Specjalnie na Dzień Kobiet: sprawdziliśmy jaka jest współczesna, statystyczna POLKA [RAPORT]

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobieta miała zajmować się domem i wychowywać dzieci. Na szczęście, od tego czasu wiele się zmieniło. Obecnie, współczesne polskie kobiety z powodzeniem łączą wiele ról: żony, matki, pracownicy i dbającej o siebie atrakcyjnej kobiety.

Współczesne kobiety doskonale wiedzą jak funkcjonować, aby poza załatwianiem codziennych spraw związanych z pracą i obowiązkami domowymi znaleźć przestrzeń i czas dla siebie. Daleko nam do typowej matki-polki, ale nadal na pierwszym miejscu jest rodzina.

Jak wygląda statystyczna Polka

W tej kwestii wiele się zmieniło. Na szczęście – na plus! Współczesne kobiety coraz chętniej w siebie inwestują. Częściej odwiedzają fryzjera i kosmetyczkę, a to jak wyglądają jest dla nich ważne. Wpływa to pozytywnie nie tylko na to, jak odbiera ich otoczenie, ale również na ich samopoczucie – kobieta, która ładnie wygląda, podoba się sobie, czuje się świetnie i jest bardziej pewna siebie.

Polki odchodzą od tradycyjnego modelu rodziny

Statystyczna polska kobieta coraz później decyduje się na założenie rodziny, a wiele z nich w ogóle nie decyduje się na ten krok, wybierając życie w związkach nieformalnych. Mimo, że przyjmuje się, że najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 25 lat, wiele współczesnych kobiet odkłada ten moment na później. Zazwyczaj decydują się na macierzyństwo w wieku 27 – 29 lat i mają jedno, góra dwójkę dzieci – przede wszystkim z powodów finansowych i mieszkaniowych, a także ze względu na karierę.

Ile zarabia współczesna, statystyczna Polka?

W 2010 r. GUS opublikował wyniki badań z których wynika, że współczesna polska kobieta pracuje najczęściej w zawodzie o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie, a zarabia nawet do 30 proc. mniej niż mężczyźni. Ponadto, nie zajmuje wysokiego stanowiska. Czy tak jest nadal? Wydaje się, że nie. Polki coraz częściej zajmują kierownicze stanowiska, w pełni oddając się pracy i dbając o rozwój swojej kariery. Niestety, jeśli chodzi o pensję kobiet – niewiele się zmieniło. Płace kobiet kształtują się na poziomie 3,5 tys. zł. To aż o tysiąc złotych mniej niż przeciętne zarobki mężczyzn.

Współczesne Polki coraz bardziej aktywne

W czasach kiedy jedynymi obowiązkami kobiety było dbanie o dom i wychowywanie dzieci, nikt nie myślał o jakiejkolwiek formie aktywności. Teraz to się zmieniło. Dbanie o dom coraz częściej zaczyna spoczywać na barkach wszystkich domowników, a nie tylko kobiety. Polki (przede wszystkim aktywne zawodowo), chcą mieć czas na realizowanie swoich pasji. Mimo, że rodzina cały czas jest dla nich najważniejsza, coraz częściej znajdują czas na wyjście do kina, teatru czy restauracji. Szczególnie aktywne stają się kobiety 50, 60 – letnie i są coraz bardziej widoczne w społeczeństwie. Uczęszczają na zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku, rozwijają swoje pasje, uczestniczą w zajęciach zumby czy aerobiku, umawiają się na spotkania ze znajomymi, chodzą do kina, galerii. To już nie tylko babcie zajęte wyłącznie swoimi wnukami, ale kobiety, które chcą iść z duchem czasu.

Udane życie rodzinne = pełnia szczęścia

Dla większości Polek nadal najważniejsze jest życie rodzinne. Bycie perfekcyjną panią domu, żoną i matką wpływa na poczucie ich szczęścia. Mimo, że współczesna Polka zmienia się – od tradycyjnej gospodyni domowej do nowoczesnej, "światowej Polki" – rodzina wciąż zajmuje pierwsze miejsce, a bycie dobrą gospodynią, matką i żoną znajdują się najwyżej na liście priorytetów Polek.

Co martwi współczesne Polki?

Badania pokazują, że zdecydowana większość Polek jest zadowolona ze swojego życia, przede wszystkim z powodu udanego życia rodzinnego, posiadania przyjaciół i pracy. Jednocześnie, wiele z nich na co dzień czuje się zestresowana i zmęczona. Najczęściej Polki martwią się sprawami finansowymi, a także zdrowiem swoim i swoich bliskich.

Polska kobieta ma wiele twarzy

Coraz trudniej określić jak wygląda statystyczna, współczesna kobieta. Wydawać by się mogło, że nie ma już przeciętnej Polki. Za to, zaobserwować można kilka charakterystycznych typów współczesnych kobiet: te, dla których najważniejsza jest rodzina; te, dla których na pierwszym miejscu jest kariera, i te, dla których najważniejszą rolę odgrywa konsumpcjonizm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE