"Wszystko w zasięgu ręki". 6 zasad Montessori, według których urządzisz najlepszy pokój dla dziecka

2022-08-08 13:47

Zasady Montessori to uczenie samodzielności i podejmowanie decyzji już przez małe dzieci. Dając im odpowiednią przestrzeń, możemy sprawić, że w łatwy sposób zaczną decydować o sobie. Według filozofii Montessori liczy się prostota i minimalizm, w której dziecko, będzie doskonale się rozwijać. Jak zaaranżować pokój dziecka według zasad Montessori?

Pokój dziecka według zasad Montessori, czyli mały świat w zasięgu ręki
Autor: Getty Images Pokój dziecka według zasad Montessori, czyli mały świat w zasięgu ręki

Bajkowy pokój dla dziecka to nie koniecznie tysiące zabawek, kolorowych maskotek, duża szafa, ogromne biurko i regały pełne rzeczy, z których maluch i tak nie korzysta.

Kiedy dziecko dorasta, warto stworzyć dla niego przestrzeń, która będzie rosła wraz z nim. Na początek wystarczy naprawdę niewiele, aby nasz podopieczny poczuł się dobrze i mógł rozwijać swoje umiejętności.

Stworzenie pokoju dla dziecka według zasad Montessori, to jedna z możliwości, która sprawi, że będzie ono rozwijało się w swoim własnym tempie.

Co więcej, damy dziecku przestrzeń, w której się odnajdzie. Będzie mogło rozwijać swoją wyobraźnię, swoje umiejętności i  uczyć się  podejmowania decyzji. Robić coś z niczego, tworzyć i decydować, w co dzisiaj się ubierze.

O czym należy pamiętać, przygotowując pokój dziecka według zasad Montessori?

Czytaj również: Jak uniknąć krzyku, złości i płaczu dziecka? Włącz w życie te zasady Montessori

Spis treści

  1. Bezpieczeństwo i minimalizm
  2. Wybór zabawek
  3. Wszystko w zasięgu ręki
  4. Miejsce do spania
  5. Miejsce do rysowania i tworzenia
  6. Dekoracja ścian
  7. Przykładowa realizacja
Łóżeczko a sen dziecka

Bezpieczeństwo i minimalizm

Bardzo ważne jest, aby przestrzeń, w której dziecko będzie spało, bawiło się i uczyło, była dla niego bezpieczna. Nie powinny się w niej znaleźć niebezpieczne przedmioty i ostre krawędzie.

Należy zadbać o to, aby nigdzie nie wystawały żadne kable i kontakty powinny być zabezpieczone.

W pokoju dziecka według zasad Montessori powinna dominować prostota, minimalizm i bezpieczeństwo.

Sterty zabawek należy posegregować i pozostawić tylko te, które mają wielorakie zastosowanie.

Wybór zabawek

W pokoju dziecka wcale nie musi być wiele zabawek. Wystarczy kilka, które dzieci mogą wykorzystać na różne sposoby. Na przykład drewniane klocki, z których dzieci mogą zbudować coś, co podpowie im ich wyobraźnia. Układanki, piłeczki i parę maskotek w zupełności wystarczą na początek.

Zabawki powinny być wykonane z naturalnych i ekologicznych materiałów.

Ma być prosto, aby dziecko zrobiło z tego coś niezwykłego. Samo wpadło na pomysł, jak urozmaicić sobie zabawę, a nie być przebodźcowane wesołymi melodyjkami i dźwiękami grających samochodzików, piesków, kotków i innych stworzeń.

Zobacz także: Genialna zabawa, która uspokoi nerwowe dziecko

Wszystko w zasięgu ręki

Zasady Montessori zakładają, że dziecko ma wybór. Może samodzielnie zdecydować, w co się danego dnia ubierze, po jaką zabawkę lub książeczkę sięgnie.

Wobec tego należy tak dopasować meble, aby mogło z tego wyboru korzystać.

Półki powinny zostać zamontowane na takiej wysokości, aby dziecko mogło do nich dosięgnąć i łatwo wybrać swoją ulubioną książeczkę.

Czasami wystarczy również niewielki wieszaczek na ubrania, nisko zawieszone lustro na ścianie, aby dziecko poczuło, że to jego własna przestrzeń.

Pamiętajmy tylko, że jeżeli chodzi o lustro, to musi być ono bezpieczne i dobrze zamontowane. Nie wieszajmy ciężkiej ramy, która może spaść na dziecko. Niekiedy lepszym wyborem jest lustro naklejane na ścianę.

Miejsce do spania

Łóżeczko dla małego dziecka nie powinno zawierać żadnych barierek i szczebelków. Maluch powinien łatwo na nie wchodzić i schodzić. Ciekawym rozwiązaniem są łóżeczka w kształcie domków, których stelaż jest umieszczony praktycznie na ziemi. Dziecko z takiego łóżka nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy.

Łóżko będzie wówczas nie tylko miejscem do odpoczynku, ale także do zabawy.

Miejsce do rysowania i tworzenia

Niewielki stolik lub blacik na krótkich nóżkach plus krzesełko to przestrzeń, w której dziecko może rozwijać swoje zdolności manualne. Nie powinno jej zabraknąć w pokoju dziecka.

Zatroszczmy się również o to, aby dziecko miało wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką. Papier, kredki, farbki i pisaki rozbudzają wyobraźnię dziecka, uczą kolorów i rozwijają małą motorykę.

Stonowane kolory i porządek

Warto zadbać o porządek w pokoju dziecka, wykorzystując różnego rodzaje kosze i pojemniki na zabawki. Pomogą one w segregowaniu rzeczy i zapobiegną tworzeniu się bałaganu.

Kolory w pokoju dziecka powinny być stonowane, ale pamiętajmy, że to miejsce musi tętnić życiem. Jeżeli więc dziecko bardzo chciałoby mieć ścianę w kontrastowym kolorze, nie mówmy od razu „nie”.

Dekoracja ścian

Niektórzy mogliby pomyśleć, że skoro mowa o prostocie to w pokoju według zasad Montessori, nie powinno znaleźć się dużo dekoracji ściennych. Nic bardziej mylnego.

Możemy dekorować ściany w dowolny sposób. Na przykład umieszczając na nich obrazki, które dziecko stworzy samodzielnie.

Innym pomysłem jest zamontowanie na ścianie alfabetu. Starsze dzieci z pojedynczych literek mogą już tworzyć słowa. Alfabet możemy wykonać wraz z dzieckiem na pojedynczych kartkach lub kartonikach. Na przykład możemy umieścić każdą literkę w lekkiej ramce.

Przykładowa realizacja

Na koniec zachęcamy do obejrzenia przykładowego pokoju dla dzieci stworzonego według zasad Montessori.

Autorką jest mama, która prowadzi profil na Instagramie @more_than_montessori.

Jak możemy się przekonać, w pokoju nie znajduje się wiele mebli. Wszystko jest dopasowane do dziecka i w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby przestrzeń była bezpieczna.

W pokoju znajduje się niska rama łóżka z materacem, miejsce do przebierania, lustro, dywan jako miejsce do zabawy, kilka zabawek i książeczki.

To w zupełności wystarcza, aby stworzyć dla dziecka przestrzeń, w której będzie mogło się rozwijać w harmonii ze sobą.