Żłobki i przedszkola znów zamknięte! Rodzice mają prawo do zasiłków

2021-04-07 11:30

Kolejna fala pandemii ze wzmożoną siła zaatakowała Polskę. Dziś rząd przedłużył obowiązujące od 27 marca obostrzenia. Do 18 kwietnia rodzice małych dzieci będą mieli prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ zamknięte będą żłobki i przedszkola. Ale nie wszystkie...

Żłobki i przedszkola znów zamknięte! Rodzice mają prawo do zasiłków
Autor: Getty images Żłobki i przedszkola znów zamknięte! Rodzice mają prawo do zasiłków

To już pewne - obostrzenia wprowadzone przed świętami zostaną przedłużone. Oznacza to, że przynajmniej do 18 kwietnia żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte. Chociaż wielu nauczycieli zostało już zaszczepionych, to jednak rząd postanowił ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa także w placówkach edukacyjnych.

Przypomnijmy, że od 20 marca nie chodzą do szkoły również (pracujące do tej pory hybrydowo) klasy 1-3, zdalnie uczą się też od października 2020 r. starsze dzieci z podstawówek i szkół ponadpodstawowych.

Minister zdrowia zapewnił, że rodzice dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli będą mieli prawo do zasiłku, który umożliwi im przejecie opieki nad dziećmi. Prawo do zasiłku zostanie przedłużone.

Na wzór Wielkiej Brytanii, wprowadzono również zasadę organizowania opieki dla dzieci, których rodzice stanowią personel medyczny lub pracują w służbach porządkowych.  

W ranach obostrzeń zamknięte zostają zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, duże sklepu powierzchniowe niespożywcze, obiekty sportowe. Wprowadza się też ograniczenia dotyczące liczny osób przebywających w urzędach pocztowych, kościołach i innych miejscach użyteczności publicznej - obecnie jest to 1 osoba na 20 m kw. 

Okres obowiązywania obostrzeń może zostać przedłużony.