Piękne imię dla chłopca. Dwa lata temu niszowe, dziś w czołówce rankingu

2022-08-16 15:16

W 2021 roku imię to niespodziewanie wpadło do pierwszej dziesiątki rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce. Wcześniej wybierano je raczej sporadycznie i uznawano za jedno z rzadszych. Jednak jego prosta forma i piękne znaczenie szybko skradły serca rodziców.

Piękne imię dla chłopca - dwa lata temu niszowe, dziś w czołówce rankingu
Autor: Getty images Piękne imię dla chłopca - dwa lata temu niszowe, dziś w czołówce rankingu

Imię Leon, bo o nim oczywiście mówimy, w 2021 roku zostało nadane w Polsce aż 2372 razy wpadając po raz pierwszy do pierwszej dziesiątki rankingu i to od razu na ósme miejsce. W poprzednich latach stopniowo wzmacniało swoją pozycję. W 2019 roku zajmowało 14. miejsce, a rok później przesunęło się o trzy oczka do góry – znajdując się tuż poza pierwszą dziesiątką. Dlaczego rodzice upodobali sobie właśnie to grecko-łacińskie imię?

Przeczytaj: Krótkie imię dla dziewczynki, które niespodziewanie wpadło do pierwszej 10 rankingu

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Znaczenie i pochodzenie imienia Leon

Leon to imię o rodowodzie antycznym. Było popularne w Grecji, przejęli je także Rzymianie.

W Polsce pojawiło się w XIII wieku. Wschodni Słowianie przejęli je jako Lew. Oznacza: silny i odważny jak lew.

Charakter Leona

Niewątpliwie posiadacze tego imienia mają wiele cech wspólnych z lwem. Przysłowiowe powiedzenie „waleczny jak lew” pasuje do wielu z nich. Leon jest także odważny, łatwo się nie poddaje, a także bardzo ambitny. Oprócz odwagi cechuje go jednak także popędliwość. Zawsze chce wygrywać – nawet w niewinnej zabawie. Trudno mu pogodzić się z porażką. Postrzegany jest także jako osoba silnie skupiona na sobie. Za przyjaciół lubi wybierać sobie osoby o równie silnym charakterze, co on. Mały Leon od małego wysoko stawia sobie poprzeczkę. Popada w złość, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. Jest duszą towarzystwa na placu zabaw, ale lubi narzucać własne zasady zabaw.

Zdrobnienia

Imię to samo w sobie jest piękne. Rodzice jednak często zdrabniają je do form: Leo, Leoś, Leonek, Lewko, Lew, Loniek, Leonuś.

Imieniny Leona

Leon obchodzi imieniny 20.02, 14.03, 11.04, 19.04, 22.04, 12.06, 28.06, 3.07, 17.07, 20.07, 10.11, 16.11. Przy czym najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Leona jest 10 listopada.

Imię Leon w innych językach

Imię Leon to imię międzynarodowe. Odnaleźć je można w wielu językach świata np.:

  • Język angielski - Leo
  • Język niemiecki - Leopold, Leon
  • Język francuski - Léon, Léo
  • Język włoski - Leo
  • Język hiszpański - León
  • Język portugalski - Leão
  • Język fiński - Leo
  • Język ukraiński - Леон, Лев

Przeczytaj także: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza