Zasiłek dla rodziców przedłużony. Będzie też opieka nad najmłodszym dziećmi

2020-04-27 9:41

Zasiek dla rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w czasie zamknięcia szkół i przedszkoli zostanie przedłużony. Premier zapowiedział też system sprawowania opieki nad najmłodszymi, czyli pomoc dla rodziców, którzy muszą wrócić do pracy.   

Zasiłek dla rodziców przedłużony. Będzie też opieka nad najmłodszym dziećmi
Autor: Getty images

- Wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji, która odbyła się 25 kwietnia.

Oznacza to przedłużenie zasiłków opiekuńczych i częściowe otwarcie placówek edukacyjnych dla najmłodszych dzieci, które zapowiadano jako jeden z etapów odmrażania gospodarki.

Plan opieki nad najmłodszymi

Premier zapowiedział, że na początku tygodnia przedstawi plan sprawowania opieki nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym oraz klas od 1 do 3, który umożliwi rodzicom powrót do pracy.

Morawiecki obiecał również, że dla tych Polaków, którzy z równych względów nie będą mogli skorzystać z przygotowanego przez rząd planu sprawowania opieki, zostaną przedłużone zasiłki opiekuńcze. Taki dodatkowy zasiłek został już przedłużony - na konferencji organizowanej 29 kwietnia premier oświadczył, że zmieniono datę zakończenia wypłat zasiłków opiekuńczych z 4 na 25 maja.

Co to jest zasiłek opiekuńczy? 

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy to rozwiązanie dla ubezpieczonych rodziców dzieci poniżej 8 roku życia (oraz dzieci do 16 lat z orzeczenie o niepełnosprawności), z którego mogą oni skorzystać, gdy żłobki, przedszkola lub szkoły są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki i wynosi 80% dotychczasowej wypłaty. Przysługuje matce lub ojcu dziecka, w zależności od tego, które z nich  wystąpi o jego wypłatę.

Aby dostać zasiłek wystarczy złożyć oświadczenie (także telefonicznie) u pracodawcy lub w ZUS-ie, jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą.