To nietypowe imię dostały tylko 133 dziewczynki. Mało kto wie, że pochodzi z Biblii

2022-10-18 9:20

Wśród rodziców szukających imienia dla swojego dziecka panują dwa trendy - jedni szukają nowoczesnych, nietuzinkowych imion. Drudzy zaś stawiają na tradycję i ponadczasowość. To imię w fantastyczny sposób łączy te dwa aspekty. Ma nowoczesne brzmienie, ale też piękną i niezwykle starą historię.

uśmiechnięta dziewczynka niemowlę
Autor: Getty Images To imię o nowoczesnym brzmieniu ma bibilijne pochodzenie.

Marika, bo o tym imieniu mowa, to wersja imienia Maria rozpowszechniona pierwotnie na Węgrzech, w Bułgarii, Słowenii i Czechach. Choć w naszym kraju przez Radę Języka Polskiego to imię uznawane jest jako dopuszczalne zdrobnienie od Marii, powołując się na zasadę:

„Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna nie Catherine; Klara, nie [...] włoskie Chiara [...]”.

Mimo to Marika zdaje się spełniać te warunki, gdyż zarówno w mowie, jak i w piśmie jest dopasowana do języka polskiego. Być może dlatego w Polsce, zgodnie ze statystykami, imię to nosi aktualnie około 13080 kobiet. W 2022 roku do tej pory otrzymały je 133 dziewczynki. 

Choć imię Marika brzmi nowocześnie, to nie ulega wątpliwości, że jest imieniem biblijnym

Dowiedz się: Piękne i rzadkie imiona dla dziewczynek, które zyskują coraz bardziej na popularności

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Sprawdź: Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Imię Marika swój szczyt popularności osiągnęło w 2009 roku, kiedy to nadano je 474 dziewczynkom. Teraz od lat utrzymuje się w okolicach 90. miejsca w rankingu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym imieniu?

Marika - imię biblijne?

Nie ma wątpliwości, że imię to pochodzi od biblijnej Maryi - matki Jezusa. W trakcie wieków zmieniało swoją formę z Maryi na Marię. Teraz zaś coraz popularniejsza jest zagraniczna forma tego imienia - Marika. 

Częściowo utrzymująca się jeszcze współcześnie w języku polskim dwojaka postać imienia Maria i Maryja daje się wyjaśnić przede wszystkim na tle historycznym. Formą starszą jest oczywiście w tym wypadku Maryja, która jeszcze do końca XIX w. była wyłączną postacią tego popularnego imienia żeńskiego, obok podobnie brzmiących imion Zofija, Cecylija oraz nazw pospolitych obcego pochodzenia typu komisyja, procesyja.

Dowiedz się: Kiedy dziecko zaczyna reagować na swoje imię?

Marika - daty imienin

Marika imieniny obchodzi 16 lipca i 8 grudnia

Znak zodiaku

Według ezoteryków, imię Marika będzie idealne dla dziewczynek urodzonych w zodiakalnym Wodniku