Tu najtrudniej się dostać. Oto najbardziej oblegane kierunki studiów

2023-07-12 11:22

Wyniki matur ogłoszone, czas na składanie papierów na studia. W tym roku taką szansę ma ponad 84 proc. maturzystów, którzy zaliczyli wszystkie egzaminy. Ale nie wszyscy dostaną się na wymarzony kierunek, bo konkurencja jest ogromna. Oto ranking najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce.

studenci na wykładzie inauguracyjnym
Autor: PHOTO AGENCJA SE/EAST NEWS Tu najtrudniej się dostać. Oto najbardziej oblegane kierunki studiów

Wybór kierunków studiów nie zależy wyłącznie od preferencji maturzysty: liczą się wyniki matury, czyli liczba punków uzyskanych na maturze. To sprawia, że wymarzony kierunek nie jest osiągalny. Na najpopularniejsze wydziały startuje kilka tysięcy osób, a miejsc jest kilkadziesiąt lub kilkaset.

Gdzie najtrudniej się dostać i gdzie jest najwięcej kandydatów? Oto ranking, który sporządziło internatowe wydanie Rzeczpospolitej. 

Spis treści

  1. Najpopularniejsze kierunki w roku 2023 na UJ
  2. Najpopularniejsze kierunki w roku 2023 na UŁ
  3. Najpopularniejsze kierunki studiów na UŚ w 2023 roku
  4. Najpopularniejsze kierunki studiów na UW w 2023 roku
Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi

Najpopularniejsze kierunki w roku 2023 na UJ

Portal rp.pl przyjrzał się statystykom kilku największych polskich uczelni, między innymi Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie, Uniwersytetowi Łódzkiemu oraz Śląskiemu. 

Najpopularniejsze kierunki studiów na Jagiellonce to psychologia (na wydz. filozoficznym) i prawo. Na pierwszy kierunek w tym roku kandyduje 2204 osoby, a liczba miejsc wynosi 120. Prawo na UJ chce studiować 1871 osób, ale dostanie się tylko 350. 

Kolejne w rankingu popularności są psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) – liczba zgłoszeń 1853, kierunek lekarski – liczba zgłoszeń 1249 oraz filologia angielska – liczba zgłoszeń 1201.

Bardzo trudno dostać się na UJ również na filologię orientalną (japonistykę), gdzie liczba chętnych na jedno miejsce to– 15,93, kierunek lekarsko-dentystyczny (14,18), ekonomię (13,83) oraz na finanse, bankowość, ubezpieczenia (11,40 osoby na jedno miejsce).

Najpopularniejsze kierunki w roku 2023 na UŁ

Najpopularniejsze kierunki studiów na Uniwersytet Łódzkim są podobne. Aby dostać się na psychologię, trzeba pokonać 17 osób, bo tylu jest chętnych na jedno miejsce. Business Management w języku angielskim ma 12,15 kandydatów na miejsce, a biologia kryminalistyczna -  ponad 12. W rankingu najpopularniejszych kierunków jest też zarządzanie (10,47 na miejsce), marketing (9,95 na miejsce), filologia angielska (9,91 na miejsce), stosunki międzynarodowe (8,02 na miejsce). 

Czytaj również: Prawa studiującej mamy - jak pogodzić dziecko ze studiami?

Lektury z gwiazdką na maturze. Zobacz, jakie lektury obowiązkowe trzeba przeczytać

Najpopularniejsze kierunki studiów na UŚ w 2023 roku

Rejestracja kandydatów na studia w Katowicach dobiegła końca. Jak podaje rp.pl najbardziej oblegana jest znów psychologia, na którą papiery złożyło 2145 osób, prawo (1592 osoby) oraz filologia angielska (1320 osób). Popularne są również kierunki filmowe: reżyseria (15,38 osób na jedno miejsce), realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia.

Najpopularniejsze kierunki studiów na UW w 2023 roku

Rekrutacja na najstarszą warszawską uczelnię zakończyła się kilka dni temu, ale Uniwersytet nie podał jeszcze danych. Prawdopodobnie nie nie odbiegają one od ogólnopolskich trendów ani od statystyk z ubiegłego roku. W zeszłym roku  one wiele W zeszłym roku na Orientalistykę - koreanistykę startowało 26,3 na miejsce, a na japonistykę - 15,1. W czołówce była Filologia angielska, Psychologia, Sztuka pisania, Stosunki międzynarodowe, Bioinformatyka i biologia systemów, Iberystyka, Zarządzanie, Biotechnologia, Ekonomia, Dziennikarstwo i medioznawstwo.

źródło: rp.pl, rekrutacja.uw.edu.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza