Wyjątkowa miłość babci do wnuków dowiedziona naukowo!

2021-11-18 10:07

Posiadanie wnuka to coś czego nie można porównać do niczego. Takiej miłości nie doświadczyłam chyba nawet jako matka – wyznała jedna ze znajomych babć. Naukowcy potwierdzili właśnie, że między babciami a wnukami istnieje wyjątkowa więź, co jest widoczne nawet w ich mózgach.

Miłość babci do wnuka dowiedziona naukowo!
Autor: Getty images Miłość babci do wnuka dowiedziona naukowo!

O wyjątkowej miłości babć do wnuczków można opowiadać bez końca. Wiele pań szaleje na punkcie swoich wnucząt, twierdząc, że to uczucie jest wyjątkowe i inne, a przez to nieporównywalne do miłości do własnych dzieci. Badacze zakończyli właśnie badanie mózgom starszych kobiet pod kątem ich więzi z wnukami.

Wzruszająca historia. Babcia zbiera na terapię dla prawnuczki

Jak pracuje mózg babci?

W czasie testów, lekarze obserwowali i porównywali pracę mózgów babć w czasie oglądania zdjęć dzieci, wnuków oraz obcych maluchów i dorosłych. Zaobserwowali niezwykłą aktywację obszarów odpowiedzialnych za empatię i emocje.

Zdaniem badaczy sugeruje to, że babcie są nastawione na odczuwanie tego, co czują ich wnuki, gdy wchodzą z nimi w interakcję. Jeśli ich wnuczek się uśmiecha, odczuwają radość. A jeśli ich wnuk płacze, cierpią jak on.

„Małe dzieci prawdopodobnie wyewoluowały cechy, aby móc manipulować nie tylko mózgiem matki, ale także mózgiem babci” – powiedział autor badania James Rilling, profesor antropologii Uniwersytetu w Atlancie. „Dorośli nie mają tej samej„uroczej” zdolności, więc nie wywołać takiej samej reakcji emocjonalnej”.

Czytaj również: Babcia czy żłobek: pod czyją opieką pozostawić dziecko?

Mamo, to moje dziecko! Czyli sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią

Babcia zawsze do usług

Babcie poddane badaniu wypełniły również ankietę na temat częstotliwości kontaktów z wnukami. Te panie, które wykazywały silną aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za empatię, zgłosiły w ankiecie, że pragnęły większego zaangażowania w opiekę nad wnukiem.

Naukowcy tłumaczą również, że niezwykła więź między babcią a wnukiem jest normalna. Człowiek jest z natury istotą stadną, a w stadach matki otrzymują pomoc w opiece nad swoim potomstwem od starszych członków wspólnoty.

Mama i babcia - typowe teksty. Czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 9
Nie siedź na zimnym, bo...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza