Mama zauważyła u 2-latka "tajemnicze siniaki". Okazały się objawem bardzo groźnej choroby

2022-08-01 12:43

31-letnia kobieta odkryła dziwne siniaki na szyi swojego dwuletniego syna kilka dni po tym, jak lekarz przepisał mu antybiotyk na zapalenie ucha. Gdy mama i dziecko trafili do szpitala, lekarze postawili wstrząsającą diagnozę. "Nie potrafiłam nawet płakać, bo tak mnie ta wiadomość zaskoczyła” – przyznała mama chłopca.

Tajemnicze siniaki u 2-latka, okazały się objawem bardzo groźnej choroby
Autor: Getty images Tajemnicze siniaki u 2-latka, okazały się objawem bardzo groźnej choroby

31-letnia Rhiannon Forster wraz z 43-letnim mężem Samem wychowuje 5 dzieci. Na początku lipca tego roku zaniepokoiło ją zachowanie i wygląd jej 2-letniego synka Wyatta. Jednego dnia chłopiec stał się apatyczny i wycofany - nie miał ochoty na zabawę z bliskimi, co mu się wcześniej nigdy nie zdarzało. Zaś następnego dnia na jego ciele pojawiły się tajemnicze siniaki. Mama zauważyła je na szyi, rękach i nogach. Już pierwsze badania w szpitalu potwierdziły szokującą diagnozę – ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Przeczytaj także: Białaczka u dzieci – objawy. Jak przebiega leczenie białaczki u dzieci?

Siniaki bez żadnego powodu

Wszystko zadziało się błyskawicznie. Gdy 12 lipca Rhiannon zauważyła na ciele dziecka niepokojące siniaki, od razu się zaniepokoiła i zadzwoniła na numer alarmowy. Dyspozytor zlecił, by czekała na karetkę. Jednak, gdy ta nie zjawiła się w ciągu dwóch godzin od zgłoszenia, sama zabrała synka do pobliskiego szpitala. Około godziny 17 zostali przyjęci na oddział pediatryczny, gdzie dziecku pobrano próbkę krwi do badania. Pół godziny po północy, gdy zmęczona mama już miała zasypiać, przyszli do niej medycy i poinformowali, że Wyatt zachorował na białaczkę limfoblastyczną.

„Byłam zszokowana i nie mogłam wydobyć żadnych słów. Nie potrafiłam nawet płakać, bo tak mnie ta wiadomość zaskoczyła” – przyznała mama chłopca.

Przeczytaj także: „Najtrudniejsze było znalezienie siły do walki”. Te mamy każdego dnia walczą o zdrowie swoich dzieci

Diagnoza przewróciła ich życie do góry nogami

Chłopiec przeszedł już zabieg pobrania szpiku kostnego, by sprawdzić dokładnie, z jakim rodzajem białaczki się zmaga. Teraz czeka go 6 miesięcy wyczerpującej chemii. Aby rozpocząć chemioterapię musiał zmienić szpital, który jest daleko od domu. Cały czas czuwa przy nim mama, która na okres pół roku wzięła bezpłatny urlop, by móc wspierać syna w leczeniu.

Życie całej 7-osobowej rodziny zmieniło się diametralnie. Starsze dzieci już odczuwają brak mamy w domu. Tata nie tylko nie może zrezygnować z pracy (stał się jedynym żywicielem tak licznej rodziny), ale musi się jednocześnie opiekować pozostałą 4 dzieci i dojeżdżać do szpitala w Birmingham z North Staffordshire, by wspierać żonę i syna. W dobie obecnych cen paliw, to jest ogromny wysiłek finansowy dla rodziny. W zawiązku z tym ich przyjaciółka zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która ma wesprzeć ich w pokryciu wszelkich potrzebnych wydatków, gdy Rhiannon jest bez pracy.

Jak u dzieci objawia się białaczka?

Białaczka u dzieci może pojawić się nagle lub postępować w czasie. Jej objawami mogą być:

 • bladość,
 • gorączka,
 • zmęczenie,
 • ogólne osłabienie,
 • brak łaknienia,
 • ból w podbrzuszu,
 • chudnięcie,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • skłonność do siniaków,
 • objawy zakażeń w obrębie jamy ustnej, uszu, nosa i gardła, które nie ustępują mimo leczenia,
 • rzadziej bóle kostne i około stawowej.

Źródło: Dailyrecord