Rodzice wcześniaków w pierwszej kolejności do szczepień na COVID-19

Rodzice wcześniaków w pierwszej kolejności do szczepień na COVID-19
Autor: Getty images Rodzice wcześniaków w pierwszej kolejności do szczepień na COVID-19

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się na COVID-19 w pierwszej kolejności - taka jest decyzja ministerstwa zdrowia. Dzięki temu nie będą izolowani od swoich przedwcześnie narodzonych dzieci, przezywających na oddziale szpitalnym. O szybki dostęp do szczepień walczyła Koalicja dla wcześniaka.

Udało się! Rodzice wcześniaków, którzy od czasu pandemii byli rozdzielani ze swoimi dziećmi, będą mogli być zaszczepienie w pierwszej kolejności razem z medykami. Dzięki temu będą mogli być wpuszczani na oddziały wcześniacze, aby opiekować się swoimi przedwcześnie narodzonymi dziećmi.

O dostęp do szczepień dla rodziców wcześniaków walczyła Koalicja dla wcześniaka, organizacja, która od lata walczy o prawa rodziców i ich maluszków. 

Koalicja dla Wcześniaka napisała petycję, którą podpisało 800 osób - rodziców i lekarzy. Pismo trafiło do premiera, ministra zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. 3 stycznia podjęto decyzję o dopuszczeniu rodziców wcześniaków do szczepień przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności, czyli w grupie "0", do której zalicza się personel medyczny. 

Taka decyzja otworzy im drzwi oddziałów wcześniaczych, które z powodu pandemii zostały dla nich zamknięte. Warto przypomnieć, że zarówno lekarze, jak i psychologowie są pewni, że wczesny kontakt dziecka z rodzicem, kangurowanie i możliwość karmienia do piersią lub przynajmniej odciągniętym pokarmem jest bezcenna dla rozwoju wcześniaka. Odizolowanie dziecka od matki było nie tylko ogromnym stresem dla kobiety, ale i niosło olbrzymie szkody dla dziecka.   

Czytaj również: Kobiety protestują przeciwko zakazowi porodów rodzinnych: "To krzywdzące zalecenia!"

Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem

Cztery sposoby karmienia wcześniaka: dożylne, enteralne, doustne oraz karmienie piersią

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE