Urodził się, a oni włożyli go do plastikowej torebki. To powszechna procedura

2023-09-12 13:11

Gdy ten chłopczyk się urodził, lekarze włożyli go do foliowej torebki. Okazuje się, że to powszechna procedura stosowana na całym świecie w przypadku dzieci, które rodzą się przedwcześnie.

Wcześniak
Autor: Getty Images/civilmedicarecenter tik tok Dzieci przedwcześnie urodzone są owijane folią, by nie tracić ciepła.

Film, który udostępniło Civil Medical Center na Tik Toku, wstrząsnął internautami. Dzięki temu nagraniu każdy z nas może zobaczyć, co dzieje się, gdy na świecie pojawia się wcześniak. Film szybko zdobył ogromną popularność w internecie, a widzowie są zszokowani tym, jak wygląda procedura w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych.

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Wzruszające nagranie

Na filmie widać, jak noworodek, który przyszedł na świat o wiele za wcześnie, został umieszczony przez lekarzy w foliowej torebce. Nie jest to żadna specjalna torba medyczna, ale zwykła foliówka o odpowiednim rozmiarze.

"Owijanie bardzo małych noworodków w plastik chroni je przed wychłodzeniem zaraz po urodzeniu. Na oddziale noworodkowym używa się czystej, odpowiednio małej plastikowej torby, która nie musi być sterylna" - powiedziała HuffPost dyrektor kliniczna neonatologii w szpitalu University Plymouth NHS Trust, McKeon-Carter.

Taka torba zapobiega utracie ciepła. Wcześniak rodzi się bez tkanki tłuszczowej i jest mocno narażony na utratę ciepła, dlatego musi znajdować się w specjalnym inkubatorze. Zanim do niego trafi, może zostać owinięty torbą foliową.

"Prawdziwy cud"

Nagranie zachwyciło widzów. Widać na nim nie tylko przedwcześnie urodzonego chłopczyka, ale również to, jak zmieniał się z tygodnia na tydzień. Film pokazuje karmienie wcześniaka przez sondę, smacznie śpiącą małą istotkę, a na koniec uśmiechnięte, duże niemowlę. 

"Prawdziwy cud" - komentują internauci. Inni składają życzenia i błogosławią maluszkowi, a kolejni zwracają uwagę na to, jak długą drogę musiał pokonać chłopiec, by zawalczyć o siebie. "Ten dzieciak walczy o swoje życie od urodzenia, a niektórzy ludzie po prostu biorą i rujnują swoje zdrowe życie" - czytamy w komentarzach pod filmem.

Kiedy mówi się o wcześniakach?

Za dzieci przedwcześnie urodzone uznaje się wszystkie maluszki, które przychodzą na świat przed 37. tygodniem ciąży. Im wcześniej dziecko się rodzi, tym wzrasta zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Choć obecnie lekarze potrafią uratować maluszki, które rodzą się w 23. tygodniu ciąży i ważą 400 gramów, to szanse takie dziecka są mniejsze niż tego, które urodzi się w 30. tygodniu. 

Dzieci przedwcześnie urodzone spędzają w szpitalu nawet do kilku miesięcy. Jest to niezbędne, ponieważ maluchy nie potrafią samodzielnie oddychać, nierzadko są podłączone do respiratora, muszą być odpowiednio karmione i pielęgnowane. Lekarze w inkubatorach monitorują ich parametry życiowe, pracę serca, rozwój organów i sprawdzają, kiedy dziecko będzie gotowe do opuszczenia bezpiecznego i ciepłego inkubatora. Zwykle wcześniaki potrafią szybko nadrobić różnice i dogonić rówieśników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza