Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

2022-06-01 13:39

Dla wielu rodziców wybór imienia dla dziecka to nadanie mu nowej drogi. Chcą, aby imię symbolizowało coś pięknego albo niosło za sobą konkretne cechy. Poznajcie imiona, które według tradycji przyniosą dziecku piękne cechy charakteru.

Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter.
Autor: Getty images Nazwałabyś tak swojego malucha?

Spis treści

 1. Imiona żeńskie świadczące o pięknej osobowości
 2. Imiona męskie zwiastujące wspaniałe cechy charakteru

Nasi przodkowie pilnowali, aby imiona dzieci miały znaczenie. I to wcale nie byle jakie – słowiańskie imię Wojciech to „niosący wojnę, lubiący walkę” oraz ten, który przynosi pociechę. Bożydar oznaczał „dar od Boga”, a Bogusława „sławiącą Boga”.

Były też imiona typu „Niemój” czy „Niechciej”, ale uwaga – nadawali je rodzice, którzy uważali się za pechowych czy też przeklętych – siły zła miały uznać dzieci za kogoś nowego, niezwiązanego z rodzicami i oszczędzić dzieci.

Na szczęście obecnie rodzice nie stoją przed tego typu wyborami, a dostępnych imion jest bardzo dużo. Wiele niepolskich imion również ma piękną symbolikę, którą warto poznać wybierając dziecku imię.

Czytaj również: Imiona jak kwiaty - najpiękniejsze imiona dla dziewczynek inspirowane nazwami kwiatów i roślin

Imiona dla dziewczynek - jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2021 roku?

Imiona żeńskie świadczące o pięknej osobowości

 • Agata. To imię wywodzi się z języka greckiego, gdzie oznacza tyle, co osoba „dobra”. Agata patrzy optymistycznie na świat, lubi ruch, nie lubi nudy. Zazwyczaj ma różne talenty – plastyczne, literackie. Agaty cechuje także poczucie humoru.
 • Daria to imię pochodzące od imienia Dariusz, imienia nadawanego perskim królom i oznacza tę, która podtrzymuje dobro. Daria jest osobą hojną, niezależną, odważną, śmiałą w snuciu planów i ich realizacji. Ma także dużo swobody i jest ambitna.
 • Grażyna – to imię dla fanów Adama Mickiewicza, bowiem przez niego zostało stworzone i oznacza "piękna". Grażyna jest osobą pracowitą, dociekliwą, pewną siebie, wrażliwą. Jest twórcza i lubi muzykę. Dobrze odnajduje się w domu pełnym ludzi.
 • Julia to bardzo popularne w Polsce imię. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza różę. Julie są nieco ekstrawaganckie, dbają o swój wygląd i pracują na sukces. Lubią być w centrum uwagi, dlatego często chcą piąć się po szczeblach i robić karierę.
 • Laura. To imię również pochodzi z języka łacińskiego i oznacza laur, czyli wawrzyn. Osoba o tym imieniu uwielbia się uczyć, ma pęd do wiedzy, ciągle chce pogłębiać wiedzę. Często zapomina o obowiązkach, czasami wydaje się zbyt powściągliwa. Lubi jednak wygodę, chociaż bywa także oszczędna. Laura jest imieniem bardzo poetyckim – Petrarka poświęcił jej cały cykl sonetów, a i w Polsce niejednokrotnie była bohaterką utworów z epoki romantyzmu.
 • Oliwia to imię żeńskie pochodzące z łaciny i oznacza gałązkę oliwną, synonim pokoju. Oznacza osobę dostojną, pogodną i bardzo sprawiedliwą. Oliwia lubi tworzyć, ma duszę artystki. Kocha rodzinę i bardzo dba o dom.
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Imiona męskie zwiastujące wspaniałe cechy charakteru

 • Daniel. Imię to pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "sędzią moim jest Bóg". Zgodnie z symboliką Daniel jest osobą bardzo subtelną, delikatną, potrafi komplementować, bywa także romantyczny. Na ogół chłopcy o tym imieniu są optymistami, czasem gadułami. Daniel stawia sobie ambitne cele i dąży do ich osiągnięcia.
 • Herbert to imię pochodzenia germańskiego. Oznacza osobę wyróżniającą się z ludu. Do cech charakteru Herberta należą władczość i chęć dominacji. Na ogół nie lubią sprzeciwu, ale potrafią być bardzo oddani
 • Antoni. To imię wywodzi się z tradycji rzymskiej, oznacza człowieka wywodzącego się z rodu Antoniuszów, oznacza "wspaniały", "doskonały". Antoni, w myśl symboliki, jest osobą wykształconą, biegła w naukach ścisłych, pewną siebie, a także upartą i często bezkompromisową. Nie lubi rozgłosu, nie boi się ciężkiej pracy.
 • Ignacy. Imię to wywodzi się z języka łacińskiego - ignis oznacza ogień. I taki temperament mają chłopcy o tym imieniu – ognisty! Są bardzo ambitni, chcą czuć się potrzebni, lubią pomagać.
 • Cyprian. To imię wywodzi się z języka greckiego. Każdy Cyprian, w myśl symboliki, będzie kierował się namiętnościami, a nie rozumem. Cyprian chce korzystać z życia i cieszyć się nim. Jest też bardzo uczciwy, szczery i uczynny

Ciekawostka: według etymologii imię Fabian: pochodzi od od łacińskiego słowa faba, czyli bób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza