnka, różyczka wracają do Polski. Trzykrotny wzrost zachorowań

2022-11-14 16:06

W Polsce rośnie liczba przypadków odry, świnki i różyczki – wynika z danych epidemiologicznych. W tym roku w porównaniu z 2021 rokiem odnotowano dwukrotnie więcej zachorowań na odrę i świnkę oraz trzykrotnie na różyczkę.

Odra, świnka, różyczka wracają do Polski. W tym roku odnotowano trzykrotny wzrost zachorowań
Autor: Getty images Odra, świnka, różyczka wracają do Polski. W tym roku odnotowano trzykrotny wzrost zachorowań

Z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że 1 stycznia do 31 października 2022 roku zanotowano w Polsce 24 przypadki odry, podczas gdy w tym samym okresie 2021 r. było ich dwa razy mniej– 12.

Dwukrotnie też wzrosła ilość zachorowań na świnkę. W dziesięciu miesiącach bieżącego roku wykryto aż 779 przypadków tej choroby, a rok temu w analogicznym okresie 392. Jeśli zaś chodzi o różyczkę, to w tym roku potwierdzono 117 przypadków, a w tym samym czasie ubiegłego roku – 42.

Przeczytaj także: Ospa to w tym roku prawdziwa plaga w przedszkolach. Wiemy, dlaczego tak jest

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Skuteczne szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce

Na odrę, świnkę i różyczkę mamy skuteczną szczepionkę MMR. W Polsce jest ona szczepieniem obowiązkowym. Schemat jej podawania określa Program Szczepień Ochronnych, o którym przeczytać można na rządowej stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl.

„Schemat szczepień obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Wynika to stąd, że po podaniu 1 dawki odporność na odrę występuje u ok. 90-95% zaszczepionych. Dopiero podanie drugiej dawki szczepionki prowadzi do uodpornienia 98-99% zaszczepionych” – czytamy.

W Polsce pierwszą dawkę szczepionki MMR podaje się dzieciom wieku 13-15 miesięcy. Drugą dawkę zaś w szóstym roku życia dziecka. Podobny schemat działania, jak czytamy na stronie PZH, obowiązuje także w Ukrainie. Pierwsza dawka szczepienia MMR podawana jest tam po ukończeniu 12 m.ż., druga zaś w wieku 6 lat.

W Polsce do 2019 roku życia druga dawka była zalecana nie w 6. roku życia dziecka, tylko w 10. W 2019 roku wprowadzono jednak zmianę w Programie Szczepień Ochronnych, która przyśpieszyła podanie drugiej dawki szczepienia MMR - podaje się ją odtąd w 6. roku życia dziecka. Uzasadniono to aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i Europie. Szczepienie MMR jest nieodpłatne.

Przeczytaj także: Kalendarz szczepień ochronnych dzieci 2022

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza