Obrączka ślubna na prawej czy na lewej dłoni? Nie w każdym kraju jest tak samo. Oto dlaczego

2022-10-24 16:43

Obrączka to element, bez którego nie wyobrażamy sobie żadnej ceremonii zaślubin. Towarzyszy nam od wieków i jest symbolem wiecznej miłości. Dłoń, na której się ją nosi, nie jest bez znaczenia. Jednak nie we wszystkich krajach jest tak samo. W Polsce obrączkę nosi się na prawej dłoni i tylko w jednym przypadku przenosi się ją na lewą.

Obrączki ślubne
Autor: Getti Images Symbol małżeństwa i miłości zamknięty w złotej obrączce. To dlatego nosi się ją na lewej lub prawej dłoni

Przyzwyczajeni, że w Polsce obrączkę nosi się na prawej dłoni, możemy być zaskoczeni, oglądając amerykańskie filmy. To na nich możemy najczęściej obserwować, że małżonek nakłada obrączkę na lewą dłoń swej wybranki. Podobnie jest we Francji, Egipcie, Irlandii, Szwecji, Kanadzie i Brazylii.

Jak się jednak okazuje, w Polsce również panował kiedyś taki zwyczaj. Obecnie nie jesteśmy jednak jedynym krajem, który ma taką tradycję. Poza Polską obrączkę nosi się na prawej dłoni w Hiszpanii, Niemczech, Bułgarii, Grecji, a także w Wenezueli.

Wyjaśniamy, skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączki na lewej lub prawej dłoni i od czego to wszystko się zaczęło.

Czytaj również: Dziecko przed ślubem? Ksiądz na TikToku odpowiada i od razu zbiera gromkie brawa od obserwatorów

Spis treści

  1. Zwyczaj znany już w starożytności
  2. Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?
  3. A jak jest z pierścionkiem zaręczynowym?
Wesele i ślub - polskie piosenki na pierwszy taniec

Zwyczaj znany już w starożytności

Zwyczaj zakładania obrączki jako symbolu małżeństwa i nieśmiertelnej miłości, jest znany od starożytności.

Wówczas ludzie wierzyli, że na czwartym palcu lewej dłoni mieści się żyła miłości, która prowadzi prosto do serca.

To stąd wziął się zwyczaj noszenia obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni. Uważano, że dzięki temu związek jest mocniejszy, a uczucie trwalsze.

Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?

Przez wieki również w Polsce obrączka była noszona na lewej dłoni. Do zmiany tej tradycji doszło w naszym kraju ze względu na krwawą historię powstania styczniowego. Na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku, podczas starć przeciwko Imperium Rosyjskiemu, zginęło wielu Polaków.

Wówczas na znak żałoby narodowej ku pamięci wszystkich osób, które poświęciły się dla kraju, obrączki przeniesiono na prawą dłoń. Dzięki temu symbol noszenia obrączki zyskał bardziej doniosłe znaczenie. Zwyczaj ten szybko się upowszechnił i tak już zostało.

Co ciekawe w dzisiejszych czasach przeniesienie obrączki z kolei na lewą dłoń jest symbolem żałoby po zmarłym małżonku lub małżonce.

A jak jest z pierścionkiem zaręczynowym?

Według tradycji pierścionek zaręczynowy powinno nosić się na prawej dłoni na serdecznym palcu. W przyszłości jego miejsce powinna zająć obrączka, a on sam może zostać przełożony na serdeczny palec lewej dłoni.

Zdarza się jednak i tak, że pierścionek zaręczynowy pozostaje na tym samym palcu, co obrączka.

Czytaj również: Rocznice ślubu — nazwy. Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?