Warszawskie przedszkola będą pracować w wakacje. Co z innymi miastami?

2020-04-28 11:46

Warszawa odwołuje wakacyjne przerwy w działalności publicznych przedszkoli. Wszystko po to, aby firmy i pracujący w nich rodzice mogli wrócić do pracy i nadrobić stracony w trakcie pandemii czas. A co z innymi miastami?

Warszawskie przedszkola będą pracować w wakacje
Autor: Getty images

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada odmrażanie gospodarki, a więc przywrócenie działalności wielu zakładów pracy, sklepów oraz usług. Jeśli tak się stanie, wielu rodziców wróci do pracy, akurat wtedy, gdy zacznie się okres wakacyjny.

Spis treści

  1. Rodzice potrzebują przedszkoli
  2. Warszawa rezygnuje z dyżurów
  3. Samorządy przesuwają terminy zapisów 

Rodzice potrzebują przedszkoli

I choć zwykle każdy z nas marzy o urlopie, być może w tym roku część osób będzie wolała zrezygnować z wyjazdów, aby nadrobić zaległości w pracy lub po prostu zacząć wreszcie zarabiać po kilku miesięcznej przerwie w pracy.

Dlatego kilka tygodni temu warszawscy rodzice wystosowali petycję do władz miasta z prośbą o reorganizacje pracy placówek przedszkolnych w czasie wakacji. "Apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o zmianę organizacji roku przedszkolnego w 2020 roku. O zrezygnowanie z przerw wakacyjnych we wszystkich przedszkolach lub ograniczenie ich do niezbędnego minimum. 

Wiemy, że organizacja urlopów kadry nauczycielskiej nie jest łatwa, ale patrząc na przykłady wielu polskich miast, nie jest niemożliwa. Wymaga tylko podejścia do sytuacji odpowiedzialnie, tak jak odpowiedzialnie rodzice podeszli do nakazu #zostańwdomu.” – czytamy w treści petycji.

Warszawa rezygnuje z dyżurów

27 kwietnia na apel rodziców odpowiedziała z-ca prezydenta Warszawy Renata Kazanowska, która zapewniła, że dzieci będą miały zapewnioną  opiekę w czasie tegorocznych wakacji.

Na stronie stołecznego urzędu miasta poinformowała, że jeśli - decyzja rządu - placówki zostaną otwarte, to w lipcu i sierpniu 2020 r. warszawskie przedszkola będą otwarte przez 6 tygodni wakacyjnych. Przedszkola pozostaną zamknięte tylko przez 2,5 tygodnia (terminy te zostaną określone rozmowach dyrekcji i rady rodziców, a pełna informacja o harmonogramie pracy przedszkoli zostanie opublikowana w drugiej połowie maja).

W pozostałym czasie dzieci będą mogły uczęszczać wyłącznie do swojego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole. „W celu zapewnienie dzieciom i nauczycielom bezpieczeństwa, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach nie będą prowadziły opieki dla dzieci z innych placówek.

Dotychczas stosowana w m.st. Warszawie organizacja tzw. dyżurów wakacyjnych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, wiążąca się z przemieszczaniem dzieci między placówkami, zwiększałaby niebezpieczeństwo zarażenia wirusem" - czytamy na stronie UM. Nie wiadomo dokładnie, czy zasady te będą dotyczyły również funkcjonowania żłobków.

Samorządy przesuwają terminy zapisów 

Inne miasta również przygotowują się do zmian, wymuszonych przez obecną sytuację. Większość z nich jednak ogranicza się do przesunięcia terminów zapisów na dyżury na późniejsze daty, kiedy to rząd ogłosi już informacje o otwarciu lub nie placówek oświatowych.

Przedszkola w Trojmieście zmieniły daty zapisów na dyżury wakacyjne, aby ułatwić rodzicom dostosowanie się do nowych warunków. W Sopocie zapisy online na wakacyjne dyżury na lipiec i sierpień prowadzone będą od 4 do 22 maja 2020 r., w Gdańsku - od 24 kwietnia do 31 maja 2020 r. Podobnie zareagowały władze Sosnowca, które będą przyjmowały wnioski między 8 czerwca a 15 czerwca.

Natomiast samorząd Bydgoszczy oświadczył, że decyzja o pracy przedszkola w czasie wakacji należeć będzie do rodziców: jeśli zgłoszą taka potrzebę, placówka będzie czynna.

Sonda
Czy uważasz, że przedszkola powinny być otwarte w wakacje?