Psychologia kolorów – wybierz idealny kolor do pokoju dziecka

2021-07-19 13:20

Psychologia kolorów jest pomocna w wyborze odpowiedniej barwy ścian do pokoju dziecka. Zanim pomaluje się dziecięcy pokój, warto wiedzieć, jak wpłyną one na małego lokatora. Niektóre barwy są w stanie wyciszyć gorący temperament, inne dodadzą pewności siebie nieśmiałemu dziecku.

psychologia kolorów
Autor: Getty images

Podstawy psychologii kolorów powinien znać każdy. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych barw, które wykorzystasz na ścianach w pokoju dziecka, pamiętaj, że kolory wpływają zarówno na nastrój, jak i koncentrację.

Malując pokój, przyjrzyj się upodobaniom i temperamentowi malca, kolory ścian dostosuj także do wieku małego lokatora. Inne barwy dobieramy do pokoju dla dziecka do 3. roku życia, inne dla przedszkolaka, a jeszcze inne dla małego ucznia czy nastolatka.

Spis treści:

  1. Psychologia kolorów - jakie ma znaczenie?
  2. Kolory do pokoju dziecka do 3. roku życia
  3. Jakie kolory wybrać do pokoju przedszkolaka?
  4. Jakie kolory wybrać do pokoju nastolatka?
  5. Psychologia kolorów - barwy emocjonalne
  6. Psychologia kolorów - barwy relaksujące
  7. Psychologia kolorów - barwy sprzyjające nauce

Psychologia kolorów - jakie ma znaczenie?

Nie od dziś wiadomo, że otaczające nas kolory mają ogromny wpływ i znaczenie. Potrafią pobudzać, dodawać energii, a nawet budzić agresję. Mają jednak również właściwości terapeutyczne - wyciszające, relaksujące, uspokajające. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich kolorów do pokoju dziecięcego.

To właśnie barwy, które będą otaczać małego człowieka wpłyną zarówno na jego poczucie estetyki, jak i rozwój emocjonalny czy osobowościowy. Wybierając kolory do pokoju dziecka, należy przede wszystkim przeanalizować, jakich barw dziecko potrzebuje. Czy kolory mają wyciszyć gorący temperament, czy może dodać pewności siebie nieśmiałemu dziecku?

Czytaj: Wyprawka dla niemowlaka: płeć dziecka a kolory, czyli jak dobierać kolory ubranek do płci dziecka?

Kolory do pokoju dziecka do 3. roku życia

Może się wydawać, że pokój dla dziecka do 3. roku życia jest najprostszy do stworzenia. Wystarczy dopasować kolory do płci - niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki, dodać łóżeczko, przewijak, szafkę na ubranka, zabawki i gotowe. Nic bardziej mylnego!

Jak się bowiem okazuje, dzieci do 3. roku życia w ogóle nie widzą pastelowych kolorów! Według przeprowadzonych badań przez naukowców z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz wynika, że niezależnie od płci, niemowlęta preferują kontrastowe zestawienia i zdecydowane kolory. To właśnie nasycone barwy zwracają ich uwagę.

Co jednak istotne, kontrastowe i mocne zestawienia np. czerni z żółcią, bieli z błękitem, fioletem lub nawet czernią warto zastosować jedynie na dodatkach i dekoracjach w niemowlęcym pokoju. Wynika to z prostego faktu, że intensywne barwy mogą drażnić dziecko i mieć negatywny wpływ na jego rozwój oraz zachowanie.

Jeśli więc chodzi o kolor ścian, dobrze jest postawić na neutralne beże i jasne brązy, które... kojarzą się dziecku ze skórą matki i mają działanie wyciszające.

Czytaj: Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Najładniejsze pokoje dla niemowlaka. 10 inspiracji z Instagrama!

Jakie kolory wybrać do pokoju przedszkolaka?

W tym wypadku możesz już nieco zaszaleć z kolorami. Im dziecko starsze, tym więcej barw można wprowadzić do jego pokoju. Teraz kolory mają już ogromne znaczenie i wpływ na rozwój dziecka, jego wyciszenie, kreatywność i ciekawość świata. Warto też na tym etapie wziąć pod uwagę preferencje małego lokatora danego pokoju i stworzyć jego wymarzoną przestrzeń.

Bez problemu można połączyć zainteresowania dziecka, jego ulubione barwy z tymi, które warto zastosować dla jego dobra. Wystarczy pomalować ściany na dominujący kolor, który będzie współgrał z temperamentem i charakterem dziecka lub będzie odpowiedzią na jego problemy, a do tego dodać naklejki czy rysunki i wzory, kojarzące się dziecku z jego ulubioną bajką lub pasją.

Ulubione barwy dziecka warto natomiast zastosować w dodatkach - meblach, dywanie czy zasłonkach.

Jakie kolory warto więc wybrać do pokoju przedszkolaka? Zdecydowanie sprawdzą się tu kolory związane z emocjami, czyli róż, czerwień, fiolet, pomarańcz, żółty, zieleń, brąz i niebieski.

Czytaj: Barwy monochromatyczne: dlaczego warto urządzić w nich pokój przedszkolaka?

Dwoje dzieci w jednym pokoju: jak urządzić pokój dla rodzeństwa

Jakie kolory wybrać do pokoju nastolatka?

Tu sytuacja zaczyna się nico komplikować, bo poza psychologią kolorów musimy wziąć pod uwagę preferencje dziecka, które często wkracza już w okres buntu i nie ma zamiaru słuchać swojego rodzica, zwłaszcza w takich kwestiach, jak wystrój pokoju.

Przy remoncie pokoju nastolatka konieczne jest pogodzenie jego wyborów, potrzeb, poczucia estetyki z lekkim przemyceniem psychologii kolorów. W przypadku dorastającego dziecka kolory wpływają nie tylko na jego nastrój, często tak zmienny, ale i mają duże znaczenie przy nauce, koncentracji, zapamiętywaniu.

Warto uzgodnić z dzieckiem, że dwie ściany w pokoju będą przeznaczone na jego ulubione wzory, kolory czy plakaty, natomiast dwie pozostałe zostaną przeznaczone na przestrzeń do nauki, a więc znajdzie się tu miejsce dla barw, które w niej pomagają.

Kolory, które warto wykorzystać w pokoju nastolatka to biel, szarości, odcienie koloru żółtego, zieleń i odcienie koloru fioletowego.

Czytaj: Trudny okres dojrzewania: jak radzić sobie z buntem dorastającego dziecka?

Biurko dla dziecka. Wybierz ładne i funkcjonalne biurko dla swojego dziecka

Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Psychologia kolorów - barwy emocjonalne

To barwy, które wpływają na emocje - są w stanie uspokoić, wyciszyć, ale i dodać energii, poprawić nastój. Zaliczamy do nich takie kolory, jak:

  • Czerwony - to zdecydowanie najbardziej energetyczny kolor, bardzo pobudzający. Ciężko jednak wyobrazić sobie pokój z czerwonymi ścianami. Czerwień w nadmiarze może bowiem rozpraszać i budzić agresję, dlatego zdecydowanie nie jest to barwa polecana na ściany pokoju dziecięcego. Sprawdzi się jednak świetnie jako kolor dodatków u dzieci, które są apatyczne, pozbawione energii.
  • Różowy - to kolor często uwielbiany i wybierany przez małe dziewczynki i nie bez powodu. Jest relaksujący i nastrajający optymistycznie. Różowy to również kolor ciepła, troski, współczucia i serdeczności, więc jeśli chcemy rozwinąć w dziecku te cechy, to warto postawić na róż w jego pokoju. Co jednak ciekawe, różowy jest również kolorem snobizmu i arogancji, więc nie można z nim przesadzać!
  • Fioletowy - odcienie tego koloru są związane z barwami ziemi, więc doskonale wpływają na nastrój, niwelują zmęczenie oraz stres. Oprócz tego fiolet ma pozytywny wpływ na kreatywność oraz samodoskonalenie. Zbyt ciemny odcień fioletu może jednak przytłaczać i powodować smutek.
  • Pomarańczowy - to bardzo energetyczny kolor, który działa optymistycznie, rozbudza kreatywność, a także spontaniczność, motywuje do działania oraz wzbudza pozytywne myślenie i podnosi samoocenę. To kolor, który nadaje się więc doskonale dla przedszkolaków, jak i starszych dzieci, którym brakuje pewności siebie. Świetnie sprawdzi się na ścianach oraz dodatkach w pokoju.
  • Żółty - ma podobne działanie jak pomarańczowy, a dodatkowo sprzyja koncentracji, wyciszeniu, nastraja życzliwie i co ciekawe, sprzyja również podejmowaniu decyzji. Nie nadaje się jednak dla wszystkich dzieci, bo w nadmiarze może wzmagać kłótliwość, niepokój, złość. Nie jest również wskazany w pokojach dzieci, które są wrażliwe na krytykę.
  • Zielony - wycisza, relaksuje, poprawia nastrój. Świetnie nadaje się do pokoju dla dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Zieleń wprowadza również harmonię i pozytywnie wpływa na koncentrację.

Psychologia kolorów - barwy relaksujące

Te kolory są idealne w przypadku dzieci zestresowanych, przepełnionych lękiem, nadpobudliwych czy agresywnych.

  • Niebieski - to barwa, która wycisza, uspokaja i sprzyja zasypianiu. Jest jednak jednocześnie zimna i dosyć smutna, więc może potęgować nastrój melancholijny. Kolor niebieski nadaje się jednak idealnie w przypadku dzieci agresywnych i nadpobudliwych. Warto mieć jednak na uwadze, że kolor niebieski... nie nadaje się na niejadków, bo zmniejsza apetyt!
  • Brązowy - odcienie brązu relaksują, wyciszają, budzą poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego są idealnie do pokoi niemowląt. Jednocześnie brązy są kiepskim wyborem dla dzieci dorastających, ponieważ nie pobudzają kreatywności. Nie nadają się również w przypadku dzieci zamkniętych w sobie i niepewnych siebie, bo mogą potęgować te uczucia.

Psychologia kolorów - barwy sprzyjające nauce

Te kolory sprawdzą się doskonale w pokojach dzieci dorastających, uczących się i nastolatków. W pokoju warto stworzyć kącik do nauki, który swoimi barwami będzie sprzyjał koncentracji i poprawie pamięci.

  • Biały - to kolor, który sprzyja skupieniu, koncentracji i oczyszczeniu umysłu. Nie rozprasza, nie pobudza, ale jednocześnie nie działa na tyle kojąco, by mieć działanie usypiające. Jest też świetną bazą dla tablicy z notatkami i ważnymi datami.
  • Szary - podobnie jak biały, jest kolorem neutralnym. Dziecku daje poczucie spokoju, wycisza i nadaje się jako barwa dominująca w kąciku przeznaczonym do nauki. Nie rozprasza, nie stymuluje nadmiernie.
  • Żółty - wyżej wspomnieliśmy, że to kolor, który poprawia koncentrację i sprzyja wyciszeniu. Warto więc dodać nieco żółtej barwy w pokoju dorastającego dziecka.
  • Zielony - to kolor natury, który który doskonale relaksuje i koi nerwy. Jest idealny dla zestresowanego dziecka. Odcienie koloru zielonego wyciszają, sprzyjają koncentracji i poczuciu harmonii. Ciekawostką jest fakt, że podobno zieleń ma wpływ na prędkość czytania ze zrozumieniem.

Wiele kolorów oddziałuje na kilka aspektów i sfer życiowych. To barwy uniwersalne, które doskonale sprawdzą się zarówno przy potrzebie wyciszenia, jak i poprawy koncentracji oraz pamięci (idealny w tym wypadku jest kolor zielony).

Jeśli natomiast przy pomocy kolorów chcesz dziecku dodać energii, a jednocześnie poprawić jego zdolność do nauki, warto w takim wypadku wyznaczyć różne kąciki w przestrzeni - jeden powinien być przeznaczony do nauki, a drugi do kreatywnej zabawy, bardziej energetyczny.

Trzeci natomiast powinien być przeznaczony do relaksu i wyciszenia. Różne kolory pozwolą stworzyć kilka stref idealnego pokoju dziecięcego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza