Mogą odpowiadać za przedwczesny poród. Są w kosmetykach, których używamy na co dzień

2023-02-20 15:13

Ten związek to nie przypadek: tzw. metabolity, znajdowały się w organizmie prawie wszystkich kobiet, które rodziły przed terminem. Badacze odkryli, że kilka z nich pochodzi z kosmetyków, których większość z nas używa na co dzień.

Wcześniak w inkubatorze
Autor: GettyImages Metabolity, znajdowały się w organizmie prawie wszystkich kobiet, które rodziły przed termiem

Metabolity, to związki organiczne i nieorganiczne produkowane przez komórki, ale również pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Naukowcy właśnie odkryli związek między ich obecnością w organizmie kobiety a przedwczesnym porodem. Część metabolitów pochodziło z kosmetyków i produktów higienicznych, które są dostępne w każdej drogerii czy supermarkecie. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Columbia są one odpowiedzialne za narodziny przed terminem porodu

Spis treści

  1. Metabolity odkryte w organizmach matek
  2. W jaki sposób metabolity przyczyniają się do porodu przedwczesnego?
  3. Przyczyny przedwczesnych porodów
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Metabolity odkryte w organizmach matek

Substancje chemiczne, które gromadzą się w pochwie i pochodzą z produktów do higieny osobistej, mogą przyczyniać się do spontanicznego porodu przedwczesnego. Na to przynajmniej wskazują dane badania 232 kobiet w ciąży. Wykryto u nich nagromadzenie niebiologicznych substancji chemicznych, które wcześniej znajdowały się w kosmetykach. Stwierdzono je u ponad 95% kobiet, które urodziły przedwcześnie.

Substancje te to tzw. metabolity, cząsteczki będące produktami metabolizmu i produkowane przez komórki, ale również dostarczane do organizmu z zewnątrz. Podejrzewa się, że właśnie te ostatnie są odpowiedzialne za negatywny wpływ na rozwój płodu, co często skutkuje porodem przed terminem. 

Naukowcy zbadali kobiety będące w drugim trymestrze ciąży i znaleźli u nich ponad 700 różnych metabolitów. Wiele z nich miało znacznie wyższy poziom u kobiet, które urodziły wcześnie (w porównaniu z kobietami, które urodziły w terminie). Kilka z tych metabolitów to związki chemiczne, które nie są wytwarzane przez organizm ani drobnoustroje i są nazywane ksenobiotykami. Wszystkie można znaleźć w kosmetykach i produktach higienicznych - twierdzą autorzy badania.

Czytaj również: Sprawdź, czy jesteś zagrożona porodem przedwczesnym

Czym jest tokoliza? Jak zahamować przedwczesny poród?

W jaki sposób metabolity przyczyniają się do porodu przedwczesnego?

Naukowcy nie potrafią jeszcze wskazać bezpośredniej przyczyny, ale nie mogą pominąć związku miedzy obecnością metabolitów w pochwie kobiet a ich porodami przed terminem. Jednym z możliwych wyjaśnień jest niski poziom choliny (składnika odżywczego potrzebnego do prawidłowego rozwoju płodu), który obserwuje się u kobiet rodzących przed terminem. Prawdopodobnie jeden z metabolitów wpływa na niski poziom choliny w organizmie ciężarnej mamy. 

"Dobrą wiadomością jest to, że jeśli winne są te chemikalia z kosmetyków, być może uda się ograniczyć ich potencjalnie szkodliwe działanie” - mówi współkierownik badania, dr Tal Korem, z Uniwersytetu Columbia. 

Przyczyny przedwczesnych porodów

Poród przedwczesny oznacza narodziny dziecka przed 37. tygodniem ciąży i niesie ze sobą wiele zagrożeń związanych z wcześniactwem: nadal jest to jedna z głównych przyczyn śmierci i chorób noworodków. Statystyki mówią, że jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie, co na przykładzie Polski oznacza przyjście na świat około 26 tysięcy wcześniaków rocznie.

Dzieci urodzone przed terminem zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi: mają nie do końca rozwinięte narządy, zwłaszcza płuca, potrzebują dłuższego pobytu w szpitalu niż dzieci urodzone później. Niektóre problemy zdrowotne związane z przedwczesnym porodem mogą ciągnąć się przez całe życie.

Do tej pory wśród najczęstszych przyczyn porodów przedwczesnych wymieniano geny (zidentyfikowano sześć genów odpowiedzialnych za długość ciąży), ciąże mnogie, infekcje, przewlekłe wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, ale i czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenie powietrza czy palenie. Teraz do czynników tych naukowcy dodadzą metabolity.