Połowa z nas sprawdza telefon swojego partnera. Psycholog zdradza, kiedy można to robić

2022-10-12 16:12

Dużo mówi się o zaufaniu w związku, ale często jesteśmy ciekawi, jakie wiadomości zawiera telefon naszego partnera. Jak się okazuje, nie zawsze brak zgody na wgląd do SMS-ów, musi od razu oznaczać zdradę. Psycholog ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia”, wyjaśnia, dlaczego przeglądanie telefonu powinno odbywać się wyłącznie za zgodą jego właściciela.

Kobieta sprawdzająca telefon partnera
Autor: GettyImages Sprawdzasz telefon swojego partnera? Psycholog wyjaśnia, kiedy można to robić

Według badań, aż 88% polskich par darzy się wzajemnym zaufaniem. Jak się jednak okazuje, niemal 50% Polaków przyznaje, że sprawdza telefon swojego partnera, przegląda wiadomości SMS i maile, aby wiedzieć, z kim rozmawia i o czym.

Psycholog Piotr Mosak w wywiadzie dla dzieńdobry.tvn.pl wyjaśnił, dlaczego przeglądanie telefonu partnera powinno odbywać się wyłącznie za jego zgodą.

Czytaj również: Zdrada emocjonalna – jak ją rozpoznać?

Jak odbudować zaufanie w związku tłumaczy Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych

Zaufanie a kontrola w związku

Psycholog podkreślił, że bardzo dużo zależy od naszych intencji i powodu, dlaczego tak bardzo potrzebujemy sprawdzić telefon naszego partnera. Jeżeli wynika to z potrzeby kontroli i braku zaufania, to jest to sygnał, że warto przyjrzeć się wzajemnym relacjom.

- Jeśli nie ufam partnerowi/partnerce i ciągle muszę go kontrolować, to znaczy, że coś jest słabego w związku. W związku mamy sobie ufać – podkreśla psycholog.

Jeżeli mamy potrzebę, aby zobaczyć, co zawiera smartfon naszego męża, to warto o tym z nim rozmawiać. Możliwość powiedzenia mu o wszystkim to jeden z kroków do dbania o związek i wzajemne relacje.

Nie zawsze coś ukrywamy

Psycholog zaznacza, że nie zawsze brak pozwolenia do zajrzenia w telefon, musi od razu oznaczać, że partner nas zdradza i ma coś poważnego do ukrycia. Niekiedy mogą to być sprawy służbowe, do których nikt poza nim nie może mieć wglądu i warto to uszanować.

– Jest też rozmowa z ciotką, która nie lubi mojej partnerki. Muszę to tolerować, bo to moja ciotka, ale po co moja żona ma się denerwować – wyjaśnił.

Przeglądanie telefonu tylko za zgodą

Psycholog mówi, że przeglądanie telefonu powinno być legalne i odbywać się wyłącznie za zgodą partnera. Zwraca również uwagę, że wręcz powinniśmy znać wzajemnie PIN-y do swoich telefonów. Różne sytuacje mogą się bowiem zdarzyć, na które będzie trzeba natychmiast zareagować.

Warto również mieć świadomość, że nie zawsze zajrzenie w telefon rozwieje wszelkie nasze wątpliwości i podejrzenia. Psycholog otwarcie mówi, że jeżeli ktoś chce zdradzić swojego partnera, to zdradzi. Nie pozostawiając żadnych dowodów w telefonie.

Zobacz także: Czy warto ratować związek po zdradzie? Łatwiej jest po tej fizycznej czy emocjonalnej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza