Tato, dołącz do akcji Movember 2021! Jak ustrzec się przed rakiem jąder i prostaty?

2021-11-02 13:59

Rak jąder i prostaty każdego roku dotyka wielu mężczyzn. Jak się przed nim ustrzec? O tym informuje Ogólnoświatowa akcja Movember, która trwa przez cały listopad i ma na celu podnoszenie świadomości mężczyzn o ich zdrowiu, w tym o profilaktyce raka jąder i prostaty. Symbolem akcji są wąsy, które przyciągają uwagę, dzięki czemu prowokują do dyskusji.

Movember – badajcie się panowie! Na czym polega wąsata akcja?
Autor: Getty Images

Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem u młodych mężczyzn (20-44 lata) i stanowi aż 25% zachorowań w tej grupie wiekowej. Z kolei rak prostaty jest drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

Niestety, choroby u mężczyzn stanowią temat tabu, gdyż powszechnie uważa się, że mężczyźni nie płaczą, są twardzi i silni, więc jak w takiej sytuacji mogliby chorować? Otóż chorują i to często poważnie. 

Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak ten dotyczy głównie panów po 45. roku życia, a jego liczba zachorowań w ciągu trzech dekad zwiększyła się około 5-krotnie i stale rośnie. Akcja Movember 2021 przełamuje tabu, co umożliwia wczesne wykrycie męskich chorób, a także uzmysławia, jak ważne jest samobadanie i regularne badania w gabinecie.

Spis treści

 1. Na czym konkretnie polega akcja Movember?
 2. Skąd pomysł? – historia akcji Movember
 3. Co się będzie działo w tym roku?
 4. Jak kobiety mogą wspierać akcję?
 5. Co trzeba wiedzieć o męskich badaniach?

Na czym konkretnie polega akcja Movember?

Już po raz ósmy startuje kampania Movember Polska, podczas której mężczyźni będą mogli bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne, a także porozmawiać o swoim zdrowiu ze specjalistami.

Symbolem akcji są – wąsy (tak jak różowa wstążka jest symbolem walki z rakiem piersi). Dlatego też przez cały listopad (Movember – „Wąsopad”) zachęca się panów do zapuszczania wąsów, które są pretekstem do rozmów o raku jąder i prostaty.

Mężczyźni muszą mieć świadomość, że regularne badania, samobadanie oraz dbanie o swój stan zdrowia, pomaga im zachować dobrą kondycję, a także wyleczyć wcześnie wykrytego raka, który wtedy jest w 99% uleczalny.

Dlatego też panowie w każdym wieku powinni wykonywać samobadanie jąder, a dodatkowo – mający mniej niż 45 lat powinni wykonywać USG jąder i mężczyźni po 45. roku życia – badanie krwi, sprawdzające stężenie PSA, które określa, czy w gruczole krokowym występuje rak.

Czytaj: Choroby jąder, a bezpłodność u mężczyzn. Jak badać jądra?

Skąd pomysł? – historia akcji Movember

Movember to prozdrowotna akcja, którą wymyślili Travis Garone i Luke Slattery w 2003 roku w Australii. Zaproponowali 30 znajomym, aby wzięli udział w wyzwaniu i zapuścili wąsy w listopadzie. Akcję sprowokowali hasłem: „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?”.

Następnie każdy chętny uczestnik musiał wpłacić 10$ wpisowego i przez miesiąc zachęcać innych do składania datków, które „dotowały” rosnący wąs. Szybko zauważyli, że wąs jest świetnym narzędziem do prowokowania dyskusji. Tym sposobem zachęcali do rozmów o męskim zdrowiu, a całość uzbieranych pieniędzy przekazali fundacji, która zajmowała się badaniami raka prostaty.

Od tego czasu akcja rozprzestrzeniła się w wielu krajach i związana jest z coraz to nowymi pomysłami propagującymi badania wśród mężczyzn. Do naszego kraju akcja przywędrowała w 2014 roku – kampanię Movember Polska organizuje Fundacja Kapitan Światełko.

Co się będzie działo w tym roku?

W ramach akcji drużyna futbolu australijskiego AFL od 1 do 30 listopada będzie zbierać pieniądze na portalu Pomagam.pl. W grudniu, wszystkie zebrane pieniądze trafią do organizacji Movember Polska / mosznowladcy.pl. Drużyny futbolu australijskiego działają w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i w Nysie.Linki do zbiórki: https://pomagam.pl/aflpolska

To nie wszystko: w ramach akcji Movember Polska 2021 panowie mogą skorzystać z bezpłatnych badań:

 • 23 X - Katowice - Galeria Katowicka
 • 6 XI - Kraków - Galeria Bronowice
 • 13 XI - Warszawa - Hala Koszyki
 • 20 XI - Gdańsk - Galeria Metropolia
 • 27 XI - Wrocław - SkyTower

Dodatkowe badania:

 • 6 XI - Szczecin - Galaxy
 • 20 XI - Koszalin - Forum
 • 27 XI - Gorzów Wielkopolski - NoVa Park

Jak kobiety mogą wspierać akcję?

Chociaż Movember to akcja kierowana do mężczyzn, to także kobiety mają w niej duży udział. Organizatorzy podkreślają, że za blisko 80% przypadków wykrycia męskich nowotworów odpowiadają kobiety.

To one często zauważają pierwsze objawy, które są wskazaniem do dalszych badań. Dlatego też podczas wydarzeń, także kobiety mogą dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę w kontekście męskiego zdrowia oraz jak można badać swojego partnera.

Oprócz tego Fundacja Kapitan Światełko podkreśla, aby także panie zachęcały mężczyzn do wykonania badania USG jąder lub badania PSA i przypominały o nich mężczyznom ze swojego otoczenia – partnerom, braciom, tacie, dziadkom itd.

Co trzeba wiedzieć o męskich badaniach?

Samobadanie jąder powinien wykonywać każdy mężczyzna, niezależnie od wieku. Wystarczy poświęcić około 3 minuty raz w miesiącu, aby zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Samobadanie najlepiej wykonać pod ciepłym prysznicem lub w kąpieli. Istotne jest to, by jądra badać osobno. Jak wykonać prawidłowo samobadanie jąder? Organizator Movember Polska podaje krótką instrukcję:

 1. Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.
 2. Szukaj nawet najmniejszych zmian – stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.
 3. Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.
 4. Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.
 5. Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.
 6. Alarmującym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza.

Dodatkowo mężczyźni przed 45. rokiem życia powinni profilaktycznie wykonywać USG jąder, które jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Polega na tym, że radiolog lub urolog przykłada głowicę urządzenia, na której znajduje się żel, do jąder i tym samym uzyskuje pełny obraz ich struktury.

Dzięki niemu można nie tylko wykryć zmiany nowotworowe, ale także żylaki, wodniaki i inne. Z kolei u mężczyzn po 45. roku życia zaleca się wykonanie badania krwi określającego stężenie wskaźnika PSA. Jest to test przesiewowy, którego wynik umożliwia wykrycie raka prostaty, niedającego jeszcze objawów.

Więcej informacji o akcji Movember Polska 2021 na stronie https://mosznowladcy.pl/movember-polska-2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza