To imię w całej Polsce dostało tylko 13 dziewczynek. Mało kto wie, że oznacza "perłę"

2022-09-15 9:42

Niewiele osób wie, że to rzadkie imię pochodzi od tradycyjnego imienia - to skrócona forma Małgorzaty. W przeciwieństwie jednak do swojego pierwowzoru jest imieniem niszowym w naszym kraju. Cechuje je także wyjątkowe znaczenie.

Rzadkie imię dla dziewczynki oznaczające perłę. Tylko 13 dzieci otrzymało je w 2021 roku w Polsce
Autor: Getty images Rzadkie imię dla dziewczynki oznaczające "perłę". Tylko 13 dzieci otrzymało je w 2021 roku w Polsce

Imię Greta w minionym roku otrzymało 13 dziewczynek, a w pierwszym półroczu 2022 roku tylko 8. Można więc śmiało powiedzieć, że jest jednym z najrzadziej wybieranych imion żeńskich w naszym kraju.

Przeczytaj: Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Greta

Greta to powstała na gruncie germańskim skrócona forma imienia Margareta (Małgorzata). Imię pochodzi z języka greckiego od słowa margarites czyli "perła". Krótką formę Greta można więc interpretować jako „małą perłę”. Imię to zyskało na popularności dzięki kultowej szwedzkiej aktorce filmowej Grecie Garbo (właściwie Greta Lovisa Gustafsson), czterokrotnie nominowanej do Oscara. Imię to popularne jest w Niemczech, Szwecji, Węgrzech i Włoszech.

Znaczenie imienia Greta

Greta to osoba, która potrafi budować trwałe i głębokie relacje z innymi ludźmi. Jest osobą bardzo opiekuńczą i empatyczną. Na każdym kroku czuć jej ciepło i troskę. Wiele osób szuka u niej rady, lubi się jej zwierzać i darzy dużym zaufaniem. Nic dziwnego, bo Greta umie uważnie słuchać, co jest bardzo rzadką cechą charakteru.

Jako numerologiczna szóstka Greta jest wręcz stworzona do życia rodzinnego. To najbliższych i przyjaciół stawia na pierwszym miejscu. Ma niesamowitą umiejętność scalania całej rodziny. Potrafi zaaranżować miłe rodzinne spotkania i dba o stały bliski kontakt wszystkich członków rodziny. Bywa niestety, że swoje własne potrzeby spycha na dalszy plan.

Greta to także wielka optymistka, która zawsze znajdzie punkt pocieszenia. Wokół siebie ceni sobie ład i porządek. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami, do których przywiązuje się na całe życie.

Przez niezwykłą umiejętność budowania bliskich relacji z innymi Gretę zawsze otaczają ludzie. W jej towarzystwie zawsze można pozytywnie naładować baterie, bo ona wręcz zaraża swoją dobrą energią.

Przeczytaj: Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

Zdrobnienia od Grety

Imię to najczęściej zdrabniane jest przez rodziców do form: Gretka, Grecia, Gretunia, Gretusia, Gretulka, Greciulka, Gretuśka, Gretulek, Grecinka.

Imieniny Grety

Greta obchodzi imieniny tylko raz w roku - 12 stycznia.

Przeczytaj: Najpopularniejsze amerykańskie imiona w 2022 roku. Które z nich są popularne w Polsce?