To imię wróciło do łask dzięki "Pierwszej miłości". Polacy chętnie nazywają tak córki

2023-03-23 8:54

Tradycyjne imiona cieszą się niesłabnącą popularnością. Dziś już nikogo nie dziwi, gdy na dziewczynkę woła się "Zosia" czy "Hania". W ostatnim czasie popularność zyskało imię, które nosi bohaterka polskiego serialu "Pierwsza miłość".

To imię wróciło do łask dzięki Pierwszej miłości. Polacy chętniej nazywają tak córki
Autor: Getty Images To imię wróciło do łask dzięki "Pierwszej miłości". Polacy chętniej nazywają tak córki

Moda na nadawanie dzieciom tradycyjnych imion nie przemija. Takie imiona dobrze się noszą, nie starzeją i ładnie współbrzmią z polskimi nazwiskami. Nic dziwnego, że od kilku lat na liście najpopularniejszych imion królują tradycyjne Zofie czy Marie lub Staszki czy Antki.

W 2022 roku najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki była właśnie Zofia, a dla chłopca — Antoni.

Tradycyjnie, ale oryginalnie

Popularność tych imion jest już jednak tak duża, że coraz częściej rodzice chcą się wyróżnić z tłumu i nadać dziecku tradycyjne, ale nieco bardziej oryginalne imię. Coraz częściej więc na placach zabaw czy w przedszkolach można spotkać Lilianny, Kornelie czy Róże. Wśród chłopców popularne są imiona takie jak Nikodem czy Bruno.

W 2022 roku 59 dziewczynek otrzymało imię Sabina. Jest ono rzadkie, o czym świadczy fakt, że na palcach jednej ręki można policzyć popularne osoby, które noszą to imię. Można wśród nich wymienić m.in. sztangistkę Sabinę Bagińską.

Sabina to imię, o którym zrobiło się głośniej za sprawą serialu "Pierwsza miłość", gdzie nazwano tak jedną z głównych bohaterek.

Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, które przywędrowało do Polski dopiero w XVIII wieku. Wywodzi się od nazwy plemienia Sabinów, zamieszkującego Włochy.

Jakie cechy charakteru mają osoby o imieniu Sabina?

Sabiny to indywidualistki, które idą przez życie własną drogą. Dobrze wiedzą, czego chcą i nie boją się po to sięgać. Sabiny mają silny charakter, nierzadko dominujący, lubią skupiać na sobie uwagę, dlatego bywają odbierane przez otoczenie jako osoby egocentryczne.

Nie są też praktyczne, często poddają się chwili, czego mogą później żałować.

Czytaj też: Najpopularniejsze drugie imiona w Polsce. Rodzice je kochają